30 Հունվար 2010 - 10:14 AMT
«Երկաթուղու կառուցումը մեր առաջնահերթություններից մեկն է: Երկու երկրների նախագահների միջեւ արդեն ձեռք բերված պայմանավորվածություններ կան: Այդ ծրագրը լուրջ սոցիալական, տնտեսական ու քաղաքական նշանակություն ունի»,- ասաց ՀՀ վարչապետը:
Կողմերն ընդգծեցին նաեւ Հայաստանի ու Իրանի կոմերցիոն կառույցների, պետական ու մասնավոր կազմակերպությունների միջեւ համագործակցության ամրապդնման, համատեղ ներդրումների խրախուսման, զանազան խորհրդաժողովների, բիզնես-ֆորումների եւ այլ միջոցառումների կազմակերպման ակտուալությունը: Սարգսյանն ու Մոթթաքին անդրադարձան նաեւ երկկողմ ապրանքաշրջանառության հետ կապված հարցին եւ այդ առիթով կարեւոր համարեցին մաքսային ընթացակարգերի պարզեցումը:
Երեւանում հայ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովի 9-րդ նիստի ընթացքում անդրադարձ եղավ երկու երկրների միջեւ իրականացվող այնպիսի կարեւոր նախագծերին, ինչպիսիք են Մեղրիում ՀԷԿ կառուցումը, ինչպես նաեւ Հայաստան-Իրան նավթատարի ու հեղուկ վառելիքի տերմինալի կառուցումը: Իսկ Հայաստան-Իրան երկաթուղու շինարարության ոլորտում կողմերը որոշեցին տեխնիկատնտեսական հարցերի ավարտից եւ ֆինանսական հարցերի լուծումից հետո սկսել երկաթուղային ճանապարհի կառուցումը` հայկական կողմը` Հայաստանի, իրանական կողմը` Իրանի տարածքում:
Այդ կապակցությամբ Իրանի ԱԳ նախարար Մանուչեհր Մոթթաքին հայտնեց, որ այդ երեք ռազմավարական իմաստով կարեւոր նախագծերի իրականացումը զգալիորեն կփոխի Իրանի եւ Հայաստանի միջեւ հարաբերությունները: «Մենք ուրախ ենք, որ Հայաստանն այդ նախագծերի միջոցով առանցքային դեր կստանա տրանսպորտա-էներգետիկ հաղորդակցության տեսակետից»,- ասաց Իրանի ԱԳՆ ղեկավարը:
Երեւանում հայ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովի 9-րդ նիստի արդյունքներով հայ-իրանական ներդրումային կոմիտեի ստեղծման վերաբերյալ փոխըմբռնման մասին Հուշագրեր են ստորագրվել: Ինչպես նշեց Հայաստանի էներգետիկայի ու բնական ռեսուրսների նախարար Արմեն Մովսիսյանը, ստորագրված փաստաթղթերը նոր հնարավորություններ են ընձեռում Հայաստանի ու Իրանի միջեւ համագործակցության ընդլայնման համար եւ ներառում են բազմաթիվ ոլորտներ` դրանով իսկ հեռանկարներ ստեղծելով երկկողմ հարաբերությունների խորացման համար: «Վստահ եմ, որ ստորագրված փաստաթղթերի միջոցով հանձնաժողովի 10-րդ նիստում, որը տեղի կունենա Իրանում, մենք դրական տեղաշարժեր կարձանագրենք»,- ասաց Հայաստանի նախարարը:
Իրանի արտգործնախարար Մանուչեհր Մոթթաքին նշեց, որ Հայաստանն ու Իրանը ձգտում են որքան հնարավոր է արագ արդյունքի հասնել բանակցություններում եւ համագործակցություն հաստատել նոր ոլորտներում: Այդ առիթով նա ավելացրեց, որ Հայաստանի ու Իրանի ղեկավարներն անհրաժեշտ քաղաքական կամք ունեն երկկողմ հարաբերությունների զարգացման ու խորացման համար:
Այս շաբաթ Երեւանում անցկացվեց հայ-վրացական տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի 8-րդ նիստը: Նիստի ընթացքում կողմերը կքննարկեն հարցեր, որոնք վերաբերվում են հանձնաժողովի 7-դ նիստի արձանագրությունների կատարման ընթացքին, երկրների միջեւ պայմանագրային-իրավական բազայի զարգացմանը, Հայաստանի եւ Վրաստանի միջեւ պետական սահմանազատմանը, եւ առեւտրա-տնտեսական, տարածաշրջանային համագործակցության զարգացման ապագա հեռանկարները: «Ես ուրախ եմ հայտնել, որ մենք համաձայնության ենք եկել Հայաստանի եւ Վրաստանի միջեւ միջկառավարական նիստի օրակարգում ընդգրկված բոլոր հարցերի շուրջ»,- հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը Վրաստանի վարչապետ Նիկա Գիլաուրիի հետ համատեղ Երեւանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում: Ըստ ՀՀ վարչապետի, այդ հանդիպումը կաջակցի երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանը:
