25 Փետրվար 2010 - 13:45 AMT
Հայաստանի հանրակրթության ոլորտում դպրոցական մեկ համակարգչին համապատասխանող աշակերտների միջին քանակը 2009թ. դրությամբ՝ 36 է, 1000 աշակերտին համապատասխանում է 28 համակարգիչ։ Այս մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հաղորդել է Կրթական տեխնոլոգիաների ազգային կենտրոնի տնօրեն Արեգ Գրիգորյանը:
Նրա տվյալների համաձայն, համակարգիչների շրջանառու համակարգի շրջանակներում ԿՏԱԿ-ն իրականացնում է կազմակերպական աշխատանքներ՝ դիմում-հայտերի ընդունում, վերլուծում, գրանցում եւ լրացուցիչ համաձայնագրերի (պայմանագրերի) կնքում: 2009 թ. կնքել է 148 նվիրաբերության եւ 700 համակարգիչների բաշխման մասին պայմանագրեր։
«Կրթական տեխնոլոգիաների ազգային կենտրոն» պետական ոչ առեւտրային կազմակերպությունը ստեղծվել է Հայաստանի կառավարության 2004թ. մարտի 11-ի հ.408-Ն որոշմամբ։

На 36 учеников в Армении в среднем приходится 1 компьютер, или же, по другим подсчетам 1 000 учеников могут воспользоваться 28 компьютерами в школе. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сообщил директор Национального цeнтра образовательных технологий Арег Григорян.
По его данным, в 2009 году Национальный цeнтр образовательных технологий заключил 148 дарственных договоров и распределил 700 компьютеров. В то же время, за два предыдущих года по армянским школам были распределены 2 427 компьютеров.
Национальный цeнтр образовательных технологий, созданный в 2004 году, осуществляет и координирует процесс внедрения ИТ в общеобразовательную сферу РА.