20 Փետրվար 2010 - 13:09 AMT
Հայաստանի արտահանումների ծավալը 2010թ. հունվարին աճել է 57,5%-ով` համեմատած 2009 թվականի նույն շրջանի հետ եւ կազմել 20,3 մլրդ դրամ: Նշված ժամանակահատվածում արտահանումների ծավալն աճել է 8,3%-ով եւ կազմել 93,7 մլրդ դրամ: Միջին ամսական անվանական աշխատավարձը Հայաստանում աճել է 8,8%-ով` ի համեմատ 2009 թվականի նույն շրջանի եւ կազմել 101 704 դրամ:
Այս իմաստով հայ ձեռնարկատերերը լավատեսորեն են տրամադրված 2010 թվականին ֆինանսական միջոցների հասանելիության առնչությամբ: Այդ մասին ասվում է Grand Thornton International ընկերության 2010թ. Միջազգային բիզնես-զեկույցում (International Business Report): Զեկույցի համաձայն, համաշխարհային ճգնաժամը մեղմանում է, եւ 2010 թվականին մասնավոր ընկերությունների ֆինանսավորման աճելու վստահությունն ավելանում է:
Հայաստանի կառավարության նախաձեռնած եւս մեկ ձեռնարկի շնորհիվ դրական միտումներ են նկատվում նաեւ հիփոթեքային շուկայում: Հայաստանի Կենտրոնական բանկը փետրվարի 16-ին գրանցեց եւ լիցենզավորում տվեց «Բնակարաններ երիտասարդներին» ՈՒՎԿ-ին: Հայաստանում մոտ 300 երիտասարդ ընտանիքներ կկարողանան հասանելի պայմաններով բնակարան ձեռք բերել «Հասանելի բնակարան երիտասարդ ընտանիքներին» կառավարական թիրախային ծրագրի շրջանակներում:
Ինչպես հաղորդեց ՈւՎԿ գործադիր տնօրեն Մհեր Եդիգարյանը, ընկերության կանոնադրական կապիտալը կազմում է 3 մլրդ դրամ, վարկերը կարող են տրամադրվել 8,5-9% տարեկան տոկոսադրույքով, հիփոթեքային վարկի կանխավճարը կազմում է 30%, մարման ժամկետը` մինչեւ 15 տարի: Ծրագրում վարկի չափը կազմում է 16 մլն դրամ Երեւանի համար եւ մոտ 10 մլն դրամ երկրի մարզերում բնակարան ձեռք բերելու համար: Վարկ ստանալ ցանկացող ընտանիքներին որոշակի պայմաններ կառաջադրվեն` ընտանիքի համախառն եկամուտները պետք է կազմեն մոտ 300-350 հազ. դրամ, որի մեջ մտնում են ոչ միայն ընտանիքի երիտասարդ անդամների, այլեւ բարեկամների եկամուտները: Բացի դրանից, ծրագրի պահանջների համաձայն, երիտասարդ է համարվում այն ընտանիքը, որում ամուսինների գումարային տարիքը չի գերազանցում 60-ը, եւ որում ամուսիններից ոչ մեկը 35 տարեկանից բարձր չէ: Երիտասարդ է համարվում նաեւ այն ընտանիքը, որում միակ ծնողի տարիքը չի գերազանցում 30-ը:
Հայաստանի Բանկերի միության նախագահ Արարատ Ղուկասյանն իր հերթին ավելացրեց, որ Հայաստանի տարածքում գործող բոլոր 22 բանկերը ողջունում են այդ ՈՒՎԿ ստեղծումը, իսկ 10-ի հետ արդեն բանակցություններ են վարվում, որոնց վերաբերյալ համաձայնագրերը կստորագրվեն մեկ շաբաթ անց, որից հետո բանկերն ամենակարճ ժամկետներում ձեռնամուխ կլինեն հիփոթեքային վարկերի տրամադրմանը: Բանկերի շահագրգռվածությունը, Ղուկասյանի կարծիքով, պայմանավորված է նաեւ նրանով, որ նրանց նոր հաճախորդներ ձեռք կբերեն առնվազն 10 տարով, ընդ որում` կստանան իրենց տարբերությունը, իսկ Հայաստանում հիփոթեքային շուկան կզարգանա:
Հիփոթեքային շուկայում ակտիվ կերպով գործում է նաեւ «Ազգային հիփոթեքային ծրագիր» ՈՒՎԿ-ն: 2009թ. հուլիսից ի վեր «Ազգային հիփոթեքային ծրագիր» ունիվերսալ վարկային կազմակերպության կողմից վերաֆինանսավորված վարկերի ծավալը կազմում է 3,1 մլրդ դրամ: Մհեր Եդիգարյանի խոսքով, 2009թ. հուլիսից ի վեր արդեն 401 վարկ է տրվել, բացի այդ եւս 25 վարկ կձեւակերպվի մինչեւ փետրվարի 25-ը, ինչն ընդհանուր առմամբ կազմում է 426 վարկ: «Ազգային հիփոթեքային ծրագիր» ունիվերսալ վարկային կազմակերպությունը գրանցվել եւ լիցենզիա է ստացել 2009թ. հունիսի 16-ին Հայաստանի Կենտրոնական բանկի խորհրդի որոշմամբ: Այդ ընկերության հիմնական նպատակը Հայաստանի հիփոթեքային շուկայի զարգացումն է, ինչպես նաեւ բնակչության համար կոմբանկերի միջոցով հիփոթեքային վարկերի հասանելիության ապահովումը:
Համաշխարհային բանկի Խմբի անդամ Միջազգային ֆինանսական ընկերակցությունը (IFC) նույնպես աջակցում է Հայաստանում հիփոթեքային շուկայի զարգացմանը հիփոթեքային վարկավորման հարցերում քաղաքացիների տեղեկացվածության մակարդակի բարձրացման միջոցով: Հիփոթեքային վարկավորման առավելությունների ավելի լավ ընկալման եւ դրա հետ կապված ռիսկերի ճիշտ գնահատաման գործում բնակչությանն օգնելու նպատակով IFC-ն Հայաստանում իրականացվող «Հայաստանի բանկային համակարգի զարգացում» րագրի շրջանակներում հրապարակել է «Հիփոթեքային վարկեր` 20 հարց եւ պատասխան» ձեռնարկը:
Հայ բաժանորդները սպասում են բնական գազի սակագների առնչությամբ Հայաստանի Հասարակական ծառայությունների կարգավորման հանձնաժողովի որոշմանը: ՀԾԿՀ-ն «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ հայտի հիման վրա պատրաստել է գազի սակագների բարձրացման մասին որոշման նախագիծը, որը կդիտարկվի 2010 թվականի փետրվարին Հանձնաժողովի նիստում: ՀԾԿՀ-ն առաջարկում է ամսական մինչեւ 10 000 խոր. մ գազ օգտագործող բաժանորդների համար հաստատել 132 000 դրամի չափով սակագինը` «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ առաջադրած 136 000 դրամի փոխարեն: ՀԾԿՀ որոշման հաստատումից հետո գազի նոր սակագները ուժի մեջ կմտնեն 2010 թվականի ապրիլի 1-ին:
ՀՀ Ֆինանսների նախարարության եւ «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ-ի միջեւ կնքված պայմանագրի համաձայն ընկերությանը 40 մլն ԱՄՆ դոլարի չափով վարկ էր տրամադրվել 6 ամիս մարման ժամկետով եւ 11% տարեկան տոկոսադրույքով:
2010թ. փետրվարի 17-ի դրությամբ «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ-ին հատկացված վարկի գումարից մասնակի մարումների միջոցով ՀՀ Ֆինանսների նախարարությանը ժամանակից շուտ վերադարձվել է 30 956 080 դոլար, վճարվել է 974 000 դոլարի չափով տոկոս: Վարկի մնացորդը կազմում է 9 043 920 ԱՄՆ դոլար, որը «ՀայՌուսգազարդը» նույնպես ծրագրում է ժամկետից շուտ մարել:
Ավիատոմսերի գների նվազումը գոնե 10 տոկոսով կարող է նպաստել զբոսաշրջության աճին Հայաստանում, ինչպես դրան մի ժամանակ նպաստեց Ավստրիայից ու Ֆրանսիայից դեպի Հայաստան չվերթերի քանակի ավելացումը, գտնում է Հայաստանի Ազգային մրցունակության հիմնադրամի (ԱՄՀ) տնօրեն Բեկոր Փափազյանը: Ըստ նրա, Հայաստանում պետք է հետազոտություններ անցկացվեն, որոնք ցույց կտան` արդյոք արհեստականորեն են ձեւավորվել ավիտոմսերի գները եւ կարելի է արդյոք նրանց վաճառքի ծավալների ավելացման շնորհիվ նվազեցնել գները: Նա ընդգծել է, որ Հայաստանի ազգային մրցունակության հիմնադրամը (ՀԱՄՀ) դժգոհ է Հայաստանում գործող զբոսաշրջության ենթակառուցվածքներից: «Սակայն առաջին հերթին մենք պետք է ճիշտ մարքեթինգով եւ նոր արտադրանքի շնորհիվ նոր զբոսաշրջիկների գրավել եւ հետո միայն զբաղվել ենթակառուցվածքների բարելավմամբ»,-ասել է Բեկոր Փափազյանը:
Այս շաբաթ Հայաստանի կառավարությունը կարեւորել է տրանսպորտային միջոցների պետական կադաստրի ստեղծումը: Առաջարկվող օրենսդրական փոփոխություններով կարգավորվում է տրանսպորտային միջոցների նկատմամբ սեփականության եւ գրավի իրավունքների գրանցման ընթացակարգը, սահմանվում են իրավունքները չգրանցելու հետեւանքները, կարգավորվում են իրավունքների գրանցմանն առնչվող այլ հարաբերություններ: Ներկայացնելով օրինագիծը, ՀՀ ոստիկանության պետի տեղակալ Հովհաննես Հունանյանը ասաց, որ հաշվի առնելով, որ ՀՀ գործող օրենսդրությամբ տրանսպորտային միջոցների սեփականության իրավունքի փոփոխության դեպքում պարտադիր է դրանց հաշվառումը (վերահաշվառումը), սեփականության իրավունքի գրանցումը լրացուցիչ պարտավորություններ չի դնի տրանսպորտային միջոցներ ձեռք բերող անձանց վրա: Հովհաննես Հունանյանը հավելեց նաեւ, որ նոր ինստիտուտի ներդրումը թույլ կտա վարկային կազմակերպություններին կառավարել իրենց ռիսկերը, ինչպես նաեւ խթանել ավտովարկավորման աճը