Իր հերթին Վրաստանի վարչապետ Նիկա Գիլաուրին նկատեց, որ 8-րդ նիստի ժամանակ տեղի է ունեցել արդյունավետ քննարկում հարցերի լայն շրջանակի շուրջ եւ հույս է հայտնել, որ 9-րդ նիստը նույնքան արդյունավետ կլինի: «9-րդ նիստը տեղի կունենա Վրաստանում եւ ես հաճույքով հրավիրում եմ Հայաստանի վարչապետին մեր երկիր»,- ընդգծեց նա:
Համատեղ մամլո ասուլիսում անդրադարձ եղավ տարածաշրջանային հակամարտությունների կարգավորման հարցին: «Վրաստանը ողջունում է հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումն ու երկու պետությունների միջեւ սահմանի բացումը, ինչպես նաեւ տարածքային բոլոր հակամարտությունների կարգավորումը», – հայտարարել է Վրաստանի վարչապետ Նիկա Գիլաուրին: Վրաստանի վարչապետի խոսքերի համաձայն, հայ-թուրքական սահմանի բացումը չի ազդի Վրաստանի միջով հայկական բեռների փոխադրման սակագների վրա: «Սակայն ճանապարհների դիվերսիֆիկացումն ու հաղորդակցությունը օգուտ կբերեն բոլորին», – ընդգծել է Նիկա Գիլաուրին:
Ինչպես հաղորդել է Գիլաուրին, Հայաստանի ու Վրաստանի հարաբերություններն էներգետիկայի ոլորտում բարձր մակարդակի վրա են եւ արդեն համաձայնագիր է ստորագրվել 400 կՎտ հզորության բարձր լարման էլեկտրահաղորդիչ գծերի մասին:
Բացի դրանից, Հայաստանի եւ Վրաստանի միջեւ տեղի ունեցած տնտեսական հարցերով հանձնաժողովի միջկառավարական նիստի ժամանակ քննարկվել է Ջավախքից Բաթումի տանող ճանապարհի վերականգնման հարցը: Այդ հարցը «Հյուսիս-Հարավ» մայրուղու կառուցման ծրագրի մասն է կազմում:
Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանի հրավերով Հայաստանում երկօրյա աշխատանքային այցով գտնվու էր Իտալիայի տնտեսական զարգացման նախարարի տեղակալ Պաուլո Ռոմանիի գլխավորած պատվիրակությանը: Պատվիրակության կազմի մեջ մտնում էին հեռուստատեսության ներկայացուցիչներ, հեռուստա- եւ ռադիոհեռարձակման թվայնացման, լայնաշերտ Ինտրնետի եւ փոստային ծառայությունների փորձագետներ` Elsag Datamat of Finmeccanica իտալական խոշորագույն ընկերության ներկայացուցիչները:
Իր այցի շրջանակներում իտալական պատվիրակության ներկայացուցիչները հանդիպեցին Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի, էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանի, տրանսպորտի եւ կապի նախարար Գուրգեն Սարգսյանի, Հասարակական ծառայությունների կարգավորման հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Նազարյանի եւ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Միքայել Մինասյանի հետ:
«Հայաստանը չի կարող հետ մնալ աշխարհից հեռուստա- եւ ռադիոհեռարձակման թվայնացման ոլորտում, իսկ մեր փորձը կօգնի պաշտպանելու սպառողների իրավունքները»,- Երեւանում կայացած հայ-իտալական համատեղ մամլո ասուլիսում հայտնեց Իտալիայի տնտեսական զարգացման նախարարի տեղակալ Պաուլո Ռոմանին: Այդ առիթով Իտալիայի պաշտոնյան նշեց, որ թվային հեռուստա- եւ ռադիոհեռարձակման ներմուծումը մեծ հեղաշրջում է, որը դեռեւս լիարժեք չի ավարտվել նույնիսկ ինքնին Իտալիայում, որը 56 մլն բնակչություն ունի:
Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանն իր հերթին ավելացրեց, Իտալիայի փորձը մեծ հետաքրքրություն է ներկայացնում Հայաստանի համար, քանի որ Իտալիան Եվրոպայի առաջատար երկրների շարքին է դասվում, որը զգալի արդյունքների է հասել այդ ոլորտում: «Իտալացի մասնագետներն այնքան ազնիվ էին, որ կիսվեցին անգամ հեռուստա- եւ ռադիոհեռարձակման թվայնացման ճանապարհին կատարած իրենց սխալներով»,- նկատեց նա:
Հայաստանում գտնվելու երկրորդ օրը իտալական պատվիրակությունն այցելեց Գյումրի, որտեղ ծանոթացավ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացման, այդ թվում` լայնաշերտ Ինտերնետ-ցանցի զարգացման հեռանկարներին:
Հանդիպման ընթացքում, որին մասնակցում էին նաեւ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը, քննարկվեցին երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցեր, որոնք վերաբերում են, մասնավորապես, ինտերնետ հասանելիությանը, երկաթուղուն, ճանապարհաշինարարությանը: Իտալական պատվիրակությանը ներկայացվեց Գյումրիում տեխնոպարկի զարգացման ծրագիրը:
Պ. Ռոմանին նշել է, որ Հայաստանին օժանդակություն ցուցաբերելու համար ստեղծված են բոլոր պայմանները, որ Իտալիայում կան ճանապարհաշինարարության ոլորտում հայտնի խոշոր ընկերություններ, որոնք կմասնակցեն «Հյուսիս-Հարավ» ավտոմայրուղու կառուցման համար հայտարարվելիք միջազգային մրցույթին: Փոխնախարարը չբացառեց իտալական ընկերությունների մասնակցությունը նաեւ Հայաստանում երկաթուղային շինարարությանը:
Շաբաթվա վերջին ՀՀ կառավարության նիստում երկրի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ամփոփեց 2009թ. նախարարությունների եւ կառավարությանն առընթեր մարմինների գործունեությունը` նշելով հաջողությունները չորս ոլորտներում` տնտեսական, սոցիալական, առողջապահության, ինչպես նաեւ ոստիկանության աշխատանում:
2010թ. հունվարի 29-ին կառավարության նիստում հավանություն տրվեց «Հասանելի բնակարան երիտասարդ ընտանիքներին» ծրագրին: «Տվյալ կառավարական որոշմամբ սկսվում է երիտասարդ ընտանիքներին աջակցության լայնամասշտաբ փուլը, որը նաեւ պետության ղեկավարի նախընտրական ծրագրի առաջնային ուղղությունն է»,- լրագրողներին հայտնեց ՀՀ սպորտի եւ երիտասարդության հարցերով նախարարի տեղակալ Արսեն Քարամյանը կառավարությունում կայացած ճեպազրույցի ընթացքում: Նրա խոսքով, Հայաստանի կառավարության համար մոտակա տարիներին առաջնահերթ խնդիր է հանդիսանում երիտասարդ ընտանիքներին բնակարանով ապահովելը: Բացի դրանից Արսեն Քարամյանը նկատեց, որ կառավարության ընդունած ծրագիրը թույլ կտա զգալի կերպով բարելավել երկրի ժողովրդագրությունը, որի արդյունքները պարզ կլինեն 2013 թվականին:
Այս շաբաթ իր տարեկան գործունեութան արդյունքներն ամփոփեց նաեւ հայկական ֆոնդային բորսան: «Դժվարին տարի լինելով աշխարհի գրեթե բոլոր երկրների բիզնեսների համար` 2009 թվականն, այնուամենայնիվ, բավականին հաջող էր NASDAQ OMX Արմենիա ֆոնդային բորսայի համար. բորսայի որոշ հարթակներում նույնիսկ աճ է գրանցվել 2008 թվականի համեմատ», – լրագրողներին է հայտնել NASDAQ OMX Արմենիա ֆոնդային բորսայի գլխավոր տնօրեն Արմեն Մելիքյանը` ամփոփելով նախորդ տարվա արդյունքները:
Հայաստանի Պետեկամուտների կոմիտեն հրապարակել է երկրի 300 խոշոր հարկատուների ցուցակը: Առաջատարների ցուցակը գլխավորում է ,ՀայՌուսգազարդե ընկերությունը, որը 2009թ. 18 մլրդ 414 մլն դրամ հարկ է վճարել, ինչը 3 տոկոսով ավելի է 2008թ. ցուցանիշից` 17 մլրդ 881 մլն դրամ: Երկրորդ տեղում է «Ալեքս-Գրիգ» ընկերությունը, որը բյուջե է մուծել 16 մլրդ 120 մլն դրամ: 2008-ին ընկերությունը վճարել էր 12 մլրդ 535, ինչը պակաս է գրեթե 29 տոկոսով: Երրորդ տեղում է «Ղ-Տելեկոմ» ընկերությունը (ՎիվաՍել-ՄՏՍ), որը վճարել է 15 մլրդ 916 մլն դրամ: Անցյալ տարի ընկերությունը առաջատարի դիրքում էր` վճարելով 30 մլրդ 796 մլն դրամ:
2009թ. հունվար-դեկտեմբեր ամիսներին Հայաստանում տնտեսական անկումը 14,4% կազմեց` ի համեմատ 2008թ. նույն շրջանի հետ: Հայաստանի Ազգային վիճակագրական ծառայության պաշտոնական տվյալների համաձայն, նշված շրջանում ՆՀԱ ծավալը կազմեց 3165,5 մլրդ դրամ: 2009թ. հունվար-դեկտեմբեր ամիսներին ամենամեծ անկումն արձանագրվել է շինարարության ոլորտում` 37,4%, արտադրական արդյունաբերության մեջ անկումը կազմեց 7,8%, գյուղատնտեսության մեջ` 0,1%: Ընդ որում, ծառայությունների ոլորտում 1,3% աճ է արձանագրվել, իսկ մանրածախ առեւտրում աճը կազմել է 1%:
