Ներկայացնելով օրինագիծը, ՀՀ տարածքային կառավարման նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանը հաղորդել է, որ տեղական հարկերի թվին կարելի է դասել վաճառքների, հյուրանոցային հարկերը, անավարտ շինարարության եւ գույքի ոչ պատշաճ պահպանման, չմշակված գյուղատնտեսական հողերի համար եւ այլ հարկերը: Այս առնչությամբ Տերտերյանը նշել է, որ նշված հարկերը, բացառությամբ գույքահարկի եւ հողի հարկի, կկիրառվեն համայնքների կողմից ըստ իրենց հայեցողության:
ՀՀ ԱԺ-ում տեղական հարկերի ցանկի ընդլայնումը բուռն բանավեճի պատճառ է դարձել խորհրդարանականների շրջանում: Մասնավորապես, «Բարգացաճ Հայաստանի» ներկայացուցիչներն առաջարկել են լրացուցիչ լսումներ կազմակերպել, որոնց կմասնակցեն շահագրգիռ կողմերը` լրամշակելու համար օրենսդրական նախաձեռնությունների փաթեթը:
Հաշվի առնելով առկա տարաձայնությունները` ԱԺ խոսնակ Հ.Աբրահամյանն առաջարկել է հետաձգել քվեարկությունը 15 օրով, այդ ընթացքում քննարկելով փոփոխություններն ԱԺ համապատասխան հանձնաժողովներում:
ՀՀ Ազգային ժողովը շաբաթվա ընթացքում 2 միջազգային պայմանագիր է վավերացրել, որոնք կնքվել են Հայաստանի եւ Ասիական զարգացման բանկի միջեւ վարկի տրամադրման եւ ֆինանսավորման մասին համաձայնագրի վերաբերյալ: Այդ երկու պայմանագրերը փոխլրացնում են իրար եւ վերաբերում են Հյուսիս-Հարավ ավտոմայրուղու շինարարությանը: Հյուսիս-Հարավ ավտոմայրուղու նախագծի ընդհանուր արժեքը 1 մլրդ դոլար է, իսկ իրականացման ժամկետը 10-15 տարի: Նախագծի իրականացման համար Ասիական զարգացման բանկը 500 մլն դոլարի վարկ կտրամադրի Հայաստանին: Ստացված միջոցները կարտացոլվեն երկրի պետպարտքում: Ըստ փորձագետների նախնական գնահատականների, նախագծի իրագործումը կխթանի տնտեսական աճը երկրում, տարեկան բերելով մոտ 15-16 մլն դոլար եկամուտ:
Ըստ ՀՀ կառավարության նախաձեռնության «Շահույթով խաղերի եւ խաղատների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրինագծի շրջանակներում խաղատներից գանձվող պետական տուրքը կկազմի 400 մլն դրամ, իսկ խաղասրահներից կգանձվի 50 մլն դրամ: Այդ մասին լրագրողներին է հաղորդել ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերով մշտական հանձնաժողովի նախագահ, պատգամավոր Վարդան Այվազյանը: Նա նշել է, որ օրինագծով հստակեցված են այն գոտիները, որտեղ տուրքերը Երեւանի մերձակայքում եւ հեռավոր շրջաններում գտնվող խաղատներից կտրուկ կտարբերվի: «Մեր կողմից օրինագիծը քննարկման կներկայացվի ԱԺ-ում, ըստ որի հեռավոր մարզերում խաղատներին արտոնություններ կտրվեն»,-ասել է նա: Այս համատեքստում Այվազյանը նշել է, որ սահմանամերձ գոտիներում եւ հեռավոր մարզերում խաղատուն բացելու դեպքում, պետտուրքեր չեն գանձվի:
Հայաստանում օրենք կա, որի համաձայն, ըստ միջազգային պայմանագրի, ազատ տնտեսական գոտիներում պետությունը կարող է նման գործունեություն ծավալել, մասնավորապես, դա կարելի է անել «Զվարթնոց» օդանավակայանի տարածքում: Օրենքով նախատեսվում է նաեւ թույլ տալ խաղատների գործունեությունը Երեւանի մերձակա շրջաններում, բացառությամբ Երեւան քաղաքի, նրանց համար, ով 40 մլրդ դրամի ներդրում կանի: Ըստ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի, խաղատների սեփականատերերը չեն համաձայնվի օրինագծին, քանի որ հեռավոր մարզերում շահույթը շատ ավելի քիչ է, քան մայրաքաղաքների արվարձաններում:
Իր հերթին ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Վարդան Արամյանը նշել է, որ կառավարությունը հստակ որոշել է այն գոտիները, ուր 2013թ-ից պետք է տեղափոխվեն խաղատները: «Դա բխում է միջազգային փորձից` խաղատները բացվում են այնտեղ, որտեղ զարգացած է զբոսաշրջությունը, մասնավորապես, Սեւանում, Ջերմուկում, Ծաղկաձորում»: Այս համատեքստում փոխնախարարն ասել է, որ ՀՀ կառավարության քաղաքականությունն ուղղված է երկու հարցի լուծմանը` ապահովել մարզերի հավասար զարգացումը, եւ, փողերի լվացման տեսակետից, նոր մեխանիզմներ ներդնել խաղատների գործունեության արդյունավետ վերահսկողության համար:
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը 2010թ. հունվարի 19-ին քննարկել է «Շահույթով խաղերի եւ խաղատների մասին», ՀՀ օրենքում նախատեսվող փոփոխությունների օրինագծերի փաթեթը: Այդ օրինագծով որոշովում է 2013թ. հունվարի 1-ից դուրս տանել խաղատներն ու խաղասրահները քաղաքային համայքների վարչական տարածքներից, զբոսաշրջային վայրեր:
Այս շաբաթ Հայաստան այցելեց ՌԴ առաջին փոխվարչապետ Իգոր Շուվալովը, որը հանդիպեց երկրի բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ: Նրա հետ հանդիպման ժամանկ ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ասել է, որ, անկախ ճգնաժամից, Հայաստանը կատարել է ստանձնած պարտավորթւյունները ԱՊՀ շրջանակներում: Նա նաեւ նշել է, որ միջոցներ են ձեռնարկվում ԱՊՀ տնտեսական զարգացման առաջին փուլի իրականացման համար:
Իգոր Շուվալովը նշել է, որ իր այցի հիմնական նպատակը 2010 թ. ԱՊՀ երկրներում Ռուսաստանի ներկայացուցչություններում մեկնարկած առաջնահերթ միջոցառումների քննարկումն է: Այդ առնչությամբ նա ներկայացրել է ԱՊՀ շրջանակներում տնտեսական համագործակցության նախատեսված եւ իրականացվող ծրագրերը, ինչպես նաեւ օրակարգով նախատեսված ծրագրերը: Մասնավորապես նա ընդգծել է Հայրենական մեծ պատերազմի հաղթանակի 65-ամյակին նվիրված, տրանսպորտի եւ էներգետիկայի հարցերին, միասնական միգրացիոն ծրագրերին վերաբերող հարցերը: Դրանից բացի, կողմերը քննարկել են ԱՊՀ երկրներում տնտեսական հարաբերությունների խորացման եւ հայ-ռուսական համագործակցության հարցեր:
ԱՊՀ հարցերով ՌԴ ազգային համակարգողը ընդգծել է, որ իր նախագահության շրջանակներում փորձում է խորացնել բազմակողմ հարաբերությունները եւ բարձրացնել դրանց արդյունավետությունը:
Իգոր Շուվալովը հրավիրեց Հայաստանին մասնակցելու ԱՊՀ գործարար ոլորտի առաջատար ներկայացուցիչների համաժողովին, որը տեղի կունենա մարտի 5-ին, Մոսկվայում:
2010 թ-ը ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեն սկսել է բավականին տպավորիչ արդյունքներով. հունվարի հավաքագրումները գերակատարվել են եւ' հարկային, եւ' մաքսային մասով` պետբյուջե է մուտքագրվել 40 մլրդ դրամից ավելի գումար, ինչը նախորդ տարվա հունվարի ցուցանիշը գերազանցել է մոտ 14 տոկոսով, սոցիալական վճարների մասով եւս աճ է արձանագրվել. հավաքագրվել է 6.78 մլրդ դրամ, նախորդ տարվա հունվարի նկատմամբ աճը կազմել է 41.8 տոկոս, հաղորդում է Կոմիտեի մամլո ծառայությունը: «Եվ' այս ցուցանիշը, եւ', առհասարակ, համակարգում արձանագրված բարեփոխումների գոհացնող ընթացքը միանշանակ արդյունք է նաեւ կադրային խրախուսման այն քաղաքականության, որը տարեսկզբին քննադատության արժանացավ որոշ լրատվամիջոցների կողմից», – ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Հայ-թուրքական ձեռնարկատերերի խորհրդի համանախագահ (TABDC) Քահան Սոյակը հայտարարել է, որ ապրանքաշրջանառությունը Հայաստանի ու Թուրքիայի միջեւ, որը 2009թ. հասել է 300 մլն դոլարի, կարելի է իրական հաջողություն համարել: Ըստ Սոյակի, TABDC գրանցել է, որ 2009թ. ապրանքաշրջանառության ծավալները կազմել են 150 մլն դոլար, սակայն, ըստ նրա, ՀԲ-ի տվյալներով, այդ ծավալներն անցյալ տարի հասել են 200 մլն դոլարի: Սոյակը հիշեցրել է, որ այժմ ապրանքաշրջանառությունը Հայաստանի ու Թուրքիայի միջեւ իրականացվում է երրորդ երկրների` Վրաստանի ու Իրանի միջոցով, ինչը դժվարացնում է ապրանքաշրջանառության իրական ծավալների որոշումը, հաղորդում է «Anatolian News Agency» գործակալությունը:
Հայ-թուրքական ձեռնարկատերերի խորհրդը (TABDC) ստեղծվել է 1997թ.: Համանախագահներն են Սոյակն ու ՀՀ Ձեռնարկատերերի միության ղեկավար Արսեն Ղազարյանը: Խորհուրդը կողմ է հայ-թուրքական հարաբերությունների հաստատմանն ու հայ-թուրքական սահմանի բացմանը:
