25 Հունվար 2010 - 08:53 AMT
(?)Շուտով լրանում է ֆինանսական համակարգի հաշտարարի գրասենյակի գործունեության մեկ տարին: Ի՞նչ դժվարությունների եք դուք հանդիպել ինստիտուտի կայացման ճանապարհին:
(!)Անշուշտ, սկիզբը շատ դժվար էր: Առաջին հերթին այն պատճառով, որ ընդամենը երկու աշխատակից ունեինք, որոնք ավելի շատ ժամանակ էին ծախսում տեխնիկական եւ կազմակերպչական աշխատանքների վրա: Մենք չունեինք բյուջե, մենք ինքներս ենք կազմել մեր բյուջեն, որի համաձայն ձեռք ենք բերել տարածք եւ տեխնիկական սարքավորումներ, ինչը աշխատանքի բնականոն ընթացք է կազմակերպության սկզբնական գործունեության համար: Երկրորդ դժվարությունը մեր կազմակերպության վերաբերյալ բնակչության անիրազեկությունն էր, նույնիսկ ոչ բոլոր ֆինանսական կազմակերպությունները գիտեին մեր գոյության մասին, իրենց հաճախորդներին մեզ մոտ ուղարկելու համար: Ուստի, հարց դրվեց այդ խնդրի լուծման մասին` ի՞նչ է հարկավոր անել, ինչպե՞ս է պետք աշխատել հաճախորդների հետ, ո՞ր ԶԼՄ-ների հետ ենք աշխատելու, որպեսզի ժողովուրդը տեղեկացված լինի այն մասին, որ կա ինստիտուտ, որի խնդիրը քաղաքացիների ֆինանսական իրավունքների պաշտպանությունն է: Մենք սկսեցինք մեր PR-արշավը թերթերում տրված հայտարարություններից, սակայն դա շատ քիչ էր, ուստի մենք դիմեցինք հեռուստատեսությանը, ինչն, անշուշտ, եռակի եւ նույնիսկ քառակի անգամ ավելացրեց մեր հաճախորդների թիվը: Հիմնականում այս երկու դժվարություններն են, որոնց հետո մենք բախվել ենք սկզբնական շրջանում:
(?)Ներկայացրեք, խնդրեմ, գրասենյակի մեկ տարվա գործունեության սեղմ հաշվետվությունը: Ինչպիսի՞ն է բողոքների միտումը:
(!)Ինչ վերաբերում է ընդհանուր առմամբ մեր գործունեությանը, ապա, 2009թ. դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ, մենք ունեցել ենք մոտավորապես 400 հայտ, որոնցից 60-ը գրավոր, եւ այդ բողոքների մոտ 75 տոկոսը լուծվել է հաճախորդների օգտին, ինչը կազմել է շուրջ 23 մլն դրամ, որը վերադարձվել է հաճախորդներին: 2009թ. սկզբի հետ համեմատ հայտերի քանակը քառապատկվել է:
(?)Բնակչության իրազեկման բարձրացման նպատակով գրասենյակը մի շարք սեմինարներ անցկացրեց ֆինանսական կազմակերպություններում: Ինչպիսի՞ն են գրասենյակի անցկացման PR-արշավի արդյունքները, եւ ի՞նչ եք մտադիր անել այդ ուղղությամբ:
(!)Բնակչության իրազեկումը 2010 թվականի կարեւորագույն ծրագրերից է, քանի որ, որպես կանոն, ֆինանսական վեճերի են հանգեցնում օրենքների չիմացությունը, սեփական ֆինանսական գործերը վարելու անկարողությունը, առանց կարդալու կամ բովանդակության մեջ խորանալու պայմանագրերի կնքումը: Մենք սեմինարներ ենք վարում ոչ միայն բանկերում, վարկային եւ ապահովագրական կազմակերպություններում, այլ նաեւ դպրոցներում եւ համալսարաններում, որոնք շատ լավ արդյունքներ տվեցին, եւ մենք մտադիր ենք սեմինարներ անցկացնել նաեւ Հայաստանի բոլոր մարզերի դպրոցներում ու համալսարաններում: Քաղաքացիների ֆինանսական գրագիտությունը բարձրացնելու համար մենք մտադիր ենք նաեւ գրքեր հրատարակել եւ տեսահոլովակներ նկարահանել, ճիշտ է, դա կապված է մեծ ֆինանսական դժվարությունների հետ, այնուամենայնիվ, դա մտնում է 2010թ. մեր պլանների մեջ:
(?)Ո՞ր կազմակերպություններից են առավել շատ բողոքները եւ ի՞նչ տիպի բողոքներ են ստացվել:
(!)Բողոքների քանակը տարբեր կազամկերպությունների վերաբերյալ տատանվում է, սակայն, վերջին հաշվով, առաջին տեղում են հայտնվել բանկերի վերաբերյալ բողոքները, երկրորդում են` ապահովագրական ընկերությունները, երրորդ տեղում են` վարկային կազմակերպությունները, իսկ չորրորդ տեղում են լոմբարդներըր: Բողոքները կապված են ինչպես վարկերի եւ ավանդների, այնպես էլ բանկային փոխանցումների եւ բանկոմատների հետ: Օրինակ, պլաստիկ քարտի սեփականատերը ցանկացել է գումար հանել բանկոմատում, սակայն բանկոմատը գումարը չհատկացնելով, հանել է այն հաճախորդի հաշվից: Եթե դա կապված է փին-կոդի օգտագործման հետ, ապա դա բարդացնում է գործը, քանի որ գործնականում հնարավոր չի լինում ապացուցել հաճախորդի իրավացիությունը:
(?)Համագործակցո՞ւմ են արդյոք ֆինանսական կազմակերպությունների ղեկավարները վեճերի կարգավորման հարցում:
(!)Ինչ վերաբերում է համագործակցությանը ֆինանսական կազմակերպությունների հետ, ապա այդ հարցում խնդիրներ չեն առաջացել, հակառակը, եղել են դեպքեր, երբ բանկերն իրենք են գործուղում իրենց հաճախորդներին` ֆինանսական խնդիրները լուծելու համար:
(?)Նախաձեռնություն կա արդյո՞ք գրասենյակի արդյունավետ գործունեության համար օրենսդրական փոփոխություններ կատարելու վերաբերյալ:
(!)Ես կարծում եմ, որ կա օրենսդրություն, որը պաշտպանում է ֆինանսական ծառայությունների սպառողներին, բավական զարգացած եւ լավը, այն համապատասխանում է միջազգային չափանիշներին, ուղղակի հարկավոր է ճիշտ եւ հստակ այն կիրառել եւ ստեղծել այդ օրենսդրության կիրառման պրակտիկան, քանի որ «Սպառողական վարկի» եւ «Նոր ավանդների ներգրաման մասին» օրենքները նոր են: Կան, անշուշտ, որոշ անճշտություններ, որոնք գործունեության ընթացքում կվերանայվեն Կենտրոնական բանկի կողմից: Մեզ անհրաժեշտ են որոշ փոփոխություններ իրավական համակարգում, մասնավորապես, անհրաժետ է ներդնել նախադեպի իրավունքը, որը կա եվրոպական երկրներում եւ, հիմնվելով որի վրա, ես կկարողանամ որոշումներ կայացնել, քանի որ գործող օրենսդրության շրջանակներում ես իրավունք չունեմ սուբյեկտիվ որոշումներ կայացնել:
(?)Ինչպիսի՞ն են գրասենյակի ծրագրերը 2010 թվականի համար:
(!)Ինչպես արդեն նշել եմ, ամենալուրջ ծրագիրը բնակչության ֆինանսական գրագիտության բարձրացմանն ուղղված միջոցառումների անցկացումն է: 2009թ. մենք մասնակցել ենք Իռլանդիայում, Մեծ Բրիտանիայում եւ Չեխիայում կայացած խորհրդաժողովներին, ինչը թույլ տվեց բազում անհրաժեշտ կապեր ու փորձ ձեռք բերել: Ապրիլի սկզբին մենք ինքներս ենք մտադիր միջազգային մակարդակի մեծ խորհրդաժողով անցկացնել, որին շուրջ 100 մարդ կմասնակցի, հիմնական մասնակիցները կլինեն ֆինանսական կազմակերպությունների ներկայացուցիչները: Դասախոսություններով հանդես կգան 3 կամ 4 օմբուդսմեններ Եվրոպայի զարգացած երկրներից: Խորհրդաժողովին ներկա կլինեն Մեծ Բրիտանիայի օմբուդսմենի տեղակալը, Նիդերլանդների եւ Ֆրանսիայի հաշտարարները, ինչպես նաեւ Ղազախստանի հաշտարարը, որը զբաղվում է ոչ միայն ապահովագրական ոլորտի հարցերով, այլ նաեւ ներկայացուցիչներ Ռուսաստանից, Ուկրաինայից ու Բելառուսից: Մենք մտադիր ենք առաջատար դառնալ ԱՊՀ-ում: Այժմ էլ մենք առաջատար ենք, սակայն մենք ցանկանում ենք դառնալ այնպիսի առաջատար, որը կօգնի սովորել ԱՊՀ երկրներին, որպեսզի նրանք էլ ստեղծեն այնպիսի ֆինանսական կազմակերպություններ, ինչպիսին մերն է:

(?)Скоро исполняется год со дня деятельности офиса омбудсмена финансовой системы. Какие трудности вы встретили на пути становления института?