2009թ. հունվար-դեկտեմբեր ամիսներին Հայաստանում գնաճը կազմեց 3,4%` ի համեմատ 2008թ. նույն շրջանի հետ, ամսական կտրվածքով նրա աճը կազմեց 2%:
Հայաստանի արտաքին ապրանքաշրջանառությունը 2009 թվականի հունվար-դեկտեմբերին կրճատվել է 27 տոկոսով 2008թ. թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ: Ըստ ՀՀ Ազգային վիճակագրական ծառայության պաշտոնական տվյալների, արտաքին ապրանքաշրջանառության ծավալը կազմել է 1466,8 մլրդ դրամ: Արտահանման ծավալը 2009թ. հունվար-դեկտեմբերին կրճատվել է 34 տոկոսով 2008թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ եւ կազմել է 256,7 մլրդ դրամ: Ներմուծումը նշված ժամանակահատվածում կրճատվել է 25,3 տոկոսով` կազմելով 1210,1 մլրդ դրամ: Արտաքին ապրանքաշրջանառության հաշվեկշռի բացասական սալդոն 2009թ. հունվար-դեկտեմբերին կազմել է 953,4 մլրդ դրամ:
Հայաստանում 2009 թ. հունվար-դեկտեմբերին միջին ամսական աշխատավարձը 2008 թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ բարձրացել էր 9.8 տոկոս: Հայաստանի ազգային վիճակագրական ծառայության պաշտոնական տվյալների համաձայն, այն կազմել է 101. 895դրամ: 2009 թ. դեկտեմբերին` նոյեմբերի համեմատ ամսական միջին աշխատավարձը բարձրացել է 27.5 տոկոս:
2009 թ. հունվար-դեկտեմբեր ամիսներին բյուջետային հիմնարկներում աշխատավարձը բարձրացել է 15.5 տոկոս` 2008 թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ կազմելով 84.845 դրամ: Ընդ որում, ոչ բյուջետային հիմնարկներում միջին ամսական աշխատավարձը նույն ժամանակահատվածում բարձրացել է 5.3 տոկոս` 2008 թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ եւ կազմել է 126.407 դրամ:
Երեւանում այս շաբաթ նշեցին ֆինանսական համակարգի հաշտարարի գրասենյակի միամյակը: Հայաստանի ֆինանսական համակարգի հաշտարար Փիրուզ Սարգսյանի խոսքով, 2009 թվականի վերջին գրասենյակ 400 հայտ է ներկայացվել, որոնցից 60-ը գրավոր, ընդ որում` այդ բողոքների 70% լուծվել են հօգուտ հաճախորդների, ինչը կազմել է հաճախորդներին վերդարաձված 23,5 մլն դրամ գումար:
Անդրադառնալով 2010 թվականին գրասենյակի ծրագրերին` PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում Փիրուզ Սարգսյանը հաղորդեց, որ ապրիլի սկզբին գրասենյակը մտադիր է անցկացնել մեծ միջազգային խորհրդաժողով, որին կմասնակցի մոտ 100 մարդ: Մասնակիցները հիմնականում ֆինանսական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ են: Խորհրդաժողովի դասախոսները կլինեն Եվրոպայի երկրների հաշտարարները: Խորհրդաժողովում ներկա կլինեն Մեծ Բրիտանիայի հաշտարարի տեղակալը, Նիդեռլանդների, Ֆրանսիայի հաշտարարները, Ղազախստանի հաշտարարը, որը զբաղվում է միայն ապահովագրական ոլոտով, ինչպես նաեւ ներկայացուցիչներ Ռուսաստանից, Ուկրաինայից եւ Բելառուսից:
Իսկ ինչ վերաբերում է Հայաստանի բանկային սեկտորին, ապա Հայաստանի Բանկերի միության նախագահ Արարատ Ղուկասյանի կարծիքով, 2010-ին բանկային գործունեության ակտիվացման շրջան է սպասվում: «Այն անորոշ իրադրությունը, որն առկա էր 2009-ին` կապված ֆինանսական ճգնաժամի հետ, հաղթահարված է, եւ 2010-ին մենք այդ փոփոխությունների ականատեսը կլինեն` դա սպասարկման որակի բարձրացումն է, վարկավորման ծավալների ավելացումը:
Հունվարի 25-29 Հայաստանում անցկացվեց «Պատրաստվածություն ճգնաժամին» թեմայով միջազգային սեմինար, որի կազմակերպիչներն են` Կանադայի Տորոնտո կենտրոնը, Համաշխարհային բանկը եւ ՀՀ կենտրոնական բանկը: Սեմինարին մասնակցում են 12 երկրների` Չեխիայի, Ռուսաստանի, Լիտվայի, Բելառուսի, Մոլդովայի, Ուկրաինայի, Թուրքիայի, Վրաստանի, Տաջիկստանի կենտրոնական ազգային բանկերի, ֆինանսական վերահսկողության մարմինների ներկայացուցիչներ:
Ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի պայմաններում Ամերիբանկին հաջողվեց ապահովել 2009թ. ծրագրված ցուցանիշների աճը: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է բանկի գլխավոր տնօրեն-տնօրինության նախագահ Արտակ Հանեսյանը` ամփոփելով 2009 թվականի արդյունքները: Ըստ նրա, դեռեւս 2008թ. սեպտեմբերին բանկի ղեկավարությունը վերանայեց իր ռազմավարությունը, եւ, հաշվի առնելով մակրոտնտեսական ցուցանիշներն ու բանկի զարգացման հնարավորությունները, ընդունեց զարգացման երեք սցենար` բազային, հոռետեսական եւ առավել հոռետեսական: «Պետք է նշել, որ 2009-ին մենք աշխատել ենք ըստ բազային սցենարի եւ կարողացել ենք աճ ապահովել բոլոր ցուցանիշներով»,-ասել է նա:
2010 թ. Ամերիաբանկը ծրագրում է ապահովել իր ակտիվների մինչեւ 25 տոկոս աճը, վարկային պորտֆելինը` մինչեւ 30 տոկոս, իսկ կապիտալի աճը` մինչեւ 10 տոկոս: «Կապիտալի աճը պայմանավորվելու է ընթացիկ շահույթի ցուցանիշով, որը մոտավոր կանխատեսումներով կազմում է 2 մլրդ դրամ», – ասել է նա: Նա ավելացրել է նաեւ, որ ընթացիկ տարում բանկը փորձելու է չաշխատող ակտիվների ծավալը պահել 1 տոկոսի մակարդակում` ընդհանուր վարկային պորտֆելում, չբացառելով նաեւ 2 տոկոս մակարդակը: .Սակայն, սա այն սահմանագիծն է, որին կարող են հասնել մեր չաշխատող վարկերը», – ընդգծել է նա: (Չգործող ակտիվները բանկի 2009 թ. ընդհանուր վարկային պորտֆելում կազմել են 0,17 տոկոս)
2010 թ. բանկի ծրագրերի մեջ են մտնում նաեւ մասնաճյուղերի ցանցի ընդլայնումը, մասնավորապես մարտի 5-ին ծրագրվում է մասնաճյուղ բացել Դիլիջանում, որը ներկայում գրանցման ընթացքում է, մեկ այլ մասնաճյուղ է բացվելու Վանաձորում կամ Գյումրիում, եւս մեկը` Երեւանի փոքր կենտրոնում:
2010 թվականի հունվարի 27-ին Արմսվիզբանկն ու Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկը (EBRD) 8 մլն դոլար ընդհանուր գումարով երկու պայմանագիր կնքեցին, որոնք ուղղված կլինեն փոքր եւ միջին բիզնեսի վարկավորմանը (5 մլն դոլար) եւ առեւտրի ֆինանսավորմանը (3 մլն դոլար):
Հայաստանում անոմալ տաք ձմեռը, ինչպես նաեւ հավանական ցուրտը կարող են 2010թ. բերքի ծավալների կրճատման պատճառ դառնալ, Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում լրագրողներին է հայտնել Հայաստանի ագրարա-գյուղացիական միավորման նախագահ Հրաչյա Բերբերյանը: Ըստ նրա, ցրտահարությունը լուրջ խնդիրներ կհարուցի գյուղատնտեսության ոլորտում, քանի որ Արարատյան դաշտավայրում արդեն սկսել են բողբոջել պտղատու ծառերը: «Եթե -10-12 աստիճան ցուրտ լինի, ապա Հայաստանում բերքի կորուստ կգրանցվի, մասնավորապես, կտուժեն վաղահաս ծիրանը, դեղձը, խնձորը եւ կեռասը, ընդ որում խաղողը չի տուժի»,-ասել է նա:
«Եթե ցրտահարություն չլինի մարտ-ապրիլ ամիսներին, ապա ծիրանը Հայաստանում կհասնի մայիսի վերջին»,-հայտարարել է Բերբերյանը: Նա նաեւ հավելել է, որ եղանակային պայմանների ջերմացման դեպքում Հայաստանը կարող է 2 տարուց 5 բերք ստանալ:

«Строительство железной дороги является одним из наших приоритетов. Между президентами двух стран уже есть достигнутые договоренности. Эта программа имеет серьезное социальное, экономическое и политическое значение», – сказал армянский премьер.
Стороны также подчеркнули актуальность укрепления сотрудничества между коммерческими структурами, государственными и частными организациями Армении и Ирана, поощрению совместных инвестиций, организации различных конференций, бизнес-форумов и иных мероприятий. Саркисян и Моттаки затронули также вопрос, связанный с объемом двустороннего товарооборота, и придали в этой связи важность упрощению таможенных процедур.