2009թ-ի երկրորդ կիսամյակում «Ագարակի պղնձա-մոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ-ն վերամշակել է մոտավորապես 1.3 միլիոն տոննա հանքաքար, ինչը հինգ տոկոսով ավելի է 2008թ.-ի արդյունքներից: Ընկերության կանխատեսումներով հանքաքարի արդյունահանման եւ վերամշակման ծավալները ընթացիկ տարում կավելանան մինչեւ 3-3.5 միլիոն տոննա,հաղորդում է «ԳեոՊրոՄայնինգ Գրուպ» ընկերության մամլո ծառայությունը:
2009թ-ին կոմբինատը արտադրել է 248 տոննա մոլիբդենի խտանյութ եւ 13.500 տոննա պղնձի խտանյութ: Համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամի հետեւանքով 2009թ-ի փետրվար ամսին կոմբինատը դադարեցրեց իր արտադրական գործունեությունը եւ վերսկսեց իր աշխատանքը ամբողջ ծավալով հունիսի 30-ից: 2008թ. վերջիս ԱՊՄԿ-ն աշխատում էր անկայուն եւ հոկտեմբեր ամսից սկսել էր կորուստներ կուտակել, որոնք վերականգնվեցին բաժնետերերի ներդրումների հաշվին: Կոմբինատի աշխատանքը դադարեցնելու պահից հինգ հարյուր աշխատակիցներ շարունակեցին վերանորոգման-վերականգնման աշխատանքները, որոնք վարձատրվում էին աշխատավարձի լրիվ չափով, իսկ չորս հարյուր աշխատակիցներ ուղարկվեցին հարկադիր արձակուրդ, որոնք վարձատրվում էին աշխատավարձի երկու երրորդի չափով: Ձեռնարկության վերաբացումից հետո այդ աշխատակիցները վերադարձան իրենց աշխատատեղերը:
Հայկական պանիր ընկերությունը տեղական տարբեր ֆիրմաների պանիրները համախմբելով միասնական ,Հայկական պանիրե բրենդի ներքո, դուրս կգա արտաքին շուկա: Այս մասին Երեւանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ լրագրողներին հայտնել է Զարգացման հայկական գործակալության գլխավոր տնօրեն Ռոբերտ Հարությունյանը:
Նրա խոսքերի համաձայն, ուսումնասիրվում են Եկատերինբուրգի, Կալինինգրադի, Մոսկվայի, Վրաստանի եւ Իրանի շուկաները: Նախատեսվում է նաեւ ԱՄՆ շուկա արտահանել այծի պանիր, որի պահանջարկը մեծ է այդ երկրում: Ռոբերտ Հարությունյանն ավելացրել է, որ Հայաստանում այծի պանրի պահանջարկն ավելի քիչ է, քան «Լոռի» եւ «Չանախ» պանիրներինը, հետեւաբար նպատակահարմար է առաջին հերթին հենց այծի պանիր արտահանել:
Հայաստանի պանրագործների ընկերակցության տնօրեն Արմեն Գիգոյանն իր հերթին նշել է, որ Հայաստանում արտադրվում է 25 տեսակի պանիր, որոնց արտահանումը կախված է յուրաքանչյուրի պահանջարկից, մասնավորապես, այծի պանրի պահանջարկը մեծ է ԱՄՆ-ում, իսկ շվեյցարական պանիրների տեսականին` Իրանում: «Պարմեզանե տեսակի պանիրը նույնպես մեծ պահանջարկ ունի Իրանում, այդ պատճառով մենք նպատակ ունենք ձեռք բերել այդ պանրի արտադրման տեխնոլոգիան եւ այն արտադրել Հայաստանում», – ասել է նա: Արմեն Գիգոյանը նաեւ հայտնեց, որ Պանրագործների ընկերակցությունը մտադիր է 4 տարում պանրի արտահանման ցուցանիշները հասցնել մինչեւ 1000-1100 տոննա: Նա նշեց նաեւ, որ Պանրագործների ընկերակցությունը համագործակցում է միայն պանրագործների պաշտոնապես գրանցված խոշոր ընկերությունների հետ, որպեսզի միջազգային շուկաներ դուրս գա, ինչը տան պայմաններում պանիր արտադրող փոքր եւ միջին սուբյեկտներին հնարավորություն է տալիս բարձրացնելու իրենց մրցունակությունը երկրի տեղական շուկաներում:
Հայաստանի Հայրենական ապրանքարտադրողների միության նախագահ Վազգեն Սաֆարյանն առաջարկում է գազի ընդունելի գներ սահմանել տնտեսության բոլոր ոլորտների համար: Նրա խոսքով, 1 խորանարդ մետր գազի համար 136 դրամ գինը, որն առաջարկել է «ՀայՌուսգազարդը», առաջ է բերել արդյունաբերողների դժգոհությունը, մասնավորպես, Նաիրիտ գործարանի եւ «Հրազդան» ցեմենտի գործարանի կողմից, քանի որ նոր գները ձեռնտու չեն ցեմենտի արտահանման համար: «ՀայՌուսգազարդն» առաջին տեղն է զբաղեցրել խոշոր հարկատուների ցուցակում, բայց դրա արդյունքում մնացած ոլորտները, ցավոք, հետ են մնում կամ էլ շահութաբեր չեն, ուստի հարկավոր է գազի ընդունելի սակագին սահմանել տնտեսության բոլոր ճյուղերի, մասնավորապես արդյունաբերության համարե,- ասաց նա այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում լրագրողներին:
