24 Փետրվար 2010 - 12:40 AMT
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանդիպել է Հայաստանի հանրային խորհրդի ներկայացուցիչների հետ: Հանդիպման ընթացքում, որը թվով երկրորդն էր, ուշադրության կենտրոնում երկու հարց էր` կոոպերացիայի ներմուծումը գյուղատնտեսության ոլորտ եւ ինտերնետի մատչելիության եւ սակագների հարցերը:
Իր ելույթում խորհրդի անդամ Խոսրով Հարությունյանը նշել է, որ անկախության օրվանից ի վեր Հայաստանում լայնածավալ ներդրումներ են արվում գյուղատնտեսության ոլորտում, նաեւ մեծ աշխատանք է կատարվել այդ ոլորտի ենթակառուցվածքների արդիականացման ուղղությամբ: «Սակայն, ցավոք, արդյունավետ զարգացման տեսակետից, բոլոր այդ ներդրումները ցանկալի արդյունք չտվեցին: Գյուղատնտեսությամբ զբաղվող բոլոր սուբյեկտները մնացին նույն վիճակում` 1993-94թթ. մակարդակին»,-ասել է նա: Նա ընդգծել է, որ սեփականաշնորհումից հետո երկրում կա շուրջ 339 հազար գյուղատնտեսություն եւ պետությունը ստիպված է աշխատել նրանց բոլորի հետ:
Ըստ Խ.Հարությունյանի, անհատական տնտեսությունների անբարվոք վիճակը չի կարող նպաստել այդ ոլորտի դինամիկ զարգացմանը: Դրա համար ՀԽ-ն առաջարկում է կոոպերացիայում միավորվելու հնարավորություն տալ գյուղացիներին ու ֆերմերներն: «Կոոպերացիան կոլեկտիվացում չէ: Խոսքն այն մասին է, որ այսօր գյուղացիները միայնակ են լուծում իրենց հարցերը, եւ այժմ կարող են կամավոր հիմունքներով միավորվել կոոպերացիայի մեջ»,-հայտարարել է ՀԽ-ի անդամը: Ինչպես ընդգծել է Հարությունյանը, գյուղատնտեսությունն այն ոլորտն է, որտեղ շատ է ռիսկը եւ անհրաժեշտ է օգնել ֆերմերներին որոշ չափով ապահովագրվել ռիսկերից:
Ելնելով դրանից` Հանրային խորհուրդն առաջարկում է արմատական փոփոխություններ կատարել գյուղատնտեսության ոլորտում պետության քաղաքականության մեջ: «Մենք գտնում ենք, որ այդ ոլորտի խնդիրների լուծումը պետք է առաջնային դառնա կառավարության համար: Նա հավելել է, որ Գյուղատնտեսության կայուն զարգացման ռազմավարությանը զուգահեռ ՀՀ կառավարությունը պետք է միջոցներ ձեռնարկի, որակապես բարելավելու համար վիճակը գյուղական շրջաններում եւ գյուղացիների կենսական պայմանները:
Իր հերթին ՀԽ մեկ այլ անդամ, Վլադիմիր Մովսիսյանն ընդգծեց կոոպերացիայի կարեւոր դերը գյուղատնտեսության զարգացման գործում, միեւնույն ժամանակ կոչ անելով հավաքվածներին չգերագնահատել դրա դերը: «Մենք պետք է խորհուրդ տանք ֆերմերներին ու գյուղացիներն միավորվել, կոոպերատիվներ ստեղծելով, սակայն ոչ մի դեպքում չպարտադրել դա»,-ասել է նա:
ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Գերասիմ Ալավերդյանը հաղորդել է, որ ՀԽ անդամներին է ներկայացվել 2006-2015թթ. գյուղատնտեսության կայուն զարգացման ծրագիրը: Նա կոչ է արել Խորհրդի անդամներին նախարարության հետ համատեղ աշխատել այդ փաստաթղթի արդիականացման վրա: Գ.Ալավերդյանը հայտարարել էնաեւ, որ 2010թ. ՀՆԱ-ի աճը գյուղատնտեսության ոլորտում կավելանա 4-5 տոկոսով` 2009թ. համեմատ:
Քննարկումների ընթացքում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ կոոպերացիայի ներմուծումը պետք է դիտարկել միայն որպես միջոց, մեթոդ, ոչ թե գյուղի խնդիրների լուծման միակ ուղի: Ըստ նախագահի, պետությունը պետք է խրախուսի այդ ուղղությամբ կատարվող քայլերը:

President of Armenia Serzh Sargsyan met with representatives of the Public Council of Armenia. The meeting focused on two main issues introduction of cooperatives in agriculture, Internet accessibility and rates.
According to the public Council member Khosrov Harutyunyan, since Armenia’s independence large-scale investments have been implemented in country’s agriculture, a huge work aimed to modernize the infrastructure in this sphere has been done. ''Unfortunately, all these investments do not yield the desired results. All actors involved in agriculture still remain at the state they were in 1993-1994," Khosrov Harutyunyan said.
After privatization there are about 339 thousand rural households, and the government has to work with all of them, he said. Unsuccessful conditions of separate farms cannot contribute to the dynamic development of that sphere. The Public Council offers to peasants and farmers to unite in rural cooperatives. "Cooperation does not mean collectivization, now individual farmers can unite their efforts to meet challenges together, since agriculture involves a lot of risk," he said.
The Public Council proposes to make radical changes in the government policy in relation to agriculture. "We believe that this area should become a priority for the government. The Government of Armenia should take steps to improve the situation in rural areas and living conditions of peasants, he stressed.
Vladimir Movsisyan, a member of the Public Council of Armenia, urged the audience not to overestimate the role of cooperatives in agriculture, stressing their voluntarily character.
According to the RA minister of agriculture Gerasim Alaverdyan, the strategy for the sustainable development of agriculture for 2006-2015 year was submitted to the Public Council. The President of Armenia Serzh Sargsyan wrapping up the discussions stressed that cooperation in agriculture should be considered only as a measure or method, and not the only way to solve the problems. The state should encourage all steps in that direction, the president assured.