Վերլուծելով երկրի սոցիալ-տնտեսական ներկա վիճակը, Հայաստանի Դեմոկրատական կուսակցությունն այն համոզմանն է, որ գործող իշխանությունները, արդեն իսկ երկու տարվա ընթացքում երկրում գոյավորված նեգատիվ երեւույթները հաղթահարելու ուղղությամբ որեւէ էական քայլ չեն ձեռնարկել: Ավելին, տնտեսական անկման աննախադեպ չափը (14.4%) արդարացվում է համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի ազդեցությամբ, որը, ընդամենը մասնակի օբյեկտիվ պտճառ է:
Մասնագիտական վերլուծությունը վկայում է, որ «ստվերի» տոկոսը պաշտոնական տվյալներով կազմում է 40%, փաստացի` մոտ 70%:
Ունենալով բյուջեն համալրելու նման ահռելի ներքին ռեսուրս, ՀՀ կառավարությունը հույս է դրել միայն արտաքին վարկերի, մասնավոր տրանսֆերների եւ փոքր ու միջին բիզնեսը հարկման ծանր բեռի տակ դնելու վրա: Այնինչ միայն «ստվերը» գոնե 30%-ով կրճատելով, կարելի է հրաժարվել արտաքին վարկերի առնվազն 1/3-ից, որի բեռն արդեն իսկ հասել է ՀՆԱ-ի 46%-ի: Եվ գոնե, այդ պարտքը ծառայեր բնակչության բարեկեցության բարձրացմանը: Այսինքն բավական է արձանագրվի տնտեսության եւս 5%-ի անկում, որպեսզի Հայաստանի Հանրապետությունը կորցնի իր ինքնուրույնությունը, դառնա անվստահելի գործընկեր: Սակայն ասվածն էլ բավական է, պնդելու, որ իշխանությունների վարած ներքին քաղաքականությունը տագնապահարույց է, հղի սոցիալական ցնցումներով, հայտարարում է Հայաստանի Դեմոկրատական կուսակցության Հանրապետական խորհուրդը:

23 Февраль 2010 - 13:41 AMT
Действующая власть Армении за последние два года не предпринимает никаких шагов по решению проблем в экономической сфере и более того, продолжает объяснять беспрецедентный экономический спад (14,4%) всемирным финансовым кризисом. К такому выводу пришел республиканский совет Демократической партии Армении (ДПА), проанализировав социально-экономическую ситуацию в РА.
Профессиональный анализ доказывает, что теневая экономика в Армении составляет 40 %, а фактически – 70%. Однако имея такой огромный ресурс для пополнения госбюджета, власти надеются только на внешние кредиты, между тем сокращение теневой экономики на 30%, может освободить Армению от 1/3 внешнего долга, сообщает республиканский совет ДПА.
“В случае экономического спада еще на 5%, Армения станет ненадежным партнером, потерявшим самостоятельность”,- заявляет ДПА и утверждает, что внутренняя политика властей РА чревата социальными потрясениями.