(?)Ինչպիսի՞ն էր 2009 թ. Հայաստանի հիփոթեքային շուկայի համար:
(!)-Էդվարդ Օրեմյան– 2009 թ. կարելի է անվանել հետճգնաժամային-ելընթացի տարի: Անցյալ տարի մեկնարկել էր «Ազգային հիփոթեքային ընկերության» ծրագիրը, որի շնորհիվ շուկան աշխուժացավ: Ենթադրվում էր, որ շուկայի աշխուժացում կնկատվի 2010 թ.-ի կեսերին, սակայն 2009 թ.-ի վերջերին վարկային ծավալները գերազանցեցին մեր սպասումները: Այդ ընթացքում պետական երկրորդ ` «Աջակցություն երիտասարդ ընտանիքներին` բնակարան ձեռք բերելու համար» ծրագիրը նախաձեռնվեց ճիշտ ժամանակին եւ տեղին, այդ ծրագրի աշխատանքային երկրորդ եռամսյակից սկսած սպասվում է, որ շուկան ավելի կաշխուժանա: Այսօր մեր հիփոթեքային շուկայում դրա երեք արգասիքն է գործում` Գերմանական զարգացման բանկի KfW, «Ազգային հիփոթեքային ընկերության» ծրագրերը եւ «Աջակցություն երիտասարդ ընտանիքներին` բնակարան ձեռք բերելու համար» ծրագիրը: Կառավարության այս ծրագրերի շնորհիվ կանգնեցվեց գների նվազումը եւ աշխուժացավ շուկան:
(?) -Իրականացվող ծրագրերի շրջանակներում որքա՞ն կբարձրանա հիփոթեքային շուկայի ծավալը: 2010 թ.-ին ինչպե՞ս են փոխվելու հիփոթեքային վարկերի տոկոսադրույքները
(!) Էդուարդ Օրեմյան- Այսօր շինարարական աշխատանքներն ընթանում են մեծ թափով: Այն բոլոր ընկերությունները, որոնք մինչեւ ճգնաժամը զբաղվում էին շինարարությամբ, այսօր էլ շարունակում են կառուցել` աճ գրանցելով ոչ թե բնակարանների գների, այլ շինարարության ծավալների մեջ: Ինչ վերաբերում է տոկոսադրույքներին, ապա` վերջին ժամանակներում դրանք շուկայում կարգավորվում են պահանջարկի եւ առաջարկի միջոցով: Եթե 2009 թ. բանկերն առաջարկում էին 16-20% սեփական ռեսուրսներից` հիփոթեքային վարկավորման համար, ապա բնականաբար, վերը նշված ծրագրերի ի հայտ գալով այդ վարկերի պահանջարկն անկում է ապրում, եւ մրցակցային դիրքերը չկորցնելու համար բանկերը իջեցնում են իրենց տոկոսադրույքները:
(?) Զարգացման ի՞նչ միտումներ են սպասվում հիփոթեքային շուկայում 2010 թ.-ին:
(!)Էդուարդ Օրեմյան- Անցյալ տարի IFCվերլուծել է հիփոթեքային շուկան, եւ մեր համագործակցությունն այս ասպարեզում մեզ օգնեց, քանի որ փորձագետները հանդիպել են հիփոթեքային շուկայի շատ մասնակիցների` բանկերի, կառուցապատողների, ապահովագրական ընկերությունների հետ, եւ այդ հանդիպումների արդյունքում մեծ աշխատանք է կատարվել:
Վարդան Գեւորգյան- «ՀՀ բանկային համակարգի զարգացման» շրջանակներում IFC-ը Հայաստանի կենտրոնական բանկի հետ 2009 թ. ՀՀ ԿԲ հայտի հիման վրա մենք հիփոթեքային բանկի հետազոտություն կատարեցինք: Մեր կանխատեսումների համաձայն, 2010 թ.-ին հիփոթեքային շուկայի մեծ աճ չի սպասվում: Այս համատեքստում կարեւոր է մեկ տեսակետ առանձնացնել` հիփոթեքային վարկերի ծավալի ավելացումը, որոնք վերաֆինանսավորվելու են «Ազգային հիփոթեքային ընկերակցության» միջոցով: Այսինքն` եթե շուկան բաժանենք երկու մեծ մասի` «Ազգային հիփոթեքային ընկերակցության» միջոցով հիփոթեքային վարկերի վերաֆինանսավորումն ու հիփոթեքային վարկերի տրամադրում այլ բանկերի հաշվին, ապա «Ազգային հիփոթեքային ընկերակցության» վերաֆինանսավորած հիփոթեքային վարկերի չափաբաժինը վարկերի ընդհանուր ծավալի մեջ կաճի: Սակայն եթե հիփոթեքային շուկան դիտարկենք ամբողջությամբ 2009 թ. համեմատ, ապա, մեր կանխատեսումներով, մեծ աճ հիփոթեքային շուկայում 2010 թ.-ին չի լինի:
(?)Ի՞նչ լուծումներ է առաջարկել IFC-ը հիփոթեքային շուկայում գործընթացների կարգավորման համար օրենսդրական դաշտը բարելավելու ուղղությամբ:
