Ա. Ջավադյանը հույս հայտնեց, որ կանխատեսումները բավական հուսադրող են եւ Հայաստանը խնդիրներ չի ունենա ֆինանսական համակարգում: Նա հավելեց նաեւ, որ հետխորհրդային տարածքում, հարեւան եւ նախկին սոցիալիստական դաշինքի, ինչպես նաեւ Արեւելյան Եվրոպայի երկրների, եւ Եվրոպա ձգտող երկրների թվում բանկային համակարգի լավագույն ցուցանիշները գրանցվել են Հայաստանում: Այդ մաիսն Դիլիջանում լրագրողներին է հայտարարել ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը: ,Այդ մասին են վկայում նաեւ մեր միջազգային գործընկերների վերջին զեկույցներն այն մասին, որ մեր ֆինանսական համակարգը, մասնավորապես, բանկային հատվածը, կայուն է, առավել թափանցիկ է եւ ներուժ ունի` դիմակայելու համար ճգնաժամի նոր մարտահրավերներին, որոնք դեռ ակնկալվում ենե,-ասել է նա:
Հայաստանի բանկային համակարգի միացյալ ակտիվները 2009թ. արդյունքներով որոշակի աճ են գրանցել` 25 տոկոսով, վարկավորման ծավալները ավելացել են 14 տոկոսով, իսկ Հայաստանի ֆինանսական միջնորդության ցուցանիշը գերազանցել է 40 տոկոսը ՀՆԱ-ի ընդհանուր ծավալում:
Երկրի բանկային համակարգի ակտիվացման վրա դրական ազդեցություն կունենա հետեւյալ ծրագիրը: Հայաստանի մարզերի հավասար զարգացման ուղղությամբ երկրի նախագահ Սերժ Սարգսյանի կողմից իրականացվող քաղաքականության շրջանակներում ծրագրվում է Դիլիջան քաղաքը տարածաշրջանային ֆինանսակրթական կենտրոնի վերածել, ինչի կապակցությամբ Կենտրոնական բանկի մի մասն այդ քաղաք կտեղափոխվի: «Դա խթան կծառայի այն բանկերի համար, որոնք մեծ մասամբ ներկայացված են լինելու Դիլիջանումե,- նշեց Արթուր Ջավադյանը: Նրա խոսքով, այդ մասին վկայում է այն գործոնը, որ քաղաքում արդեն 4 մասնաճյուղ կա, որոնց թվում` մարտի 5-ին այստեղ նոր մասնաճյուղ բացեց Ամերիաբանկը, իսկ մոտակա 2 ամիսների ընթացքում եւս մեկը կբացի ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ ԲԱՆԿԸ: Բացի դրանից, Ջավադյանի խոսքով, եւս երեք բանկեր ԿԲ-ին հայտեր են ներկայացրել իրենց մասնաճյուղերի գրանցման համար:
2010-ի մարտի 4-ին Երեւանում «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ն եւ Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ) «Միջին չափի վարկերի համաֆինանսավորման» ծրագրի (MCFF) շրջանակներում ստորագրել են պայմանագիր: Համաֆինանսավորման մասին պայմանագիրը ստորագրել են «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը եւ ՎԶԵԲ ֆինանսական կազմակերպությունների գծով տնօրեն Մայք Թեյլորը:
Հայաստանի բանկային համակարգի առջեւ դրվող հիմնական նպատակը ֆինանսավորման ապահովումն է ճգնաժամից դուրս գալու համար: Լրագրողներին այդպիսի կարծիք է հայտնել Ամերիաբանկի զարգացման գծով տնօրենՏիգրան Ջրբաշյանը: «Որպես կանոն ճգնաժամից դուրս գալու հետ մեկտեղ աճում է վարկային միջոցների պահանջարկը, որի հետեւանքով սպասվում է բանկի կողմից վարկավորման շուկայի ակտիվացում: Այս ոլորտում Ամերիաբանկը լուրջ ծրագիր է նախատեսում. մոտակա տարվա ընթացքում տեղաբաշխել մինչեւ 80 մլն դոլար»,-ասել է նա:
