22 Փետրվար 2010 - 14:04 AMT
Գազի սակագների բարձրացումն օբյեկտիվ անհրաժեշտություն է: Այդ մասին այսօր հայտնեց Հասարակական ծառայությունների կարգավորման հանձնաժողովի անդամ Սամվել Արաբաջյանը: Ինչպես նա նշեց, դա իր անձնական կարծիքն է, եւ ինքը հիմք չունի վստահելու ՀԾԿՀ փորձագետների հետազոտություններին:
«Ես կքվեարկեմ գազի սակագների բարձրացման օգտին, քանի որ դա օբյեկտիվ անհրաժեշտություն է»,- ասաց նա: Փետրվարի 26-ին ՀԾԿՀ-ն կդիտարկի գազի սակագինը 40%-ով բարձրացնելու մասին «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ-ի հայտը: Հայտը բավարարելու դեպքում 1 խոր/մետր գազի գինը կբարձրանա 96-ից մինչեւ 136 դրամ: Դրա հետ մեկտեղ, ՀԾԿՀ-ն առաջարկել է ամսական մինչեւ 10 հազ. խոր/մետր գազի համար 132 հազ. դրամի չափով սակագին սահմանել: Հայաստանում գազի նոր սակագներն ուժի մեջ կմտնեն 2010 թվականի ապրիլի 1-ից:

22 Февраль 2010 - 14:04 AMT
Повышение цен на газ является объективной необходимостью. Об этом сегодня заявил член Комиссии по регулированию общественных услуг Самвел Арабаджян. Как отметил Арабаджян, это его личное мнение и у него нет оснований не доверять исследованиям экспертов КРОУ.
“Я проголосую за повышение цены за газ, поскольку это является объективной необходимостью”, – сказал он. 26-го февраля КРОУ рассмотрит заявку ЗАО «АрмРосгазпром» о повышении цены на газ на 40 % . В случае удовлетворения заявки цена за 1 куб/метр газа повысится с 96 до 136 драмов. Между тем, КРОУ предложила утвердить тариф до 10 тыс. куб/метр газа в месяц в размере 132 тыс. драмов. Новые тарифы на газ в Армении вступят в силу с 1-го апреля 2010 года.