Այդ կապակցությմբ Վազգեն Սաֆարյանը հաղորդեց, որ Միությունն առաջարկել է վերանայել Հասարակական ծառայությունների կարգավորման հանձնաժողովի կողմից հաստատված գազի գների առնչությամբ ծախսի հոդվածները եւ գազահամակարգի ներմուծման ծրագիրը, որի համար 31 մլրդ դրամի չափով ներդրումներ են նախատեսված: «Ներդրումային ծրագիրը չպետք է իր մեջ գազի սակագների փոփոխություններ ներառի, այլ պետք է ֆինանսավորվի այլ ծրագրերի միջոցով»,- ասաց նա:
Հայաստանում հանդիսանալով գազի մատակարարման ու բաշխման մենաշնորհատեր` «ՀայՌուսագազարդ» ընկերությունն անհիմն կերպով բարձրացնում է գները` դրանով ավելացնելով իր եկամուտները, գտնում է հայ սոցիոլոգ Ահարոն Ադիբեկյանը: «Ճգնաժամի պայմաններում ռուսական կողմը պետք է ըմբռնումով մոտենա գազի գնի բարձրացման հարցին: Եթե նավթի միջազգային գներն ընկնում են, ապա ինչո՞ւ են Հայաստանում գազի գներն աճում»,- այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում նկատեց նա:
Հայաստանի գազամատակարարման ոլորտի փորձագետ Արթուր Ղազարյանն իր հերթին ավելացրեց, որ 2010 թվականի ապրիլի 1-ից գազի գնի բարձրացման կապակցությամբ տրանսպորտի եւ, համապատասխանաբար, ապրանքի գները նույնպես կաճեն: Իսկ ինչ վերաբերում էլեկտրաէներգիային, ապա, փորձագետի կարծիքով, էլեկտրաէներգիայի գնի աճ չի սպասում:
Այդ առիթով նա հաղորդեց նաեւ, որ Հայաստանի Հասարակական ծառայությունների կարգավորման հանձնաժողովը (ՀԾԿՀ) մտադիր է գազի գինը բարձրացնել 10%-ով, սակայն «ՀայՌուսգազարդն» առաջարկում է գների բարձրացում 40%-ով` 1 խոր. մետր գազի սակագինը ավելացնելով 96-ից մինչեւ 136 դրամ` վկայակոչելով, որ իրենք աշխատում են ի վնաս իրենց:
Հայաստանի կառավարությունը պետք է կանխի գնաճը: Նա պետք է արագացնի Իրանից գազի ներմուծման խնդրի լուծումը, ատոմակայանի եւ փոքր ՀԷԿ-երի կառուցման հարցը, որպեսզի կարողանա զսպել գազի թանկացումըե, ասել է Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում «Սոցիոմետր» սոցիոլոգիական հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն Ահարոն Ադիբեկյանը: Նա նաեւ ավելացրել է, որ գազի սակագնի աճը Հայաստանի բնակչությքան համար կարող է առաջացնել բնապահպանական եւ հիգիենիկ խնդիրներ:
Հայաստանը մտադիր է կառուցել նոր ԱԷԿ-ի բլոկ 1000 ՄՎտ հզորությամբ: Մասնագետների կարծիքով այդ նախագծի արժեքը մոտավորապես կկազմի 5 մլրդ դոլար: Շինարարական աշխատանքները նախատեսված է սկսել 2011 թ-ն:
2010 թվականի փետրվարի 1-ին Ծաղկաձորում ՀՀ փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գեւորգյանը հանդիպեց Ջուր օգտագործող (ՋՕԸ) եւ Ջրառ ընկերությունների ղեկավարների հետ։ Հանդիպմանը մասնակցում էր նաեւ ՀՀ ՏԿՆ ՋՏՊԿ նախագահ Անդրանիկ Անդրեասյանը, հաղորդում է նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:
Հաղորդագրության համաձայն, հանդիպման ընթացքում ամփոփվեցին 2009 թվականին կատարված աշխատանքների արդյունքները, ինչպես նաեւ նախանշվեցին ընթացիկ տարվա անելիքները։ Փոխվարչապետը կարեւորեց հատկապես օգտագործված ոռոգման ջրի դիմաց վարձավճարների հավաքագրման ցուցանիշի բարձրացման խնդիրը։ Քննարկվեցին 2010 թվականի ոռոգման սեզոնի նախապատրաստության հետ կապված հարցերը։
2010 թվականի փետրվարի 1-ին ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի նիստում «ԱրմՖարմ», «Ֆարմ Գոհար», «Դեղաբազա Երեւան» եւ «Ալեքս Գրիգ» ընկերությունները տուգանվել են 500 000-ական դրամով` Հանձնաժողովի պահանջած տեղեկատվությունը սահմանված ժամկետում չներկայացնելու համար, հաղորդում է ՏՄՊՊՀ մամլո ծառայությունը:
Առաջին երեքը դեղորայքի շուկայում գործող ընկերություններ են, որոնց կողմից տեղեկատվության չտրամադրումը կամ ուշացնելը խոչընդոտել է դեղերի շուկայում հակամրցակցային համաձայնության կասկածանքով հարուցված վարույթի աշխատանքներին: Նրանց տրամադրած տեղեկատվությունն այժմ ուսումնասիրության ընթացքում է եւ հակամրցակցային համաձայնությանը մասնակից լինելու հանգամանքը պարզվում է:
Հայաստանի կառավարությունն իր 2010թ. փետրվարի 4-ի նիստում հավանություն է տվել 2006 թվականի նոյեմբերի 30-ի «Փոստային կապի ազգային օպերատորի կողմից իրականացվող գործունեության տեսակների ցանկը հաստատելու մասին» որոշման մեջ փոփոխությունների կատարմանը: Ներկայացնելով օրինագիծը կառավարության ճեպազրույցում, ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի նախարար Գուրգեն Սարգսյանը հայտնել է լրագրողներին, որ նախատեսվում է ընդլայնել «Հայփոսթ» ՓԲԸ-ի գործունեության ցանկը, որտեղ կներառվի նաեւ մաքսային միջնորդական գործունեությունը։
Արմենիան Փոստբանկի (Armenian PostBank) առաջին բաժանմունքները կսկսեն գործել 2010թ. գարնանը: Այդ մասին փետրվարի 4-ին կառավարական ճեպազրույցի ժամանակ լրագրողներին է հայտնել ՀՀ տրանսպորտի ու կապի նախարար Գուրգեն Սարգսյանը: «Արմենիան Փոստբանկ» ՓԲԸ-ին բանկային լիցենզիա տրամադրելու նախնական հավանություն էր տվել ՀՀ ԿԲ-ն 2008թ. սեպտեմբերի 19-ին:
Նախատեսվում է, որ նոր բանկը մասնագիտացված կառույց կլինի, որը կգործի «Հայփոստի» փոստային բաժանմունքների հիման վրա եւ ֆինանսական ու ապահովագրական ծառայություններ կտրամադրի Հայաստանի ողջ տարածքի, ինչպես նաեւ կկատարի դրամական փոխանցումներ, կընդունի ավանդներ, պլաստիկ քարտերի միջոցով հնարավոր կլինի կատարել տարբեր ֆինանսական գործողություններ, այդ թվում` կոմունալ վարձավճարների կատարում: Հայաստանում մասնագիտացած փոստային բանկի ստեղծումը կկատարվի ՀՀ փոստային հատվածի արդիականացման շրջանակներում, որի համար նախատեսվում է մինչեւ 2012թ. շուրջ 12 մլն դոլարի ներդրումներ կատարել:
Արարատբանկը ներկայացրեց Արարատբանկի Mifare տեխնոլոգիայով նոր DUAL քարտը եւ Արարատբանկի նոր քարտային ծրագիրը: Բանկի վարչության նախագահ, Արարատբանկի գործադիր տնօրեն Աշոտ Օսիպյանի խոսքով, Արարատբանկի նոր CLASSIC-M- քարտը երկակի կիրառման (DUAL) քարտ է, որում համադրված են ԱՐՔԱ համակարգի վճարային բանկային քարտի եւ Երեւանի Մետրոպոլիտենում ուղեւորությունների համար վճարումներ կատարելու միջոց հանդիսացող Mifare (առանց կոնտակտի) տեխնոլոգիայով քարտի բոլոր հնարավորությունները:
Երեւանի կենտրոնում` մետրոպոլիտենի «Երիտասարդական» կայարանում, բացվել է Արարատբանկի առաջին վաճառքի մինի-կենտրոնը՝ «Երիտասարդական» մասնաճյուղը: Այդ մասին 2010 թվականի փետրվարի 5-ին Երեւանում հաղորդեց Արարատբանկի վարչության նախագահ, գործադիր տնօրեն Աշոտ Օսիպյանը:
Հունվարի 25-ից 31-ն ընկած ժամանակահատվածում բանկերի կողմից դրամով տրամադրված վարկերի ծավալը կազմել է 15.8 մլրդ դրամ, իսկ ԱՄՆ դոլարով տրամադրված վարկերի ծավալը` 19.3 մլն ԱՄՆ դոլար, հաղորդում է Հայաստանի Կենտրոնական բանկի հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունը:

Представляя законопроект, заместитель министр территориального управления Армении Ваче Тертерян сообщил, что к числу местных налогов отнесены налог с продаж, гостиничный налог, налог на объекты незавершенного строительства или на несохраненную должным образом недвижимость, налог на необработанные земли сельскохозяйственного значения, налог на стоянку транспортных средств и другие. В связи с этим Ваче Тертерян отметил, что указанные налоги, за исключением налога на имущество и на землю, будут применяться общинами по своему усмотрению.
