23 Փետրվար 2010 - 17:28 AMT
2008թ. ստեղծվել է ՇԻՀԿ ը, որը «Միցուբիշի» մակնիշի ավտոմեքենայի թափքի վրա տեղադրված համակարգչային դասարան է, ունի տեղային ցանցում ընդգրկված եւ դեպի ինտերնետ ելք ունեցող համակարգիչներով ու այլ անհրաժեշտ սարքավորումներով կահավորված 7 աշխատատեղ` վեց աշակերտի եւ մեկ ուսուցչի համար: ՇԻՀԿ ը տասներկուօրյա համակարգչային դասընթացներ է կազմակերպում Հայաստանի հեռավոր բնակավայրերի աշակերտների եւ ուսուցիչների համար:
2009 թ. ընթացքում ՇԻՀԿ-ը դասընթացներ է իրականացրել Հայաստանի ինը մարզերի 20 համայնքներում, որոնց մասնակցել են 572 աշակերտ եւ 182 ուսուցիչ:
Կայանի միջոցով նախորդ տարվա ընթացքում համապատասխան դասընթացներ են անցկացվել ՀՀ ինը մարզերի 20 համայնքում, որոնց մասնակցել էին 572 աշակերտ եւ182 ուսուցիչ: Ասուլիսի ընթացքում միաժամանակյա կապ հաստատվեց «Շարժական ինտերնետային-համակարգչային կայանի» հետ, որը գտնվում էր Արարատի մարզի Տիգրանաշեն գյուղում:

23 Февраль 2010 - 17:28 AMT
Передвижная станция компьютеров и Интернет-связи за прошлый год побывала в 20 общинах 9 регионов Армении, благодаря чему в занятиях по информатике приняли участие 572 ученика и 182 преподавателей прошли переподготовку. Как сообщил сегодня журналистам директор Национального цeнтра образовательных технологий Арег Григорян, в 2010 году станция успела побывать в 3 общинах.
Передвижная станция компьютеров и Интернет-связи была создана в 2008 году в рамках бюджетной программы. Класс, оборудованный компьютерами и спутниковой Интернет связью в салоне автомобиля Mitsubishi, предназначен для 6 учеников и учителя.
Станция снабжена аварийным бесперебойным источником электропитания, системами вентиляции и отопления, противоугонной сигнализацией.
В ходе сегодняшней пресс-конференции была установлена online связь в режиме реального времени с передвижной станцией. Ученики и преподаватель в приграничном селе Тигранашен Араратского региона поделились своими впечатлениями и мнением о возможностях, представляемых станцией.