В ходе 9-го заседания армяно-иранской межправительственной комиссии были затронуты также и такие стратегически важные проекты, реализуемые между двумя странами, как строительство ГЭС в Мегри, а также строительство нефтепровода и терминала жидкого топлива Армения-Иран. По части же строительства железной дороги Армения-Иран стороны решили после завершения технико-экономических вопросов и решения финансовых вопросов одновременно начать строительство железной дороги – армянская сторона на территории Армении, иранская – на территории Ирана.
В связи с этим глава МИД Ирана Манучехр Моттаки заявил, что реализация этих трех стратегически важных проектов существенно изменят отношения между Ираном и Арменией. «Мы рады, что Армения посредством этих проектов получит ключевую роль с точки зрения транспортно-энергетических коммуникаций»,- сказал министр МИД Ирана.
В ходе 9-го заседания армяно-иранской межправительственной комиссии в Ереване были подписаны Меморандумы о взаимопонимании. Как отметил министр энергетики и природных ресурсов Армении Армен Мовсисян, подписанные документы открывают новые возможности для расширения сотрудничества между Арменией и Ираном и включают в себе многочисленные сферы, тем самым создавая перспективы углубления двухсторонних отношений. «Уверен, что посредством подписанных документов на 10-ом заседании комиссии, которое пройдет в Иране, мы зафиксируем положительные сдвиги»,- сказал армянский министр.
В свою очередь министр иностранных дел Ирана Манучер Моттаки отметил, что Армения и Иран стремятся как можно скорее достичь результата в переговорах и установить сотрудничество в новых областях. В связи с этим он добавил, что главы Армении и Ирана имеют необходимую политическую волю развивать и углублять двухсторонние отношения.
На этой недели в Ереване прошло 8-ое заседание межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Арменией и Грузией. В ходе заседания стороны обсудили вопросы, касающиеся хода выполнения протоколов 7-го заседания комиссии, которое прошло в декабре 2009 года, состояние и развитие договорно-правовой базы между странами, делимитации государственной границы между Арменией и Грузией, а также перспективные направления развития торгово-экономического, регионального сотрудничества, а также в сфере туризма, таможни, транспорта, сельского хозяйства, энергетики, культуры, здравоохранения, образовании и в других областях. “Я рад сообщить, что мы достигли соглашения по всем вопросам, включенным в повестку восьмого межправительственного заседания по экономическому сотрудничеству между Арменией и Грузией”, – заявил премьер-министр РА Тигран Саркисян в ходе совместной пресс-конференции в Ереване с главой правительства Грузии Никой Гилаури. Глава армянского правительства также выразил убеждение, что эта встреча будет содействовать развитию двусторонних отношений.
В свою очередь, премьер-министр Грузии Ника Гилаури заметил, что в ходе восьмого заседания состоялось плодотворное обсуждение по расширенному кругу вопросов и выразил надежду, что 9-ое заседание будет также эффективным. “ 9-ое заседание будет проходить в Грузии, и я с удовольствием приглашаю премьер-министра Армении в нашу страну”, – подчеркнул глава правительства Грузии.
В ходе совместной пресс-конференции был затронут вопрос урегулирования региональных конфликтов. “Грузия приветствует нормализацию армяно-турецких отношений и открытие границы между двумя государствами, также как урегулирование всех региональных конфликтов”, – заявил премьер-министр Грузии Ника Гилаури. По словам главы грузинского правительства, открытие армяно-турецкой границы не повлияет на тарифы транзитной перевозки армянских грузов через Грузию. “Но диверсификация дорог и коммуникаций будет полезна для всех”, – подчеркнул он.
Как сообщил Ника Гилаури, отношения между Арменией и Грузией в сфере энергетики находятся на высоком уровне, и уже подписано соглашение о строительстве линии электропередачи между двумя государствами мощностью 400 кВт.
Помимо этого, на межправительственном заседании комиссии по экономическим вопросам между Арменией и Грузией был обсужден вопрос восстановления дороги, ведущей из Джавахка в Батуми, и являющейся частью программы строительства магистрали Север-Юг”.
По приглашению министра экономики Армении Нерсес Ерицян в республике с двухдневным рабочим визитом находилась итальянская делегация во главе с заместителем министра экономического развития Италии Паоло Романи. В состав делегации вошли представители телевидения, эксперты по оцифровке теле – и радиовещания, услуг широкополосного Интернета и почтовых услуг – представители крупнейшей итальянских компаний Elsag Datamat of Finmeccanica.
В рамках своего визита представители итальянской делегации встретились с премьер-министром Армении Тиграном Саркисяном, министром экономики Нерсесом Ерицяном, министром транспорта и связи Гургеном Саркисяном, председателем Комиссии по регулированию общественных услуг Робертом Назаряном, заместителем руководителя аппарата президента Микаелом Минасяном.