Ամենահոռետեսական ցուցանիշներով Հայաստանում տնտեսական աճը մոտ 0% կլինի, իսկ լավատեսական սցենարի դեպքում կարող է անցնել 3-4%-ից, նշել է Տիգրան Ջրբաշյանը: «Մեր կանխատեսումն այն շրջանակի մեջտեղում է գտնվում, որի մասին Հայաստանի կառավարությունը հայտարարեց ընթացիկ տարվա բյուջեում»,- նշեց նա:
Գնաճը բանկն ավելի բարձր մակարդակով է ծրագրում` համեմատած ՀՀ կառավարության կանխատեսումների հետ: ,Նման մակարդակի պատճառը մենք գնահատում էինք` ելնելով ապրիլին գազի սակագների թանկացումից, ինչը հիմա արդեն անդրադառնում է սպառողական գների շուկայի վրաե,- ասաց նա: Նրա խոսքով, այդ կանխատեսումների շրջանակներում բանկը ՀՀ ԿԲ կողմից դրամավարկային քաղաքականության խստացում է նախատեսում:
Իսկ ինչ վերաբերում է ազգային արժույթին, ապա բանկի զարգացման գծով տնօրենի կարծիքով, տարվա ընթացքում աստիճանական արժեզրկում է սպասվում:
Բյուջեում ներդրված տնտեսական աճը ծրագրվում է 1,2%-ի չափով, գնաճը`մոտ 4 տոկոսի սահմաններում:
Իր կանխատեսումներն է արել նաեւ HSBS Բանկ Հայաստանը: «2009 թվականի մարտին տեղի ունեցած արժեզրկումից հետո դրամի փոխրաժեքը բավականին կայուն է եղել եւ հետագայում եւս մենք կտրուկ տատանումներ չենք ակնկալում»,-մարտի 5-ին տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում նշել է «HSBS Բանկ Հայաստան» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրենի տեղակալ Իրինա Սեյլանյանը: Ըստ նրա, բանկը դրամի փոխարժեքի որոշ թուլացում էր ակնկալում ձմռան շրջանում, սակայն ամռանը, Հայաստանի տնտեսության մեջ ներդրումների ակտիվացման հետ մեկտեղ, ակնկալվում է դրամի կայունացում:
Իր պարտատոմսերի հետագա զետեղման վերաբերյալ բանկի գլխավոր գործադիր տնօրեն Աստրիդ Քլիֆֆորդը պատրաստակամություն է հայտնել կրկին դուրս գալ Հայաստանի կապիտալի շուկա` դրամի ռեսուրսի հանդեպ պահանջարկի վերականգնումից հետո: «Որոշակի ժամանակ կպահանջվի, վերադարձնելու համար հաճախորդների վստահությունը դրամի արժեզրկումից հետո, սակայն դրական առաջընթացն արդեն իսկ ակնհայտ է»,-ասել է նա:
Անկախ ճգնաժամից, ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ բանկին հաջողվել է աճ ապահովել հիմնական ֆինանսական ցուցանիշներով եւ առաջատար դիրքեր գրավել Հայաստանի բանկային համակարգում: Այդ մասին մարտի 2-ին լրագրողներին է ասել բանկի գլխավոր գործադիր տնօրեն Ստեփան Գիշյանը` ամփոփելով 2009 թվականի արդյունքները: ,Ինչպես հայտնի է, 2009 թվականը ճգնաժամի տարի էր, որը չշրջանցեց նաեւ Հայաստանը: Չնայած դրան, բանկը շարունակեց է իր գործունեությունը եւ ոչ մի օր չի դադարեցրել վարկավորման գործընթացը` այդպիսով շարունակելով աջակցել իր հաճախորդներինե,-ասել է նա: Ըստ Գիշյանի, ճգնաժամը հիմնականում անդրադարձավ Հայաստանի տնտեսության իրական հատվածի վրա, ոչ թե ֆինանսական, ինչպես դա եղավ բազում զարգացած երկրներում:
Բանկի 2009թ. նվաճումների թվում բանկի ղեկավարը նշել է համագործակցությունը Հայաստանի ֆինանսական հաշտարարի հետ, որի շրջանակներում ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ բանկը լավագույնն է ճանաչվել «Լավագույն համագործակցող բանկ» անվանակարգում, ինչպես նաեւ պրոֆեսիոնալ TOP-մենեջերների առկայությամբ ու American Express պլաստիկ քարտերի սպասարկման գծով ներկայացուցիչ լինելու բացառիկ հնարավորությամբ:
Ինչ վերաբերում է 2010թ. կանխատեսումներին, ապս, ըստ Գիշյանի, ընթացիկ տարին բավական հաջող էր Հայաստանի բանկային համակարգի համար 2009 թվականի համեմատ, մասնավորապես նաեւ բանկի համար, քանի որ արդեն 2010թ. առաջին ամիսներին արդեն դրական միտումներ են գրանցվել:
Յունիբանկե ՓԲԸ-ի ժամկետային ավանդների ծավալը վերջին տարում աճել է 100,8 տոկոսով եւ 2009թ. դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ կազմել ավելի քան 73 մլրդ 150,6 մլն դրամ:Ուստի Հայաստանի բանկերի շարքում այս ցուցանիշով «Յունիբանկ»-ը զբաղեցրել է առաջին տեղը:
Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ընդունել է Միջպետական բանկի նախագահ Իգոր Սուվորովին: Հանդիպման ընթացքում Իգոր Սուվորովը վարչապետին է ներկայացրել բանկի գործունեությունը եւ ռազմավարությունը, ինչպես նաեւ Հայաստանում իրականացվող ծրագրերը: Կողմերն անդրադարձել են «Նաիրիտ գործարան» ՓԲԸ-ի խնդիրներին, զարգացման հեռանկարներին եւ ներդրումային ծրագրերին, ինչպես նաեւ գործարանի նորագույն տեխնոլոգիաներով վերազինման գործընթացին:
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը պատրաստակամություն է հայտնել աջակցել բանկի գործունեությանն առնչվող հարցերի լուծմանը: Փետրվարի 22-28-ը բանկերի հատկացրած դրամով վարկերի ծավալը կազմել է 18,4 մլրդ դրամ, իսկ դոլարով վարկերինը` 24,6 մլն դոլար:
ՀՀ պետբյուջեի եկամուտները 2010 հունվարին կազմել են 51,1 մլրդ դրամ, իսկ ծախսերը` 3,6 մլրդ դրամ: Բյուջեի ցուցանիշներն, ըստ տարեկան ծրագրի, եկամտային մասով կատարվել են 7,2 տոկոսով, իսկ ծախսային` 4,6 տոկոսով:
ՀՀ պետբյուջեի եկամտային մասն ավելացել է 22,3 տոկոսով կամ 9,3 մլրդ դրամով անցած տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ:
Պետբյուջեի եկամուտները հիմնականում ձեւավորվել են հարկերի հաշվին` 78,6 տոկոս, 13,3 տոկոսը` սոցապահովագրման պարտավորությունների կատարման արդյունքում, 8,1 տոկոսը` այլ եկամուտների հաշվին:
Հունվարին ՀՀ պետբյուջե մուտքագրվել է 40,2 մլրդ դրամի հարկեր եւ տուրքեր` ապահովելով եռամսյա ծրագրի կատարումը 34,4 տոկոսով:
Ըստ Grant Thornton International–ի զեկույցի, աշխարհի ձեռնարկատերերի 62 տոկոսը գտնում է, որ տնտեսության աճն արդեն սկսվել է կամ կսկսվի 2010-ի ընթացքում:

При этом главный банкир страны выразил надежду, что все эти прогнозы достаточно обнадеживающие, и у Армении не будет никаких проблем в финансово-банковской системе. Он также добавил, что среди стран постсоветского пространства, соседей Армении и стран социалистического блока, а также стран восточной Европы и тех, которые стремятся в нее, наилучшие показатели в банковских системах были зафиксированы в Армении. «Об этом также свидетельствуют последние доклады наших международных партнеров относительно того, что наша финансовая система, и в частности банковский сектор, находятся в стабильной ситуации, наиболее прозрачны и имеют потенциал для противостояния вызовам кризиса, которые все еще нас ожидают», – сказал он.
