Փետրվարի 23-ին Հայաստանի խորհրդարանը վավերացրեց ԱԱՀՈւ-ի մասին պայմանագիրը: Խորհրդարանը նաեւ երկրորդ ընթերցմամբ ընդունել է ՀՀ օրենքը «Եկամտահարկի մասին» եւ առաջին ընթերցմամաբ ՀՀ «Շահումով խաղերի եւ խաղատների մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրինագիծը:
ՀՀ «Շահումով խաղերի եւ խաղատների մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրինագծին դեմ եղավ ՀՅԴ-ն: Ըստ պատգամավոր Արա Նռանյանի, կառավարությունը պետք է ետ կանչի օրինագիծը լրամշակման համար: «Խաղատների համար հարկավոր է մի առանձին տարածք հատկացնել` Լաս Վեգասի օրինակով»,-ասել է Նռանյանը:
Ինչպես հաղորդում է PanARMENIAN.Net-ի խորհրդարանական թղթակից, «Ժառանգություն» խմբակցության անդամ, պատգամավոր Արմեն Մարտիրոսյանը նշել է, որ եթե կառավարությունը գնում է այդ քայլին զբոսաշրջության զարգացման նպատակով, ապա դա անտեղի է ու չարդարացված: «Խաղատները պետք է կառուցվեն հանգստի գոտիներից դուրս: Եթե կառավարությունը ցանկանում է ապահովել տարածաշրջանների զարգացումը, ապա թող խաղատները տեղափոխի սահմանամերձ շրջաններ»»-ասել է Մարտիրոսյանը:
Ըստ անկախ պատգամավոր Վիկտոր Դալլաքյանի, Հայաստանում ընդհանրապես հարկավոր է արգելել խաղատները, քանի որ դրանք «չարիք են հայ ժողովրդի համար»:
Ինչպես նշել է ֆինանսների փոխնախարար Վարդան Արամյանը, պետտուրքի բարձրացումը մինչեւ 1 մլրդ դրամ բխում է Հայաստանում զբոսաշրջության զարգացման նպատակահարմարությունից եւ զբոսաշրջության զարգացումից ակնկալվող եկամուտների մոտավոր հաշվարկից, որոնք կփակեն խաղատների ծախսերը:
Օրինագծերով նախատեսվում է ավելացնել ֆիքսված վճարումները` տարեկան 400 մլն դրամից հասցնելով 1 մլրդ դրամի: Բացի այդ, բոլոր գոյություն ունեցող խաղատները պետք է տեղակայվեն Հայաստանի երեք հանգստավայրերում` Ջերմուկում, Ծաղկաձորում, Սեւանում, «Զվարթնոց» օդանավակայանում, որը հայտարարված է ազատ առեւտրի գոտի: Եվ եթե առաջին ուղղումն ուժի մեջ կմտնի ընդունումից անմիջապես հետո, ապա վերջինը` 2013 թվականին:

23 февраля парламент Армении в ратифицировал Договора о КСОР .
Парламент также принял во втором чтении закон РА «О подоходном налоге» и изменения в пакете законов РА "Об играх с выигрышем и игорных домов" в первом чтении.
Против изменений в законе РА "Об играх с выигрышем и игорных домов" выступила фракция АРФ Дашнакцутюн. По мнению депутата Ара Нраняна, правительство должно отозвать назад этот законопроект для переработки. «Для казино нужно выделить отдельную территорию, наподобие Лас-Вегаса», – сказал Нранян. Как передает парламентский корреспондент PanARMENIAN.Net, депутат от фракции «Наследие» Армен Мартиросян отметил, что если правительство идет на этот шаг для развития туризма, то он неоправдан и неуместен. «Казино должны быть построены вне туристических зон. Если правительство хочет обеспечить развитие регионов, то тогда пусть казино будут расположены в приграничных районах», -сказал Мартиросян.
По словам независимого депутата Виктора Даллакяна, в Армении вообще нужно запретить казино, потому что это «зло для армянского народа». Как отметил замминистра финансов Вардан Арамян , повышение пошлины для казино до 1 миллиардпа драмов в год исходит из целесообразности развития туризма в Армении и приблизительного расчета доходов от развития туризма, которые покроют убытки игорных домов.
Законопроектами предусматривается увеличение фиксированных плат за деятельность игровых домов в Армении от 400 млн. драмов до 1 млрд. драмов в год. Кроме того, все существующие игровые дома должны быть расположены в трех курортных центрах Армении – Джермуке, Цахкадзоре, Севане, а также в аэропорт «Звартноц», который объявлен зоной свободной торговли. И если первая поправка вступит в силу сразу после принятия, то последняя в 2013 году.