Այդ կապակցությամբ ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը նշել է, որ սույն որոշումների փաթեթի ընդունումը բխում է ՀՀ նախագահի հանձնարարականից, ուստի այն հնարավորինս սեղմ ժամկետում (2 օր) պետք է լրամշակել եւ ներկայացնել ՀՀ Ազգային Ժողով: Ընդ որում, նա նշեց, որ նախագծի վերաբերյալ քննարկումն անհետաձգելի է:
ՀՀ Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետականհանձնաժողովի նախագահ Դավիթ Հարությունյանն այսօր ընդունեց Վերակառուցման եւ զարգացման Եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) երեւանյան գրասենյակի տնօրեն Վալերիու Ռազլոգին եւ ՎԶԵԲ գլխավոր տնտեսագետ Հելենա Շվեյգերին: «Անցումային շրջանը եւ ԱՊՀ երկրների ու Մոնղոլիայի ցուցանիշները 2009թ.» զեկույցի հեղինակ Հելենա Շվեյգերն այսօրերին Հայաստանում իր ուսումնասիրություններն էանցկացնում 2010 թվականի զեկույցը պատրաստելու համար:
Հանձնաժողովինախագահը ՎԶԵԲ ներկայացուցիչների խնդրանքով ներկայացրեց Հանձնաժողովի գարծառույթներն ու մրցակցային օրենսդրությունը Հայաստանում, Հանձնաժողովի առջեւ ծառացած խնդիրները: Հանդիպման արդյունքներով կողմերը համաձայնություն ձեռք բերեցինհետագա համագործակցության վերաբերյալ:
Այս շաբաթ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ընդունել է Համաշխարհային բանկի պատվիրակությանը տարածաշրջանային տնօրեն Ասադ Ալամի գլխավորությամբ, հաղորդոըւմէ կառավարության մամլո ծառայությունը: Կողմերը քննարկել են ՀՀ կառավարության եւ Համաշխարհային բանկի միջեւ համագործակցության վերաբերյալ մի շարք հարցեր: Մասնավորապես անդրադարձ է արվել Հյուսիս-հարավ ծրագրի իրականացման ընթացքին եւ դրանում Համաշխարհային բանկի հնարավոր մասնակցության հարցին: Կարեւորվել է նաեւ Տաթեւի վանքի գյուղական ճանապարհի վերականգնման հարցը: Քննարկվել են էներգիայի արդյունավետ օգտագործման եւ գյուղատնտեսության զարգացման հարցեր: Հեռանկարային է համարվել Համաշխարհային բանկի օժանդակությամբ Հայաստանում շենքերի սեյսմակայունության բարձրացմանն ուղղված ծրագրի իրականացումը: Զրուցակիցները մտքերեն փոխանակելՀայաստանի ապագատնտեսական զարգացման մոդելի վերաբերյալ:
Համաշխարհային բանկը սկսել է մշակել Հայաստանին օգնելու նոր ռազմավարությունը եւ այդ հարցում շահագրգռված է խորհրդարանի ու խոսնակի հետ համագործակցության մեջ: Այդ մասին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի հետ հանդիպմանը հայտնեց Համաշխարհային բանկի Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի տնօրեն Ասադ Ալամը: Նա գոհունակությամբ նշեց, որ վերջին 10-15 տարիների ընթացքում Համաշխարհային բանկի ներդրումային ծրագրերի իրականացման արդյունավետության առումով Հայաստանը լավագույն երկրներից մեկն է համարվում:
Համաշխարհային բանկը ծրագրում է մասնակցել ԵվրԱզԷս հակաճգնաժամային հիմնադրամի կողմից ֆինանսավորվող նախագծերի համաֆինանսավորմանը: Եվրոպայի եւ Կենտրոնական Ասիայի գծով ՀԲ փոխնախագահ Ֆիլիպ Լե Ուերուրի խոսքով, առայժմ այդ աշխատանքն ամենավաղ փուլերում է, թեեւ քննարկումը բավական ակտիվ է ընթանում: Ուերուն հաղորդեց, որ արդեն ստորագրվել է փոխըմբռնման մասին հուշագիրը: Նրա կարծիքով, անհրաժեշտ է խթանել հիմնադրամի համագործակցությունը ոչ միայն ՀԲ, այլեւ մյուս կազմակերպությունների հետ, քանի որ կան մի շարք այնպիսի կառույցներ, րոնք պատրաստ են նման համագործակցության: Նման աշխատանքը, պարզաբանեց նա, թույլ կտա համաֆինանսավորել որոշակի նախագծեր, գործադրել այս կամ այն կազմակերպության ուժեղ կողմերը, օրինակ` տեխնիկական կամ ֆինանսական աջակցության համար: Նա միանգամայն համարձակ քայլ անվանեց ճգնաժամի ամենաթեժ պահին նման որոշում ընդունելը:
ՀՀ կառավարությունն իր հերթական նիստին հավանություն է տվել «Բանկերի եւ բանկային գործունեության մասին» եւ «Բաժնետիրական ընկերությունների մասին» ՀՀ օրենքներում փոփոխություն կատարելու մասին ՀՀ օրենքների նախագծերի փաթեթին: Ինչպես նշել է Հայաստանի կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը, համաձայն այդ փոփոխությունների, ՀՀ-ի տարածքում գործող բանկերին արգելվում է անձամբ վարել իրենց մաuնակիցների ռեեuտրը: Հայաuտանի Հանրապետության տարածքում գործող բաժնետիրական ընկերություն հանդիuացող բանկերն իրենց մաuնակիցների ռեեuտրի վարումը պարտավոր են հանձնել «Բաժնետիրական ընկերությունների մասիսն» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով նախատեսված համապատասխան անձանց:
Փետրվարի 8-14 բանկերի կողմից տրամադրված դրամով վարկերը կազմել են 17,7 մլրդ դրամ, իսկ դոլարով վարկերը` 26,4 մլն դրամ:

In January 2010, inflation was estimated at 7% in Armenia.
Average salary in Armenia totaled AMD 101 704 in January 2010, thus increasing by 8,8% against the last year’s index.
In January 2010, the salary in government-financed organizations increased by 12.3% compared with 2009 data, to comprise AMD 86 499 per month. In private enterprises, the salary grew by 5.2%, totaling AMD 123 966.
According to the National Statistical Service, monthly salary index registered a 22,3% decrease in January 2010 compared with last year’s results.
At the same time, 1,7% consumer price increase is registered in January 2010, compared with 2009 data.
More evidence that the global credit crunch is easing comes from the latest Grant Thornton International Business Report (IBR) which reveals that privately held businesses (PHBs) around the world are increasingly confident that access to finance will be easier in 2010. 35% of businesses said they thought access to finance would be 'more' or 'much more accessible' in 2010 compared with only 14% who were similarly positive 12 months ago.
Businesses were also asked how supportive they believed their lenders to be. 69% feel their lender is currently being 'supportive' or 'very supportive' towards their business – unchanged from 2009. However, huge global differences appear when lender support is compared to accessibility of finance suggesting that business success in 2010 may be something of a global lottery, depending on where a business is based.
The picture varies considerably depending on where a business is based. Four scenarios emerge.
The largest number of economies still sit in the bottom left quadrant with the lowest expectations about access to finance and with a perception that their lenders are the least supportive in the world. Many, like France, Greece, Ireland, Russia and Thailand are amongst the most generally pessimistic of the 36 economies surveyed this year. Perhaps more surprising is the presence of mainland China where businesses, despite being the 12th most optimistic in the 2010 IBR optimism/pessimism index, still fall below the global average in terms of their expectations for access to finance in 2010.