Совокупные активы банковской системы Армении по итогам 2009 года зафиксировали определенный рост на 25%, объемы кредитования увеличились на 14%, а показатель финансового посредничества Армении превысил 40% в общем объеме ВВП.
На активизацию банковской системы страны положительное влияние окажет трансформация города Дилижан в финансово-образовательный центр в рамках проводимой политики президента страны Сержа Саргсяна по равномерному развитию регионов Армении. Артур Джавадян сообщил, что в 2009 году в условиях кризиса процессы реализации этого проекта были замедлены, а некоторые проекты были отложены, тем не менее, планируется, что через три года этот цент начнет свою деятельность, и часть Центробанка переедет в город Дилижан. «Это послужит катализатором для банков, которые в большинстве будут представлены в Дилижане», – отметил Артур Джавадян. По его словам, об этом свидетельствует тот фактор, что в городе уже имеется 4 филиала, в том числе, 5 марта Америабанк открыл здесь новый филиал, еще один филиал ACBA ACBA-CREDIT AGRICOLE BANK-а будет открыт в течение ближайших 2 месяцев. Помимо этого, по словам Джавадяна, еще три банка представили в ЦБ заявки на регистрацию их филиалов.
Мнения о том, что банковская система Армении одна из наиболее устойчивых и надежных на всем пространстве СНГ, придерживается и руководитель российской компании «Тройка Диалог», председатель Совета директоров ЗАО “Америабанк” Рубен Варданян. «В условиях кризиса, несмотря на все катаклизмы, армянские банки выстояли достаточно успешно», – сказал он. Дальнейшая ситуация развития в банковском секторе, по его мнению, зависит от общеэкономической ситуации во всем мире.
По мнению же директора по финансовым организациям Европейского банка реконструкции и развития (EBRD) Майка Тейлора, в Армении есть необходимость в консолидации банковского сектора. «Маленьких банков в Армении много, и это тот факт, который EBRD принимает во внимание в рамках сотрудничества с армянскими банками», – сказал он.
Основная задача, которая будет стоять перед банковской системой Армении, – обеспечение финансирования для выхода из кризиса. Такое мнение высказал директор по линии развития Америабанка Тигран Джрбашян. «На выходе из кризиса, как правило, растет потребность в кредитных ресурсах, в силу чего будет значительная активизация на рынке кредитования со стороны банков», – сказал он.
Что же касается процентных ставок по кредитам, то, по мнению Тиграна Джрбашяна, не стоит ожидать изменения процентных ставок. По его словам, это связано с различными факторами, в частности, с факторами того, что Центральный банк сейчас ужесточает кредитно-денежную политику, связанную с опасностью инфляции, повысь ставку рефинансирования за последний период дважды.
Касаясь макроэкономических показателей, директор по линии развития Америабанка сказал, что по самым пессимистическим показателям экономический рост в Армении будет около 0%, а при оптимистическом сценарии рост может быть выше 3-4%, инфляция в 2010 году будет на более высоком уровне, по сравнению с прогнозами правительства РА. «Причину подобного уровня мы оценивали, исходя из апрельского подорожания цен на газ, что уже сейчас сказывается на рынке потребительских цен», – отметил он. По его словам, в рамках этих прогнозов, предусматривается ужесточение со стороны ЦБ РА денежно-кредитной политики. Надо отметить, что заложенный в бюджете экономический рост запланирован в размере 1,2%, инфляция на уровне 4±1,5%.