(!)Վարդան Գեւորգյան- ՀՀ ԿԲ-ի հետ համատեղ մենք կուսումնասիրենք եւ կվերլուծենք առաջնային եւ երկրորդային հիփոթեքային շուկաների օրենսդրական դաշտը, որի արդյունքում ի հայտ կգան որոշակի հիմնախնդիրներ, որոնք հատուկ են Հայաստանի օրենսդրությանը: Երբ պատրաստ լինի առաջացած հիմնախնդիրներն ու վերլուծությունը, IFC-ը` հիմնվելով միջազգային փորձի վրա, երաշխավորագիր կներկայացնի այդ հիմնախնդիրները լուծելու համար:
(?)Ի՞նչ է անհրաժեշտ, որպեսզի մարդկանց շահագրգռեն հետճգնաժամային ժամանակաշրջանում բնակարան ձեռք բերել:
(!)Վարդան Գեւորգյան- Իմ կարծիքով, առաջին հերթին` մեծ աշխատանք պետք է տարվի բնակչության իրազեկման գործում: Կարեւոր է, որ մեր բնակչությունը ավելի մոտ լինի այն բարեփոխումներին ու տնտեսական հիմնախնդիրների լուծումներին, որոնք առաջարկում են իշխանությունները, մասնավորապես` ՀՀ կառավարությունն ու ՀՀ ԿԲ-ն: Այսինքն` անհրաժեշտ է բարձրացնել հասարակության տեղեկացվածությունը, որպեսզի երկրի բնակչությունն իմանա, թե ինչ է կատարվում իր երկրում: Եթե մենք ճիշտ ներկայացնենք տեղեկատվությունը, ապա` իմ կարծիքով, ժողովրդի վստահությունը երկրի պետական այրերի, միջազգային կազմակերպությունների եւ բանկային սեկտորի հանդեպ բավականին կբարձրանա: Հայաստանի հիփոթեքային շուկայի մասնակիցների ընկերակցության համագործակցության շրջանակներում IFC-ը մի շարք սեմինարներ է անցկացրել, որոնք բաց էին բոլոր ֆինանսական կազմակերպությունների համար` բանկերի, վարկային եւ ապահովագրական կազմակերպությունների, ինչպես նաեւ շինարարական ընկերությունների եւ անշարժ գույքի գնահատման գործակալությունների համար:
Հայաստանի հիփոթեքային շուկայի զարգացման աջակցության ծրագրի իրականացման այս փուլում, մենք մեծ նշանակություն ենք տալիս հայրենական հիփոթեքային վարկավորման զարգացման սկզբունքներին: Եթե մենք վերլուծենք միջազգային ֆինանսական եւ տնտեսական ճգնաժամի պատճառները, ապա կարող ենք նշել, որ պատճառներից մեկն այն է, որ հիփոթեքային վարկ վերցնող հաճախորդները, կոպիտ ասած, չեն գիտակցել թե ինչի մեջ են «խճճվել»: Այդ պատճառով IFC-ն ու ընկերակցությունը ստեղծել են համատեղ աշխատություն, որն անվանել են «Հիփոթեքային վարկեր. 20 հարց ու պատասխան», որում փորձել են «ժողովրդի լեզվով» առավել մանրամասնորեն ներկայացնել, թե ինչ է հիփոթեքային վարկը, նաեւ վարկի վերաբերյալ բոլոր հարցերը` միավորելով եղած ամբողջ պրակտիկան: Լուսաբանված հարցերի ընտրությունն իրականացվել է բանկերի հետ համատեղ վերլուծության հիման վրա, որի արդյունքում մենք պարզեցինք, թե ինչ հարցեր են առավել հաճախ տալիս հաճախորդները, ինչն է նրանց առաջին հերթին հետաքրքրում եւ, հիմնվելով այդ վերլուծության վրա` այդ հարցերին պատասխանել ենք:
(?)Ի՞նչ հարց է ամենից շատ հետաքրքրում մեր քաղաքացիներին:
(!) Վարդան Գեւորգյան-Հատկանշական հարցերից մեկն այն է, որ մեր բնակչության մեջ տարածված կարծիք կա, թե ինչքան երկար է վարկը մարելու ժամանակահատվածը, այնքան լավ է: Ձեռնարկի մեջ այդ հարցի պատասխանը տրված է. որոշակի սահմանագիծ կամ ժամանակահատված գոյություն ունի, որից ավելի երկար ժամանակով իմաստ չունի հիփոթեքային վարկ վերցնել: Իմ պրակտիկայում նաեւ շատ է հանդիպել վարկերի պարբերաբար վճարումները հաշվելու խնդիրը: Այս ձեռնարկի մեջ հստակ ներկայացված է վարկի վճարումները հաշվելու համակարգը` մարման տարբեր սակագներով: Բացի դրանից, ձեռնարկում ներկայացված են նաեւ այն հիմունքներն ու տարրերը, որոնք հաշվի է առնում բանկը վարկ տրամադրելիս եւ հաճախորդի վարկը մարելու համար վճարունակությունը գնահատելիս:
(?)Ի՞նչ ծրագրեր ունեն ընկերակցությունն ու IFC-ը 2010 թ.:
(!)Վարդան Գեւորգյան- Հիփոթեքային շուկայի զարգացման հարցում մենք շարունակելու ենք աշխատել ՀՀ ԿԲ-ի հետ` օրենսդրական բարեփոխումներ իրականացնելու ուղղությամբ: Մենք առաջարկելու ենք ինչպես առաջնային, այնպես էլ երկրորդային հիփոթեքային շուկաների օրենսդրության բարեփոխումների կոնկրետ լուծումներ, թե ինչ ուղիներ են անհրաժեշտ, որպեսզի մեր հիփոթեքային շուկան հեռանկարային զարգացում ունենա: Ինչ վերաբերում է հիփոթեքային փոխառուներին (սպառողներին), ապա մենք արդեն ուսումնասիրում ենք այդ դաշտը, թե ինչ բացթողումներ կան` միջազգային փորձի հետ համեմատելիս: Մեր առաջարկների հիման վրա եւ ՀՀ ԿԲ-ի կողմից դրանց վավերացումից հետո կփորձենք փոփոխություններ իրականացնել այս բնագավառում:
Էդուարդ Օրեմյան- Մեր ընկերակցությունը առանձնահատուկ կազմակերպություն է, որում ներկայացված են հիփոթեքային բնագավառի բոլոր ճյուղերը` բանկեր, վարկային կազմակերպություններ, ռիէլտորներ, շինարարական եւ ապահովագրական ընկերություններ: 2010 թ. ընկերակցության գործունեության ակտիվացման նպատակով անդամները հաստատել են Խորհրդատվական կենտրոնի ստեղծման որոշումը: Այդ կենտրոնը պետք է բնակչության հետ աշխատի` հիփոթեքային շուկայի հետ կապված հարցերը եւ հիմնախնդիրները գործնականորեն բացատրելու գծով մասնագիտացած համապատասխան մասնագետների միջոցով: Ստեղծվելու է նաեւ տեղեկատվական բազա, որը քաղաքացուն հնարավորություն կտա «մեկ պատուհանի» սկզբունքով խորհրդատվական կենտրոնում ոչ միայն ստանալ պատասխան վարկերի վերաբերյալ, այլեւ տեղեկատվություն` անշարժ գույքի շուկայի, դրա մեխանիզմների, ինչպես նաեւ շուկայում գործող ընկերությունների եւ նրանց առաջարկած ապրանքների վերաբերյալ:
Մեր ընկերակցությունը ծրագրում է նաեւ Խորհրդատվական կենտրոնի շրջանակներում անցկացնել մի քանի բաց սեմինարներ` բանկային եւ IFC մասնագետների մասնակցությամբ: Միջազգային պրակտիկայում նմանատիպ կենտրոնները շատ են ընդունված եւ ակտիվորեն աշխատում են հասարակության տեղեկացվածությունը բարձրացնելու ուղղությամբ:
Մեզ մոտ դա նորամուծություն է եւ այդ կենտրոնի ստեղծման նպատակներից մեկը ոչ միայն խորհրդատվական ծառայություններ տրամադրելն է եւ հասարակության տեղեկացվածությունը բարձրացնելը, այլեւ շուկայում տեղ գտած հիմնախնդիրների հավաքագրումը: Այսպիսով, ընկերակցությունը նպատակ ունի որպես միջնորդ հանդես գալու բնակչության եւ հիփոթեքային շուկայի մասնակից կազմակերպությունների միջեւ:
Վարդան Գեւորգյան- Մեր տեսանկյունից ընկերակցությունը դիտարկում ենք որպես միջնորդ ֆինանսական կազմակերպությունների, IFC-ի, ՀՀ ԿԲ միջեւ, այսինքն` ընկերակցությունը կդառնա այն հարթակը, որտեղ կհավաքենք հիփոթեքային շուկայի հետ կապված այն բոլոր հիմնախնդիրները, որոնք առկա են մեր բանկային համակարգում:

22 Февраль 2010 - 09:04 AMT
