25 February 2010 - 17:09 AMT
ՀՀ կառավարությունը հավանություն է տվել պետական խորհրդանիշների հանրահռչակման եւ քաղաքացիական դաստիարակության ազգային ծրագրին: Դրա մշակումը բխում է Հայաստանի հասարակության քաղաքացիական, հայրենասիրական գիտակցության բարձրացման, հոգեւոր ներուժի խթանման անհրաժեշտությունից եւ ենթադրում է պետականամետ աշխարհայացք ունեցող քաղաքացու դաստիարակություն, որը կդրսեւորվի հայրենիքի, հասարակության բարօրությանն ուղղված պատասխանատվության զգացումով, ինչպես նաեւ պետությանը գիտակցված ծառայելու պատրաստակամությամբ:
Գործադիրը փոփոխություն է կատարել իր նախկին որոշումներից մեկում, որով հաստատվել էր Երեւան քաղաքի պատմության եւ մշակույթի անշարժ հուշարձանների պետական ցուցակը: Կառավարությունն ընդունել է «Մոսկվա կինոթատրոն» ՍՊԸ տնօրինության առաջարկությունը Երեւանի Աբովյան 18 հասցեում գտնվող սեփականության իրավունքով ընկերությանը պատկանող «Մոսկվա» կինոթատրոնի ամառային դահլիճի շենքի զբաղեցրած հողատարածքը անհատույց` սեփականության իրավունքով օտարել Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնին` նախկինում խորհրդային իշխանության կողմից քանդված Սուրբ Պողոս-Պետրոս եկեղեցու տեսքին համապատասխան տեղում նոր եկեղեցի կառուցելու համար:
«21-րդի հեռանկարներ» 11-րդ երաժշտական միջազգային փառատոնի 2010թ. համերգաշարի կազմակերպմանն աջակցելու նպատակով կառավարությունը «Հայ ժամանակակից երաժշտության կենտրոն» Հ/Կ-ին տրամադրելու համար ՀՀ մշակույթի նախարարությանն հատկացրել է 40000.0 հազար դրամ: Համերգաշրջանին մասնակցելու են ինչպես անհատ կատարողներ` Պլասիդո Դոմինգոն (տենոր), Պինկաս Ցուկերմանը (ջութակ), այնպես էլ Լոնդոնի սիմֆոնիկ նվագախումբը, Բորոդինի անվան լարային քառյակը եւ այլ կոլեկտիվներ: Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հավելել է, որ այս միջազգային փառատոնն անցկացվում է ՀՀ նախագահի բարձր հովանավորությամբ եւ բացառիկ հնարավորություն է ընձեռում, որպեսզի հայ երաժշտասեր հասարակությունը ունկնդրի բարձրակարգ եւ որակյալ դասական երաժշտություն:
«Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի ընդունմամբ էրոտիկ բնույթի հեռուստառադիոհաղորդումների եւ սարսափ ու ակնհայտ բռնություն պարունակող ֆիլմերի, ինչպես նաեւ անչափահասների մտավոր եւ ֆիզիկական զարգացման, բարոյական դաստիարակության վրա հնարավոր բացասական ազդեցություն ունեցող հաղորդումների որոշման չափորոշիչների սահմանումը վերապահվել է հեռուստատեսության եւ ռադիոյի ազգային հանձնաժողովին, ուստի գործադիրը ուժը կորցրած է ճանաչել իր ավելի վաղ ընդունած համապատասխան որոշումը:

Правительство РА одобрило Национальную программу всеобщего провозглашения государственных символов и гражданского воспитания, разработка которой вытекает из необходимости повышения гражданского, патриотического сознания, стимулирования духовного потенциала армянского общества и предполагает воспитание гражданина с государственным мышлением, проявляемым посредством чувства ответственности за родину и благополучие общества, а также осознанного служения государству.
Исполнительная власть внесла также поправки в одно из прежних своих решений, которым она утвердила государственный список неподвижных памятников истории и культуры Еревана. Правительство приняло предложение дирекции ООО “Кинотеатр Москва” о
безвозмездном отчуждении земельного участка, занимаемого зданием летнего зала кинотеатра “Москва” (Ереван, ул. Абовяна 18) и принадлежащего обществу по праву собственности, в пользу Первопрестольного Эчмиадзина с правом собственности. Там будет построена новая церковь, соответствующая виду церкви Сурб Погос-Петрос, прежде стоявшей на этом месте и разрушенной в годы советской власти.
Правительство также выделило 40 млн. драм Министерству культуры РА для предоставления их общественной организации “Центр современной армянской музыки” с целью содействия организации в 2010 году цикла концертов в рамках 11-го международного музыкального фестиваля “Перспективы 21-го века”.
В фестивале будут принимать участие как отдельные исполнители – тенор Пласидо Доминго, скрипач Пинкас Цукерман, так и Лондонский симфонический оркестр, струнный квартет имени Бородина и другие коллективы. Премьер-министр Тигран Саркисян добавил, что международный фестиваль проводится под высоким патронажем Президента РА и предоставляет исключительную возможность для того, чтобы армянская музыкальная общественность услышала классическую музыку высокого класса и качества.
В связи с принятым законом об “Изменениях и дополнениях закона РА о “Телевидении и радиовещании””, Правительство передало полномочия установления критериев телевидения и радивещания Национальной комиссии телевидения и радивещания, и признало принятые ранее решения потерявшими силу.