26 Փետրվար 2010 - 14:12 AMT
Ամերիաբանկը ընթացիկ տարվա հունվարի 31-ի դրությամբ պահպանում է առաջընթաց աճը: Այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնեց բանկի զարգացման գծով տնօրեն Տիգրան Ջրբաշյանը:
«2009թ. սկզբի համեմատ բանկի ակտիվներն աճել են 1.8 անգամ, կորպորատիվ վարկերը` 1,7 անգամ, պարտավորությունները` 2.26 անգամ` համեմատած անցյալ տարվա փետրվարի սկզբի հետ: 2009 թվականի համեմատ մեր բանկում ֆիզիկական անձանց դեպոզիտներն աճել են 4.7 անգամ»,- հայտնեց Տիգրան Ջրբաշյանը: Նա ընդգծեց, որ այսօր բանկի ընդհանուր վարկային պորտֆելը կազմում է մոտ 55 միլիարդ դրամ (փետրվարի 1-ի դրությամբ` 51.6 միլիարդ դրամ), իսկ միջին եւ փորք բիզնեսի վարկային պորտֆելն ընթացիկ տարվա սկզբի համեմատ աճել է 30%-ով:
Տիգրան Ջրբաշյանի խոսքով, բանկի «չաշխատող» վարկերի ծավալը կազմում է 0.17% եւ այդ ցուցանիշով Ամերիաբանկն առաջատար դիրք է զբաղեցնում Հայաստանի բանկային ոլորտում:

As of 31 January, 2010 Ameriabank maintains a progressive growth, Tigran Jrbashyan , Development Director of Ameriabank told a news conference in Yerevan.
"Compared with early 2009 the bank's assets grew 1.8 times, corporate loans increased 1.7 times, while the liabilities more than doubled (2.26 times) compared with early February of last year.
Compared to 2009 there was a 4.7 time increase in retail deposits in Ameribank. The total loan portfolio reaches about AMD 55 billion (as of February 1 – AMD 51.6 billion), while the loan portfolio of medium and small businesses as compared with the beginning of this year increased by 30 per cent.
According to Tigran Jrbashyan, the bank has comparatively few non-performing loans (0.17 per cent) and by this indicator is among the leaders of Armenian banking system.
Ameriabank CJSC is an investment bank offering corporate, investment, and limited retail services in the form of an integrated package. Ameriabank’s strategic partner is a group of "Troika Dialog" companies – one of the largest investment banking companies in Russia.