24 Փետրվար 2010 - 12:40 AMT
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանդիպել է Հայաստանի հանրային խորհրդի ներկայացուցիչների հետ: Հանդիպման ընթացքում, որը թվով երկրորդն էր, ուշադրության կենտրոնում երկու հարց էր` կոոպերացիայի ներմուծումը գյուղատնտեսության ոլորտ եւ ինտերնետի մատչելիության եւ սակագների հարցերը:
Իր ելույթում խորհրդի անդամ Խոսրով Հարությունյանը նշել է, որ անկախության օրվանից ի վեր Հայաստանում լայնածավալ ներդրումներ են արվում գյուղատնտեսության ոլորտում, նաեւ մեծ աշխատանք է կատարվել այդ ոլորտի ենթակառուցվածքների արդիականացման ուղղությամբ: «Սակայն, ցավոք, արդյունավետ զարգացման տեսակետից, բոլոր այդ ներդրումները ցանկալի արդյունք չտվեցին: Գյուղատնտեսությամբ զբաղվող բոլոր սուբյեկտները մնացին նույն վիճակում` 1993-94թթ. մակարդակին»,-ասել է նա: Նա ընդգծել է, որ սեփականաշնորհումից հետո երկրում կա շուրջ 339 հազար գյուղատնտեսություն եւ պետությունը ստիպված է աշխատել նրանց բոլորի հետ:
Ըստ Խ.Հարությունյանի, անհատական տնտեսությունների անբարվոք վիճակը չի կարող նպաստել այդ ոլորտի դինամիկ զարգացմանը: Դրա համար ՀԽ-ն առաջարկում է կոոպերացիայում միավորվելու հնարավորություն տալ գյուղացիներին ու ֆերմերներն: «Կոոպերացիան կոլեկտիվացում չէ: Խոսքն այն մասին է, որ այսօր գյուղացիները միայնակ են լուծում իրենց հարցերը, եւ այժմ կարող են կամավոր հիմունքներով միավորվել կոոպերացիայի մեջ»,-հայտարարել է ՀԽ-ի անդամը: Ինչպես ընդգծել է Հարությունյանը, գյուղատնտեսությունն այն ոլորտն է, որտեղ շատ է ռիսկը եւ անհրաժեշտ է օգնել ֆերմերներին որոշ չափով ապահովագրվել ռիսկերից:
Ելնելով դրանից` Հանրային խորհուրդն առաջարկում է արմատական փոփոխություններ կատարել գյուղատնտեսության ոլորտում պետության քաղաքականության մեջ: «Մենք գտնում ենք, որ այդ ոլորտի խնդիրների լուծումը պետք է առաջնային դառնա կառավարության համար: Նա հավելել է, որ Գյուղատնտեսության կայուն զարգացման ռազմավարությանը զուգահեռ ՀՀ կառավարությունը պետք է միջոցներ ձեռնարկի, որակապես բարելավելու համար վիճակը գյուղական շրջաններում եւ գյուղացիների կենսական պայմանները:
Իր հերթին ՀԽ մեկ այլ անդամ, Վլադիմիր Մովսիսյանն ընդգծեց կոոպերացիայի կարեւոր դերը գյուղատնտեսության զարգացման գործում, միեւնույն ժամանակ կոչ անելով հավաքվածներին չգերագնահատել դրա դերը: «Մենք պետք է խորհուրդ տանք ֆերմերներին ու գյուղացիներն միավորվել, կոոպերատիվներ ստեղծելով, սակայն ոչ մի դեպքում չպարտադրել դա»,-ասել է նա:
ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Գերասիմ Ալավերդյանը հաղորդել է, որ ՀԽ անդամներին է ներկայացվել 2006-2015թթ. գյուղատնտեսության կայուն զարգացման ծրագիրը: Նա կոչ է արել Խորհրդի անդամներին նախարարության հետ համատեղ աշխատել այդ փաստաթղթի արդիականացման վրա: Գ.Ալավերդյանը հայտարարել էնաեւ, որ 2010թ. ՀՆԱ-ի աճը գյուղատնտեսության ոլորտում կավելանա 4-5 տոկոսով` 2009թ. համեմատ:
Քննարկումների ընթացքում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ կոոպերացիայի ներմուծումը պետք է դիտարկել միայն որպես միջոց, մեթոդ, ոչ թե գյուղի խնդիրների լուծման միակ ուղի: Ըստ նախագահի, պետությունը պետք է խրախուսի այդ ուղղությամբ կատարվող քայլերը:

24 Февраль 2010 - 12:40 AMT
Президент Армении Серж Саргсян встретился с представителями Общественного Совета (ОС) Армении. В ходе встречи, которая была второй по счету, в центре внимания были два основных вопроса – внедрение коопераций в сфере сельского хозяйства и проблемы доступности и тарифов на интернет.
Выступая в ходе встречи, член ОС Хосров Арутюнян отметил, что со дня независимости Армении были осуществлены широкомасштабные инвестиции в сфере сельского хозяйства, была также проделана огромная работа по модернизации инфраструктур в этой области. ''Но, к сожалению, с точки зрения эффективного развития сельского хозяйства все эти инвестиции не привели к желаемым результатам. Все субъекты, занимающиеся сельским хозяйством, остались в том неразвитом состоянии, в котором они находились в 1993-1994 гг.»,- сказал член ОС. Он подчеркнул, что после приватизации в стране насчитывается около 339 тысяч сельских хозяйств, и государство вынуждено работать со всеми из них.
По словам Хосрова Арутюняна, неблагоприятное положение индивидуальных хозяйств не может способствовать динамичному развитию этой сферы. Для этого ОС предлагает дать крестьянам и фермерам возможность объединяться в сельских кооперациях. «Кооперация не значит коллективизация. Здесь речь идет о том, что крестьяне, которые сегодня решают свои проблемы в одиночку, теперь добровольно могут объединиться в сельские кооперации»,- заявил член ОС. Как подчеркнул Арутюнян, сельское хозяйство – сфера, где много риска и необходимо помочь фермерам застраховаться от них.
Исходя из всего этого, Общественный Совет предлагает внести коренные изменения в политику государства в отношении сельского хозяйства. “Мы считаем, что решение проблем этой сферы должны стать приоритетом для правительства. Он добавил, что параллельно со Стратегией стабильного развития сельского хозяйства правительству Армении необходимо предпринять меры, чтобы качественно улучшить положение в сельских регионах и условия жизни крестьян.
В свою очередь другой член Общественного совета Владимир Мовсисян подчеркнул важную роль коопераций в сельском хозяйстве, но в тоже время призвал собравшихся не переоценивать их роль. “Мы должны советовать фермерам и крестьянам объединяться в кооперациях, но ни в коем случае не принуждать их к этому”,- отметил член ОС.
Затем министр сельского хозяйства Армении Герасим Алавердян сообщил, что стратегия стабильного развития сельского хозяйства на 2006-2015 год была представлена членам ОС. Он призвал членов Совета совместно с министерством работать над модернизацией этого документа. Герасим Алавердян также заявил, что в 2010 году рост ВВП в сфере сельского хозяйства, по сравнению с показателем 2009 года, увеличится на 4-5%.
В ходе обсуждений глава Армении Серж Саргсян подчеркнул, что внедрение кооперации в сельском хозяйстве должно рассматриваться только как средство, метод, а не единственный путь решения проблем в селах. По словам президента, государство должно поощрять все шаги в этом направлении.