«Армения не может отставать от мира в сфере оцифровки теле- и радиовещания, а наш опыт поможет защитить права потребителей», – заявил на совместной армяно-итальянской пресс-конференции в Ереване заместитель министра экономического развития Италии Паоло Романи. В связи с этим итальянский министр отметил, что внедрение цифрового теле – и радиовещания является большим переворотом, который еще полностью не завершен даже в самой Италии с населением в 56 млн. человек.
В свою очередь министр экономики Армении Нерсес Ерицян добавил, опыт Италии представляет большой интерес для Армении, поскольку она является лидеров среди стран Европы, которая добилась значительных результатов в этой сфере. «Итальянские специалисты были настолько честны, что поделились даже совершенными ошибками на пути внедрения цифрового теле – и радиовещания», – заметил он.
Во второй день своего пребывания делегация посетила Гюмри, где ознакомилась с перспективами развития сферы информационных технологий, в том числе – развития широкополосной Интернет-сети. Помимо этого, итальянской делегации была представлена программа развития технопарка в Гюмри.
В ходе же встречи итальянской делегации с министром транспорта и связи Армении Гургеном Саркисяно министр экономического развития Италии Паоло Романи отметил, что Италия известна наличием крупных компаний в сфере дорожного строительства и выразил надежду, что они примут участие в международном конкурсе на строительство автомагистрали «Север-Юг». Замминистра также не исключил возможности участия итальянских компаний в проекте строительства железной дороги в Армении.
В конце недели на заседании правительства РА премьер-министр страны Тигран Саркисян подытожил деятельность министерств и органов при правительстве за 2009 год, отметив успехи в четырех сферах: экономической, социальной, здравоохранения, а также в работе полиции.
На заседании правительства Армении 29 января 2010 года была одобрена программа «Доступное жилье молодым семьям». «Данным правительственным решением начинается широкомасштабный этап содействия молодым семьям, который также является приоритетным направлением предвыборной программы главы государства», – сказал журналистам заместитель министра спорта и по делам молодежи РА Арсен Карамян в ходе брифинга в правительстве. По его словам, первоочередной задачей для правительства Армении на ближайшие годы является обеспечение молодых семей доступным жильем, а до 2012 года будет решен также вопрос доступного кредитования для приобретения автомобилей. Помимо этого Арсен Карамян заметил, что принятая правительством программа позволит значительно улучшить демографию страны, результаты которой будут видны к 2013 году.
Итоги своей годовой деятельности на этой недели подвела и армянская фондовая биржа. «2009 год, являясь довольно тяжелым годом для бизнесов всех стран, тем не менее, был довольно-таки удачным для фондовой биржи NASDAQ OMX Армения: был зафиксирован рост на некоторых площадках биржи по сравнению с 2008 годом»,- заявил журналистам 29 января в Ереване генеральный директор фондовой биржи NASDAQ OMX Армения Армен Меликян, подводя итоги ушедшего года.
Комитет государственных доходов Армении опубликовал список 300 крупных налогоплательщиков страны. Тройку лидеров возглавила компания “АрмРосгазпром”, выплатив в 2009 году налоги на сумму 18 млрд. 414 млн. драмов, что на 3% больше показателя 2008 год -17 млрд. 881 млн. драмов. На втором месте – компания “Алекс-Григ”, которая выплатила в госбюджет страны 16 млрд. 120 млн. драмов. В 2008 году она выплатила 12 млрд 535 млн — почти на 29% меньше. На третьем месте – компания “К-Телеком” (Viva-Cell-МТС) – 15 млрд 916 млн драмов. В прошлом году компания занимала лидирующую позицию, выплатив налоги на сумму 30 млрд. 796 млн. драмов.
Экономический спад в Армении в январе-декабре 2009 года составил 14,4% по сравнению с аналогичным периодом 2008 года. Согласно официальным данным Национальной статистической службы Армении, объем ВВП за указанный период составил 3165,5 млрд. драмов. Самый большой спад в январе-декабре 2009 года был зафиксирован в сфере строительства – 37.4%, спад в промышленном производстве составил 7.8%, в сельском хозяйстве – 0.1%. При этом в сфере услуг был зафиксирован рос в 1.3%, рост в розничной торговле составил 1%.
Инфляция в Армении в январе-декабре 2009 года составила 3,4% по сравнению с аналогичным периодом 2008 года, в месячном разрезе ее рост составил 2%.
Внешний товарооборот в Армении в январе-декабре 2009 года сократился на 27% по сравнению с аналогичным периодом 2008 года. Объем внешнеторгового оборота за указанный период составил 1466,8 млрд. драмов. Объем экспорта в январе-декабре 2009 года сократился на 34% по сравнению с аналогичным периодом 2008 года и составил 256,7 млрд. драмов. Импорт за указанный период сократился на 25,3% и составил 1210,1 млрд. драмов. Отрицательное сальдо внешнеторгового баланса в январе-декабре 2009 года составило 953,4 млрд. драмов.