(!)Эдуард Оремян: 2009 год можно назвать послекризисно-стартовым годом. В 2009 году стартовала программа "Национальной ипотечной компании", чем и ознаменовано оживление рынка. Предполагалось, что оживление рынка придется на середину 2010 г., но в конце 2009 года объемы кредитования превзошли ожидания. На этой волне вторая государственная программа "Содействие молодым семьям по приобретению жилья" оказалась как нельзя к месту, и со второго квартала работы этой программы ожидается, что рынок оживится еще больше. На сегодняшний день на ипотечном рынке у нас существует три продукта: программы Немецкого Банка развития KfW, "Национальная ипотечная компания" и программа "Содействие молодым семьям по приобретению жилья" – это весомые действия правительства, которые приостановили спад цен и активизировали рынок.
(?) Насколько увеличатся объемы ипотечного рынка в рамках реализуемых программ? Как изменятся процентные ставки по ипотечным кредитам в 2010 году?
(!)Эдуард Оремян: Строительство на сегодняшний день идет полным ходом, все те компании, которые строили до кризиса, продолжают строить и сегодня, с ростом же предложения на квартиры не то что цены повысятся, а увеличатся объемы строительства. Что же касается процентных ставок, то за последнее время процентные ставки регулируются на рынке посредством спроса и предложения. Если в 2009 году банки предлагали от 16-20% собственных ресурсов для кредитования ипотеки, то, естественно, с появлением вышеназванных программ спрос на эти кредиты падает, и чтобы не потерять свои конкурентные позиции, банки автоматически снижают процентные ставки
(?)Какие тенденции развития на ипотечном рынке ожидаются в 2010 году?
(!)Эдуард Оремян: В прошлом году IFC провела анализ рынка ипотеки, и в этом плане наше сотрудничество очень помогло, поскольку эксперты встретились со многими участниками ипотечного рынка – банками, застройщиками, страховыми компаниями, и по результатам этих встреч была проделана огромная работа.
(b)Вардан Геворкян: В рамках программы “Развитие банковской системы РА” IFC с Центральным банком Армении в 2009 году мы провели анализ ипотечного рынка по запросу ЦБ РА. Согласно нашим прогнозам, бурного роста ипотечного рынка в 2010 году не ожидается. В этом контексте необходимо отделить один аспект – увеличиться число ипотечных кредитов, которые будут рефинансированы "Национальной ипотечной компанией". То есть, если разделить весь рынок на две большие части – рефинансирование ипотечных кредитов посредством "Национальной ипотечной компании" и предоставление ипотечных кредитов за счет других средств банков, то доля рефинансированных "Национальной ипотечной компанией" ипотечных кредитов в общем объеме кредитов возрастет. Но если рассматривать ипотечный рынок в целом по отношению к 2009 году, то взрывного роста на ипотечном рынке, по нашим прогнозам, в 2010 году не будет.
(?)Какие решения были предложены IFC для улучшения законодательного поля с целью упорядочения процессов на ипотечном рынке?
(!)Вардан Геворкян: Совместно с ЦБ РА мы проводим исследование и анализ законодательного поля первичного и вторичного ипотечных рынков, по результатам которого будут выявлены определенные проблемы, присущие законодательству Армении. Когда уже будет готов анализ с выявленными пробелами, IFC предоставит рекомендации для решения этих проблем, основываясь на международном опыте.
(?)Что необходимо сделать, чтобы стимулировать граждан на приобретение жилья в посткризисный период?
