26 Փետրվար 2010 - 14:12 AMT
Ամերիաբանկը ընթացիկ տարվա հունվարի 31-ի դրությամբ պահպանում է առաջընթաց աճը: Այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնեց բանկի զարգացման գծով տնօրեն Տիգրան Ջրբաշյանը:
«2009թ. սկզբի համեմատ բանկի ակտիվներն աճել են 1.8 անգամ, կորպորատիվ վարկերը` 1,7 անգամ, պարտավորությունները` 2.26 անգամ` համեմատած անցյալ տարվա փետրվարի սկզբի հետ: 2009 թվականի համեմատ մեր բանկում ֆիզիկական անձանց դեպոզիտներն աճել են 4.7 անգամ»,- հայտնեց Տիգրան Ջրբաշյանը: Նա ընդգծեց, որ այսօր բանկի ընդհանուր վարկային պորտֆելը կազմում է մոտ 55 միլիարդ դրամ (փետրվարի 1-ի դրությամբ` 51.6 միլիարդ դրամ), իսկ միջին եւ փորք բիզնեսի վարկային պորտֆելն ընթացիկ տարվա սկզբի համեմատ աճել է 30%-ով:
Տիգրան Ջրբաշյանի խոսքով, բանկի «չաշխատող» վարկերի ծավալը կազմում է 0.17% եւ այդ ցուցանիշով Ամերիաբանկն առաջատար դիրք է զբաղեցնում Հայաստանի բանկային ոլորտում:

Годовой рост Америабанка по активам по состоянию на начала февраля 2010г. составляет 1,8 раз. Об этом на пресс-конференции в Ереване сообщил директор по линии развития банка Тигран Джрбашян.
«Корпоративные кредиты возросли в 1.7 раз, обязательства – в 2.26 раз»,- заявил Тигран Джрбашян. Он подчеркнул, что на сегодняшний день общий кредитный портфель банка составляет около 55 миллиардов драмов, а кредитный портфель среднего и малого бизнеса по сравнению с началом текущего года возрос на 30%.
По словам Тиграна Джрбашяна, объем «неработающих» кредитов банка составляет 0.17% и этим показателем Америабанк занимает лидирующую позицию в банковской сфере Армении.
ЗАО «Америабанк» является инвестиционным банком, предлагающим корпоративные, инвестиционные и ограниченные розничные услуги в виде комплексного пакета. Стратегическим партнером ЗАО «Америабанк» является группа компаний «Тройка Диалог» – одна из крупнейших инвестиционно-банковских компаний в России.