25 February 2010 - 14:55 AMT
«Այսօր Հայաստանում չկա այնպիսի գրականություն, որը գրավի բազմաթիվ ընթերցողների, սակայն դա չի նշանակում, որ մենք գրականություն չունենք», – փետրվարի 25-ին Երեւանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է գրականագետ Լիլիթ Արզումանյանը:
Նրա խոսքերի համաձայն, Հայաստանում շատ երկար տեւեց անցումային շրջանը, որն անդրադարձել է նաեւ գրականության եւ թատրոնի վրա, այդ պատճառով դրանք կատարյալ լինել չեն կարող, հետեւաբար չեն կարող բավարարել բոլորի պահանջները: «Որպես գրականագետ, ինձ չի գոհացնում այն, որ գրողներն այսօր չեն կարողանում բազմաշերտ հիմնախնդիրները ներկայացնել: Նրանք այդ հիմնախնդիրների մասին գրում են մակերեսորեն եւ միակողմանի»: Նա նաեւ նշել է, որ դրանում մեղավոր է հասարակությունը, քանի որ համբերատար կերպով հանդուրժում է ցածրորակ արտադրանքը:
«Խոսելով մեր լեզվի մաքրության մասին, ես ցավով պետք է նշեմ, որ հայոց լեզվի վերաբերյալ վերջնական որոշում են կայացնում այնպիսի մարդիկ, ովքեր հայոց լեզվին չեն տիրապետում, ովքեր ռուսական կրթություն ունեն», – ընդգծել է դրամատուրգ Կարինե Խոդիկյանը:
Հյուրերն ընդգծել են նաեւ հեռուստատեսության դերը` որպես քարոզչամիջոցի: «Այսօր այն դարձել է միանգամայն հակազգային, այն դեպքում, երբ հեռուստատեսությունը պետք է դառնա ազգի դեմքը», – ընդգծել է Լիլիթ Արզումանյանը:

25 February 2010 - 14:55 AMT
“На сегодняшний день в Армении нет такой литературы, которая может привлечь многих читателей и увлечь за собой, однако, это не значит, что у нас нет литературы”,- заявила на пресс-конференции в Ереване 25 февраля литературовед Лилит Арзуманян.
По ее словам, в Армении слишком долго длился переходный период, в котором оказались также литература и театр. Поэтому идеальными они быть не могут, и не могут удовлетворять всем запросам: “Как литературоведа меня не устраивает то, что писатели сейчас не в силах представить существующие проблемы многослойно: они подходят к ним слишком односторонне и на поверхностном уровне”. Она отметила также, что виной этому служит наша терпимость к низкокачественной продукции, что снижает качественную планку в нашем обществе.
“Говоря о чистоте родного языка, я с горечью должна отметить, что окончательный вердикт в вопросе языка выносят люди, не владеющие армянским, люди, у которых русское образование”,- подчеркнула драматург Карине Ходикян.
Гости отметили также важную роль телевидения как средства пропаганды. “Однако сейчас оно стало абсолютно антинациональным явлением, в то время как оно должно быть лицом нации”,- подчеркнула Лилит Арзуманян.