(!)Сначала, конечно, было очень трудно. Во-первых, было всего два работника, которые больше времени уделяли технической и организационной работе. Не было бюджета, мы сами составили свой бюджет, согласно которому приобрели помещение и техническое оборудование, что является естественным ходом работы для первоначальной деятельности организации. Второй трудностью было отсутствие информированности населения о нашей организации, даже не все финансовые организации знали о нашем существовании, чтобы направить своих клиентов к нам. Поэтому был поставлен вопрос о решении этой проблемы: что мы будем делать, как мы будем работать с клиентами, с какими СМИ будем работать, чтобы народ был информирован о том, что есть такой институт, задачей которого является защита финансовых прав граждан. Мы начали нашу PR-кампанию с объявлений в газетах, но этого было очень мало, поэтому мы обратились к телевидению, что, конечно же, увеличило число наших клиентов в трехкратном, а то и четырехкратно размере. В основном были эти две трудности, с которыми мы изначально столкнулись.
(?)Представьте, пожалуйста, короткий отчет деятельности офиса за год. Какова тенденция жалоб?
(!)Что касается нашей деятельности в общем, то в конце года, т.е. по состоянию на 31 декабря 2009 года у нас было приблизительно 400 заявок, из которых 60 письменных, и приблизительно 75% из этих жалоб были решены в пользу клиентов, что составило около 23 млн. драмов, возвращенных клиентам. По сравнению с началом 2009 года число заявок увеличилось четырехкратно.
(?)Для повышения уровня информированности населения офис провел ряд семинаров в финорганизациях. Каковы результаты проведенной офисом PR-кампании, и что вы планируете предпринять в этом направлении?
(!)Информированность населения является одним из важнейших планов на 2010 год, поскольку к финансовым спорам приводят, как правило, незнание законов, неумение вести свои финансовые дела, подписание договоров, даже не читая или не вникая в их содержание. Мы проводили семинары не только в банках, кредитных и страховых организациях, но и в школах и университетах, которые дали очень хорошие результаты, и мы планируем продолжать проводить такие семинары в школах и университетах всех регионов Армении. Для повышения финансовой грамотности граждан мы планируем также создать ролики и публиковать книги, правда, это связано с большими финансовыми затруднениями, тем не менее, это входит в планы на 2010 год.
(?)С каких организаций поступало больше жалоб и какого рода жалобы поступали?
(!)Число жалоб в отношении различных организаций варьировалось по-разному, но, в конечном итоге, на первом месте оказались жалобы по отношению к банкам, на втором месте – страховые организации, на третьем – кредитные организации и на четвертом – ломбарды. Жалобы были связаны как с кредитами и депозитами, так и с банковскими переводами и банкоматами. Например: владелец пластиковой карточки захотел снять с нее деньги в банкомате, но банкомат не выдал их, однако снял их со счета клиента. Если это связано с использованием пин-кода, то это усложняет дело, поскольку практически невозможно доказать правоту клиента.
(?)Идут ли на сотрудничество руководители финансовых организаций в разрешении споров?
(!)Что касается сотрудничества с финансовыми организациями, то никаких проблем в связи с этим не возникало, наоборот, бывали случаи, когда банки сами направляли своих клиентов к нам разобраться в финансовых проблемах.
(?)Существует ли инициатива о внесении законодательных изменений для эффективной деятельности офиса?
(!)Я думаю, что существующее законодательство, которое защищает потребителей финансовых услуг, довольно развитое и хорошее, оно соответствует международным стандартам, просто необходимо правильно и точно его применять и создавать практику применения этого законодательства, т. к. законы “О потребительском кредите” и “О привлечении депозитов” – новые. Есть, конечно, некоторые помарки, которые в ходе деятельности будут пересмотрены Центральным банком. Нам необходимы некоторые изменения в правовой системе, в частности необходимо внедрить прецедентное право, которое существует в Европейских странах и, основываясь на котором, я смогу принимать решения, поскольку в рамках действующего законодательства я не имею права принимать субъективные решения.
(?)Каковы планы офиса на 2010 год?
(!)Как я уже отметила, самым серьезным планом является проведение мероприятий по повышению финансовой грамотности населения. В 2009 году мы принимали участие в конференции в Ирландии, в Великобритании и Чехии, что позволило приобрести много необходимых связей и опыта. В начале апреля мы сами планируем провести большую конференцию на международном уровне, в которой будет участвовать около 100 человек, основными участниками будут представители финансовых организаций. Лекторами конференции будут 3 или 4 омбудсмена развитых стран Европы. На конференции будут присутствовать заместитель омбудсмена Великобритании, омбудсмен Нидерландов и Франции, а также омбудсмены Казахстана, который занимается вопросами только страховой сферы, а также представители из России, Украины и Белоруссии. Мы намерены стать лидерами в СНГ. Мы и сейчас являемся лидером, но мы хотим стать таким лидером, который будет помогать учиться странам СНГ, чтобы они создавали такие финансовые организации, каковой являемся мы.