Многие представители парламентских фракций предложили организовать дополнительные слушания, в которых должны принять участие заинтересованные стороны для доработки данного пакета законодательных инициатив.
Учитывая сложившиеся разногласия по этому законопроекту, председатель НС РА Овик Абраамян предложил отложить голосование на 15 дней, в течение которых изменения в ряд вышеуказанных законов будут обсуждены и дополнены в соответствующих комиссиях НС РА.
НС РА ратифицировало 2 международных договора, заключенных между Арменией и Азиатским банком развития – о предоставлении кредита и соглашения о финансировании. Эти два договора являются дополняющими друг друга и относятся к финансированию строительства автомагистрали Север-Юг.
Помимо этого, на суд общественности в течение недели был представлен законопроект о внесении изменений в закон РА “Об играх с выигрышем и игорных домов”. Этим законопроектом определяется организация игр с выигрышем или игорных домов или непосредственно (посредством игорного зала) игр с интернет-выигрышем до 1 января 2013 года за пределами административных границ городских общин, в местах для туризма.
Обсуждение же законопроекта “Об обязательном страховании ответственности автовладельцев” состоится 12 февраля 2010 года в НС РА. Представляя законопроект общественности, председатель постоянной комиссии НС РА по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Гагик Минасян отметил, что целью законопроекта является регулирование сугубо социальных вопросов, направленных на защиту прав пострадавших от автотранспортных происшествий.
В связи с этим Гагик Минасян отметил, что данный законопроект предусматривает создание Страхового бюро для определения страховых тарифов и возмещения средств, нанесенных имуществу и человеку, куда войдут представители тех страховых компаний, которые будут заниматься обязательным страхованием ответственности автовладельцев. “ А страхование ответственности должно быть у всех владельцев автотранспортных средств”, – заявил он. Председатель постоянной комиссии НС РА подчеркнул также необходимость создания специального гарантийного фонда страхования ответственности по возмещению ущерба пострадавшим, поскольку бывают случаи, когда трудно находить виновников ДТП.
На этой неделе Армению посетил первый вице-премьера России, национальный координатор РФ по делам СНГ Игорь Шувалов, который в рамках своего визита встретился с высокопоставленными лицами государства. В ходе встречи с первым вице-премьером России, глава армянского правительства Тигран Саркисян подчеркнул, что, несмотря на экономический кризис, Армения выполнила взятые на себя обязательства в рамках СНГ, причем финансовые инвестиции были выполнены раньше времени. Он также отметил, что предпринимаются меры для реализации первого этапа стратегии экономического развития СНГ.
В свою очередь Игорь Шувалов отметил важность взаимодействия в двусторонних отношениях и в рамках СНГ, подчеркнув сотрудничество в области науки и инноваций. В связи с этим премьер-министр отметил, что развитие высоких технологий является приоритетом экономики Армении, и сформировавшиеся традиции предоставляют большую возможность взаимовыгодного сотрудничества.
Собеседники обсудили также вопросы, касающиеся деятельности российских компаний в Армении, сотрудничества в области энергетики, транспорта и других сферах, а также ряд мероприятий, предусмотренных в рамках празднования 65-летия Победы в Великой отечественной войне.
Со стороны национального координатора РФ по делам СНГ Армения получила приглашение принять участие в форуме ведущих представителей бизнес-сообщетсва СНГ, который пройдет 5 марта в Москве.
Комитет государственных доходов Армении начал 2010 год с довольно впечатляющих результатов. В январе текущего года перевыполнены сборы, как по части налогов, так и по части таможенных поступлений: в госбюджет поступило более 40 млрд. драмов, что превышает показатель прошлого года на 14%. Рост зафиксирован также и по линии социальных выплат – собрано 6,78 млрд. драмов, по сравнению аналогичным периодом прошлого года рост составил 41,8%.
За второе полугодие 2009 года ЗАО «Агаракский медно-молибденовый комбинат» переработал около 1.3 млн. тонн руды, что составляет на 5% больше показателя второго полугодия 2008 года. По прогнозам компании объемы добычи и переработки в текущем году увеличатся до 3-3,5 млн. тонн.