At the other end of the scale, the top right quadrant shows economies where businesses expect finance to be more accessible than the global average and who believe they enjoy above average support from their lenders. Chile, India and the Philippines are the most confident, but a number of major economies have also moved into this quadrant since 2009 – including the US, New Zealand, Hong Kong and Singapore.
In the top left quadrant, Japan, Poland, Malaysia and Spain believe their prospects for raising finance are low despite having supportive lenders and it is no coincidence that the IMF's official GDP growth forecasts for all these countries are below 3%, the global average for 2010.
Businesses from many countries in the bottom right quadrant (such as Armenia, Brazil, Finland and Turkey) have historically taken this position so despite their continuing belief that their lenders are unsupportive, they are without exception more optimistic that access to finance will significantly improve in 2010.
The Central Bank of Armenia registered and issued a license to “Apartments for young families” UCO on February 16, 2010.
“About 300 young Armenian families will be able to buy accommodation at moderate prices,” Mher Yedigaryan, Executive director of the UCO, told journalists during a press conference in Yerevan on February 19.
“Apartments for young families” government’s target program consists of two components: first, the RA government's subsidies for interest rates on mortgage and, second, provision of cheap funds to the crediting organizations, by enabling them to set favorable mortgage rates.
“Program beneficiaries will be able to apply to banks, where they will get a mortgage at a rate lower than the market ones, should they meet certain requirements. After that UCO will refinance the mortgages,” he said.
According to Mher Yedigaryan, the Central bank of Armenia is a founder of “Apartments to young people” UCO, and the company’s registered capital comes to AMD 3 billion. The credits will be given with 8,5-9% per annum, mortgage pre-payment will come to 30% and 15 years maturity period. In compliance with the program, the mortgage size will amount to AMD 16 million for Yerevan and AMD 10 million for purchasing an accommodation in regions.
Ararat Ghukasyan, the Chairman of the Union of Armenian Banks, stated for his part that all 22 banks functioning in Armenia welcome the establishment of the UCO. Moreover, negotiations with 10 more banks are in process. Agreements will be concluded a week later. Shortly after that, the banks will start giving mortgages. They are interested in the above due to the fact that they'll attract new clients for minimum 10 years. In addition, the banks will get their margin, and it’ll be a good start for the development of the mortgage market in Armenia.
The Chairman of the Union of Armenian Banks also mentioned that it's a pilot program and considered revision of certain requirements, particularly, an introduction of new mechanism such as storage system.
“Apartments for young families” program was approved by the RA government, during a session held on January 29, 2010. All the families wishing to get a mortgage should meet certain requirements: family’s gross income should amount to approximately AMD 300-350 thousand, including incomes of all family members. Besides, the “young family” definition means family, where the spouses' cumulative age doesn't exceed 60 and none of the spouses is over 35. The definition also covers families, where the age of the only parent does not exceed 30.
Since July 2009, the volume of loans refinanced by National Mortgage Company reached AMD 3.1 billion, Mher Yedigaryan, chief executive of “Apartments for young families” UCO said.
401 loans have been provided to residents, another 25 loans will be issued by February 25, he said.
Chairman of the State Commission for the Protection of Economic Competition (SCPEC) of Armenia Davit Harutyunyan met with head of the Yerevan office of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD), Valeriu Razlog, as well as chief economist of EBRD Helena Schweiger, the SCPEC press service reported.
Author of the report "Transition phase and indicators of Mongolia and the CIS" Helena Schweiger is in Yerevan to prepare a report for 2010. At the request of EBRD representatives, Davit Harutyunyan described main functions and tasks of SCPEC, as well as the competition legislation of Armenia. The sides agreed on further cooperation.
In accordance with October 16, 2009 contract with RA Ministry of Finance, a credit of USD 40 million (6-month maturity period, 11% annual interest rate) was provided to ArmRosGazprom CJSC.
As of February 17, 2010, an early payment of USD 30 956 080 was effected, with over USD 974 000 of interest money returned.
Credit balance of USD 9 043 920 will also be paid ahead of the time-limit stipulated.
During a session on February 18, the Armenian government approved the amendments to be introduced in the RA law on banks and banking and RA law on joint-stock companies.
Arthur Javadyan, Chairman of the Central Bank of Armenia, highlighted that in compliance with the introduced changes, the banks acting on the territory of Armenia are not allowed to keep their own register of shareholders. “According the law, investment companies have no right to keep the shareholders’ register and shall delegate the functions to a relevant authorized body. The latter shouldn’t be anyhow associated with the companies,” he added.