Что же касается национальной валюты, то, по мнению директор по линии развития банка, в течение года ожидается ее постепенная девальвация.
Свои прогнозы на этой недели относительно курса нацвалюты также дал и HSBC Банк Армения. «После мартовской девальвации в 2009 году, курс драма оставался довольно устойчивым, и особых колебаний в дальнейшем мы не ожидаем», – сказала 5 марта на пресс-конференции в Ереване заместитель генерального директора ЗАО ”HSBC Банк Армения” Ирина Сейланян. По ее словам, банк ожидал некоторое ослабление обменного курса драма в зимний период, но к лету 2010 года, одновременно с активизацией инвестиций в экономику Армении, ожидается некоторое его укрепление.
Несмотря на финансово-экономический кризис ACBA-CREDIT AGRICOLE BANK-у удалось обеспечить рост по основным финансовым показателям и занять лидирующие позиции в банковской системе Армении. При этом он добавил, что банку удалось не понести потери во время мартовской девальвации драма в 2009 году. Среди достижений банка в 2009 году его глава банка отметил сотрудничество с финансовым примирителем Армении, в рамках которого ACBA-CREDIT AGRICOLE BANK был признан лучшим в номинации «Лучший сотрудничающий банк», а также наличием профессиональных TOP- менеджеров и приобретением исключительной возможности быть представителем по обслуживанию пластиковых карт American Express.
Что же касается прогнозов на 2010 год, то, по мнению Степана Гишяна, текущий год будет достаточно удачным для банковской системы Армении по сравнению с 2009 годом и в частности для ACBA-CREDIT AGRICOLE BANK, поскольку уже отмечены положительные тенденции в первые два месяца 2010 года.
Объем срочных депозитов ЗАО “Юнибанк” за 2009 год вырос на 100,8% и по состоянию на 31 декабря 2009г. составил свыше 73, 150 млрд. драмов. По этому показателю “Юнибанк” занял первое место среди армянских банков. Активный прирост срочных депозитов обусловлен постоянным ростом доверия со стороны вкладчиков, а также привлекательными условиями депозитов банка, которые рассчитаны на различные категории клиентов.
На этой недели премьер-министр Армении Тигран Саркисян принял президента Межгосударственного банка Игоря Суворова. В ходе встречи Игоря Суворова представил премьер-министру деятельность и стратегию банка, а также программы, осуществляемые в Армении. Тигран Саркисян выразил готовность содействовать решению вопросов, связанных с деятельностью банка.
С 22 по 28 февраля объем предоставленных банками драмовых кредитов составил 18.4 млрд. драм, а долларовых кредитов – 24.6 млн. долларов.
Доходы госбюджета Армении в январе 2010 года составили 51,1 млрд. драмов, а расходы – 3,6 млрд. драмов, что обеспечило выполнение уточненной программы правительства страны на первой квартал соответственно на 34,6% и 21,4%. Показатели бюджета, согласно годовой программе, по доходной части выполнены на 7.2%, а по расходной – на 4.6%. Об этом говорится в обобщенном описании выполнения госбюджета за январь 2010 года, подготовленном Министерством финансов Армении.
Доходы бюджета Армении увеличились на 22,3% или 9,3 млрд. драмов по сравнению с тем же периодом прошлого года. В частности, на 14,6% (5,1 млрд. драмов) увеличились налоги и пошлины, 41,7% (2,0 млрд. драмов) выплаты по обязательному социальному страхованию, а иные доходы выросли на 2,1% или 2,2 млрд. драмов.
Доходы госбюджета в основном были сформированы за счет налогов – 78,6%, 13,3% – за счет выплат по обязательному социальному страхованию, 8,1% – за счет иных доходов.
За январь этого года в госбюджет Армении поступило 40.2 млрд. драмов налогов и пошлин, обеспечив выполнение квартальной программы на 34.4%.
Согласно докладу аудиторско – консалтинговой компании Grant Thornton International, 62% предпринимателей мира считают, что рост экономики уже начался или начнется в течение 2010 года.