(!)Вардан Гаворкян: По-моему, во-первых, должна быть проделана огромная работа с целью повышения информированности среди населения. Необходимо, чтобы наше население более близко стояло к тем реформам и решениям экономических проблем, которые предлагаются со стороны властей, в частности, ЦБ РА и правительства РА. То есть, необходимо повысить уровень общественной информированности с той целью, чтобы граждане страны знали, что происходит у них в стране. Если мы правильно преподнесем информацию, мне кажется, доверие населения к госаппарату страны, международным организациям и банковскому сектору намного повысится.
В рамках сотрудничества с Ассоциацией участников ипотечного рынка Армении IFC проводила ряд семинаров, которые были открыты для всех финансовых организаций – банков, кредитных и страховых организаций, а также для строительных компаний и компаний по оценке недвижимости. На этом этапе реализации программы содействия развитию ипотечного рынка Армении мы придаем большое значение развитию принципов ответственного ипотечного кредитования. Если мы проанализируем причины международного финансового и экономического кризиса, можно отметить, что одним из причин является то, что клиенты, бравшие ипотечный кредит, грубо говоря, до конца не осознавали во что "ввязываются". Поэтому IFC и Ассоциация издали совместный труд, который называется "Ипотечные кредиты: 20 вопросов и ответов", где попытались "на языке народа" наиболее подробно представить, что такое ипотечный кредит, а также все вопросы, связанные с ипотечным кредитом, объединив всю имеющуюся практику. Выбор освященных вопросов осуществлялся на основе небольшого анализа совместно с банками, в результате которого мы выявили, какие вопросы наиболее часто задают клиенты, что в первую очередь их интересует, и, основываясь на этот анализ, дали ответы на эти вопросы.
(?)Какой вопрос больше всего интересует наших граждан?
(!) Вардан Геворкян: Одним из типичных вопросов является то, что среди нашего населения распространено мнение, что чем больше срок погашения кредита, тем лучше. В пособии на этот вопрос дается такой ответ: есть определенная точка предела или временной отрезок, больше которого не имеет смысла брать ипотечный кредит. В моей практике также очень часто встречалась проблема подсчета периодических выплат по кредитам. В пособии четко представлена система подсчета выплат по кредиту, по разным типам графиков погашения. Помимо этого, в пособии представлены те элементы и основы, которые учитывает банк при выдаче кредита и оценке кредитоспособности клиента.
(?)Какие планы у IFC и Ассоциации на 2010 год?
(!)Вардан Геворкян: По линии развития ипотечного рынка, как я уже отметил, мы будем продолжать работать с ЦБ РА в направлении осуществления законодательных реформ. С нашей стороны будут предложены конкретные решения по реформированию законодательства как первичного, так и вторичного ипотечных рынков, какие направления необходимы, чтобы наш ипотечный рынок имел перспективное развитие. Что же касается защиты прав ипотечных заемщиков (потребителей), то мы уже начали анализ этого поля, в отношении того, какие есть упущения и недочеты на основе сравнений с международной практикой. На основе наших предложений и ратификации их со стороны ЦБ РА попытаемся реализовать изменения в этой сфере.
Эдуард Оремян: Наша Ассоциация – это особенная организация, в которой представлены практически все ветви ипотечной сферы – банки, кредитные организации, риэлторы, строительные и страховые компании. С целью активизации деятельности Ассоциации в 2010 со стороны ее членов было утверждено решение о создании Консультационного центра. Данный центр будет работать с населением при непосредственном участии соответствующих специалистов по линии практического разъяснения вопросов и проблем, связанных с ипотечным рынком. Будет также создана информационная база, которая позволит гражданину по принципу "одного окна" в Консультационном центре получить не только ответы на вопросы в отношении кредитов, но и информацию о рынке недвижимости, о его механизмах, а также о действующих на рынке компаниях и предлагаемых с их стороны продуктах. В целом, Ассоциация также планирует в рамках Консультационного центра провести несколько открытых семинаров с участием специалистов банковского сектора и IFC. В международной практике аналогичные центры достаточно приняты и активно работают по направлению повышения общественной информированности. У нас это новшество, и одной из целей создания Центра – не только предоставление консультационных услуг и повышения общественной информированности, но и мобилизация тех проблем, которые есть на рынке. Таким образом, Ассоциация намерена выступить посредником между населением и организациями участников ипотечного рынка.
Вардан Геворкян: С нашей же точки зрения, мы видим Ассоциацию посредником между финансовыми организациями – IFC – ЦБ РА, т.е. Ассоциация станет той платформой, где мы сможем собрать все те проблемы, связанные с ипотечным рынком, которые присущи сегодня нашей банковской системе.