Среднемесячная номинальная заработная плата в Армении в январе-декабре 2009 года увеличилась на 9,8% по сравнению с аналогичным периодом 2008 года и составила 101 895 драмов. В декабре по сравнению с ноябрем 2009 года общий уровень среднемесячной номинальной зарплаты увеличился на 27,5%.
Зарплата в бюджетных организациях в январе-декабре 2009 года возросла на 15,5% по сравнению с аналогичным периодом 2008 года и составила 84 845 драмов. При этом в небюджетных организациях среднемесячная зарплата за указанный период возросла на 5,3% по сравнению с аналогичным периодом 2008 года и составила 126 407 драмов.
В Ереване на этой неделе отметили первый юбилей деятельности офиса примирителя финансовой системы. По словам омбудсмена финансовой системы Армении Пируз Саркисян, в конце 2009 года в офис поступило 400 заявок, из которых 60 письменных, причем 70% этих жалоб были решены в пользу клиентов, что составило около 23, 5 млн. драмов, возвращенных клиентам.
Касаясь планов офиса на 2010 год, в беседе корреспондентом PanARMENIAN.Net Пируз Саркися сообщила, что в начале апреля офис планирует провести большую конференцию на международном уровне, в которой будет участвовать около 100 человек, основными участниками будут представители финансовых организаций. Лекторами конференции будут 3 или 4 омбудсмена развитых стран Европы. На конференции будут присутствовать заместитель омбудсмена Великобритании, омбудсмен Нидерландов и Франции, а также омбудсмены Казахстана, который занимается вопросами только страховой сферы, а также представители из России, Украины и Белоруссии.
Что же касается банковского сектора Армении, то, по мнению председателя Союза банков Армении Арарата Гукасяна, в 2010 году ожидается период активизации банковской деятельности. «То неопределенное состояние, которое было в 2009 году в связи с финансовым кризисом, – преодолено, и в 2010 году мы станем очевидцами этих перемен», – сказал он. Основные задачи, которые стоят перед банковской системой Армении на 2010 год, по мнению банкира, – это повышение качества обслуживания, увеличение объемов кредитования.
С 25 по 29 января в Армении прошел международный семинар на тему «Готовность к кризису», организаторами которого выступили канадский центр Торонто, Всемирный банк и Центральный банк Армении. В семинаре принимают участие представители центральных/национальных банков и органов финансового контроля из 12 стран: Чехии, России, Литвы, Беларуси, Молдовы, Украины, Турции, Грузии, Таджикистана.
В условиях финансово-экономического кризиса Америабанку удалось обеспечить рост плановых показателей на 2009 год. Об этом журналистам на пресс-конференции в Ереване заявил председатель директората – генеральный директор банка Артак Анесян, подводя итоги 2009 года. По его словам, еще в сентябре 2008 года руководство банка пересмотрело свою стратегию и, с учетом макроэкономических показателей и возможностей развития банка, приняло три сценария развития: базовый, пессимистичный и самый пессимистичный. «Надо отметить, что в 2009 году мы работали по базовому сценарию и смогли обеспечить рост по всем показателям», – заверил он.
А в 2010 году Америабанк, по словам банкира, планирует обеспечить рост своих активов до 25%, объем кредитного портфеля до 30% и рост капитала – в 10%. «Рост капитала будет обусловлен показателем текущей прибыли, которая по предварительным прогнозам составит 2 млрд. драмов», – сказал он. При этом банкир добавил, что в текущем году банк постарается удержать объем неработающих активов на уровне 1% в общем кредитном портфеле, не исключив возможность и 2% уровня. (Недействующие активы в общем кредитном портфеле банка в 2009 году составили 0,17%).
В планы банка на 2010 год входит также расширение филиальной сети, в частности на 5 марта запланировано открытие филиала в Дилижане, который сейчас находится на стадии регистрации, еще один филиал будет открыт в Ванадзоре или Гюмри, а также планируется открыть филиал в малом центре Еревана.
27 января 2010 года Армсвизбанк и Европейский банк реконструкции и развития (EBRD) подписали два договора на общую сумму в 8 млн. долларов, которые будут направлены на кредитование малого и среднего бизнеса (5 млн. долларов) и финансировании торговли (3 млн. долларов).
Аномально теплая зима в Армении, а также возможные заморозки могут стать причиной сокращения объемов урожая в 2010 году, сообщил журналистам на пресс-конференции в Ереване председатель Аграрно-крестьянского объединения Армении Грачья Берберян. По его словам, похолодание приведет к серьезным проблемам в сельском хозяйстве, поскольку в Араратской долине уже начали появляться почки на плодово-ягодных деревьях. «Если наступят холода от -10 до -12 градусов, то в Армении будет потеря урожая, в частности, пострадают скороспелый абрикос, персик, яблоня и черешня, при этом виноград не пострадает», – сказал он.
“Если же заморозков не будут, которые могут наступить и в марте и в апреле, то в конце мая в Армении уже будет абрикос”, – заявил Берберян. Он также добавил, что в случае продолжения потепления погодных условий через 2 года Армения может получить 5 урожаев.