Объединив производство сыров местных компаний под общую торговую марку, компания «Армянский сыр» намерена выйти на зарубежные рынки. Об этом журналистам сообщил на пресс-конференции в Ереване генеральный директор Армянского агентства развития Роберт Арутюнян. По его словам, в настоящее время исследуются рынки Екатеринбурга, Калининграда, Москвы, Грузии и Ирана, а также планируется экспорт козьего сыра в США, спрос на который очень велик в этой стране. В связи с этим Роберт Арутюнян добавил, что поскольку НДС на козий сыр в Армении выше, чем на сыры типа “Лори” и “Чанах”, выгоднее экспортировать именно козий сыр.
В свою очередь директор Ассоциации сыроделов Армен Гигоян отметил, что в Армении производится около 25 видов сыров, экспорт которых будет зависеть от спроса на каждый вид. 2009 год был очень проблематичным годом для сыроделов, тем не менее, по его словам, Ассоциация сыроделов намерена за 4 года довести показатели экспорта сыра до 1000 – 1100 тонн.
Одобренная Правительством РА концепция развития туризма в Армении, требует инвестиций в 2,5-3 млрд. долларов, сообщил на пресс-конференции 5 февраля начальник управления по туризму Министерства экономики Армении Мехак Апресян. В сфере туризма Армения сотрудничает со всеми соседними странами, в том числе и с Азербайджаном, и с Турцией. “Это сотрудничество поможет развитию туризма во всем регионе, так как приезжая в регион издалека, туристы предпочитают посетить все страны этого региона”,- отметил Мехак Апресян. Этому способствует также участие Армении в международных программах, направленных на развитие туризма в регионе в целом. Одной из таких программ является туристическая программа “The spirit of Caucasus”, отметил Апресян. А открытие армяно-турецкой границы, по его словам, будет способствовать росту числа туристов и повысит роль Армении как туристического центра в регионе.
В Армении в январе 2010 года зафиксирован рост потребительских цен на 1,7% по сравнению с декабрем 2009 года, что связано с сезонным изменением цен на некоторые продовольственные товары. Согласно официальным данным Национальной статистической службы Армении, в январе 2010 года по сравнению с декабрем 2009 года цены на продовольственные товары (включая алкогольные напитки и табачные изделия) увеличились на 3,3%. При этом цены на непродовольственные товары и тарифы в сфере услуг сократились на 0,1%.
В январе 2010 года по сравнению с январем 2009 года индекс потребительских цен составил 107%, в том числе индекс цен на продовольственные товары (включая алкогольные напитки и табачные изделия) составил 103,2%, на непродовольственные товары – 116%, тарифы в сфере услуг – 109,9%.
Председатель Союза отечественных товаропроизводителей Армении Вазген Сафарян предлагает установить приемлемые цен на газ для всех сфер экономики. По его словам, цена 136 драмов за 1 куб.м. газа, предлагаемая компанией «АрмРосгазпромом», привела к недовольству промышленников, в частности, со стороны завода Наирит и цементного завода «Раздан», поскольку новые цены невыгодны для экспорта цемента. “ АрмРосгазпром занял первое место в списке крупных налогоплательщиков, но в результате этого остальные сферы, к сожалению, отстают или не являются прибыльными, поэтому необходимо установить приемлемый тариф на газ для всех ветвей экономики, в частности для промышленности”, – сказал он журналистам на пресс-конференции в Ереване.
В связи с этим Вазген Сафарян сообщил, что Союз предложил пересмотреть расходные статьи по части цен на газ, утвержденные со стороны Комиссии по регулированию общественных услуг, и программу внедрения газовой системы, для которой предусмотрены инвестиции в размере 31 млрд. драмов. «Инвестиционная программа не должна включать в себя изменения тарифов на газ, а должна быть финансирована другими программами», – сказал он.
«Правительство Армении должно всеми средствами предотвратить инфляцию, ускорив развитие альтернативных способов получения газа, в частности, поставку газа с Ирана и строительство АЭС, а также строительство мини-ГЭС в целях удержания роста цен на газ», – такое мнение высказал журналистам в Ереване директор Центра социологических исследований «Социометр» Агарон Адибекян. «Если нам удастся построить водные или ветряные ГЭС-ы, то мы сможем удержать рост цен на газ, повышая тем самым уровень потребления, и, соответственно, уровень доходов населения. Этот вопрос необходимо обсудить в НС РА с политической точки зрения», – заявил социолог.
Он также добавил, что рост цен на газ может привести к экологическим и гигиеническим последствиям для населения Армении, в частности, к вырубке лесов с целью обогревания жилых помещений.
По мнению социолога, являясь монополистом на рынке поставки и распределения газа в Армении, компания “АрмРосгазпром” необоснованно поднимает цены, увеличивая тем самым свои доходы.
В свою очередь эксперт сферы газоснабжения Армении Артур Казарян добавил, что в связи с ростом цен на газ с 1 апреля 2010 года цены на транспорт и, соответственно, на товары также возрастут. Что же касается электроэнергии, то, по мнению эксперта, рост цен на электроэнергию не ожидается.
Повышение цен в Армении ожидается и на поливную воду. Вице-премьер-министр, министр территориального управления РА Армен Геворгян обсудил с руководителями обществ, потребляющих воду (ОПВ) результаты работ, выполненных в 2009 году, а также были рассмотрены планы на текущий год. Были обсуждены вопросы, связанные с подготовкой к оросительному сезону. Вице-премьер-министр подчеркнул, что в нынешнем году в системе возникнет некоторая напряженность, связанная с тем, что с 2010 г. за 1 куб.м. воды будет взиматься плата в 11 драмов, вместо прежних 9 драмов.
На состоявшемся в начале недели заседании Государственной комиссии по защите экономической конкуренции Армении за несвоевременное предоставление информации было оштрафовано несколько компаний: «АрмФарм», «Фарм Гоар», «Дегабаза Ереван» и «Алекс Григ», которые должны будут в установленные законом сроки заплатить штраф в размере 500 тыс. драмов, поскольку их действия послужили препятствием для выявления антиконкурентного соглашения на рынке медикаментов.
На этой недели международные сертификаты получили две армянские компании. Среди них компания «Армавиа», которая получила сертификат по прохождению Программы аудита эксплуатационной безопасности авиакомпаний Международной Ассоциации воздушного транспорта (IATA Operational Safety Audit, IOSA). «Сертификат IOSA дает признание европейских властей в отношении безопасности полетов, осуществляемых нашей авиакомпанией, которая сегодня подходит по всем мировым стандартам безопасности полетов», – сказал журналистам в Ереване владелец компании «Армавиа» Михаил Багдасаров. При этом он добавил, что среди стран СНГ очень мало компаний, которые имеют подобный сертификат.
ЗАО «Армениан Кард» (ArCa) получила сертификат о соответствии стандартам PCI DSS, который компания получила по результатам плановой проверки, проведенной ЗАО НИП «Информзащита». Несмотря на кризис, ЗАО «Армениан Кард» в 2009 году удалось обеспечить запланированные бюджетом показатели более чем на 100%. Что же касается плановых показателей на 2010 год, то директор компании заверил, что они будут не хуже показателей 2009 года. Помимо этого Шаген Ованнисян добавил, что объем сделок по карточкам ArCa в 2009 году превысил 315 млрд. драмов, включая как наличные, так и безналичные сделки, а число картодержателей компании составило порядка 450 000.
Правительство Армении на заседании 4 февраля 2010 года одобрило внесение изменения в решение правительства от 30 ноября 2006 года «Об утверждении списка деятельности национального оператора почтовой связи». Представляя законопроект на правительственном брифинге, министр транспорта и связи Армении Гурген Саргсян сообщил журналистам, что внесение изменения предусматривает расширение списка деятельности ЗАО «Айпост», куда будет включена услуга «Таможенная посредническая деятельность».
«До сих пор национальный почтовый оператор не имел права заниматься растаможкой, в связи с чем граждане вынуждены были обращаться к соответствующим таможенным органам», – сказал он. По его словам, внесение изменений позволит избежать всевозможных препятствий при получении посылки, в частности, для жителей отдаленных областей страны. «Расширение списка услуг позволит поднять качество и доступность услуг ЗАО «Айпост», максимально приблизив их к нашим гражданам», – отметил он.
Помимо этого, минтранса и связи добавил, что за последние годы деятельности национального почтового оператора впервые в 2009 годы компания зафиксировала прибыль, которая составила 1.2 млрд. драмов. Гурген Саргсян также сообщил, что в течение 2009 года было отремонтировано 30 подразделений ЗАО «Айпост» не только в Ереване, но и в областях республики, а в 2010 году планируется отремонтировать еще 50 подразделений.
Гурген Саргсян также сообщил, что первые отделения "Армениан Постбанк" (Armenian PostBank) начнут действовать весной 2010 года. Создание специализированного почтового банка в Армении осуществляется в рамках модернизации почтового сектора Армении, для чего планируется инвестировать к 2012 году 12 млн. долларов.
Араратбанк презентовал новую пластиковую карту двойного назначения (DUAL) – Classic-M, созданную по бесконтактной технологии Mifare. По словам председателя правления, исполнительного директора Араратбанка Ашота Осипяна, в новой карте совмещены все возможности банковской платежной карты ArCa и выступающей в качестве средства оплаты проезда в ереванском метрополитене Mifare.
Помимо этого в центре Еревана, на станции метро «Еритасардакан», начал свою деятельность первый мини-центр продажам Араратбанка. В мини-центрах по продажам Араратбанка любой гражданин может воспользоваться услугами по реализации сделок с помощью местных и международных пластиковых карт, осуществить денежные переводы, осуществить сделки по обслуживанию банковских счетов, оплатить коммунальные услуги и многое другое.
С 25 января по 31 января объем предоставленных банками драмовых кредитов составил 15.8 млрд. драм, а долларовых кредитов – 19.3 млн. долларов США, сообщает пресс-служба Центрального банка Армении.