Հայաստանի ագրարագյուղացիական միությունը Հանրային խորհրդի քննարկմանն է ներկայացրել հանրապետության գյուղատնտեսության զարգացման հայեցակարգը, որով նախատեսվում է հատուկ մասնագիտական կառույցի ստեղծում, որը որպես միջնորդ հանդես կգա գյուղացիների եւ պետության միջեւ: Այդ մասին մարտի 1-ին տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում հայտարարել է միության նախագահ Հրաչյա Բերբերյանը: «Դա կլինի հակակոռուպցիոն կառույց, քանի որ գյուղացիներն իրենք կարող են հանդես գալ որպես պատվիրատուներ եւ գործունեության վերահսկիչներ»,-ասել է նա: Ըստ նախագահի, Հայաստանում հարկավոր է ստեղծել Ֆերմերների ազգային պալատ, որն արդեն վաղուց գործում է զարգացած երկրներում:
Բացի այդ, Հրաչյա Բերբերյանը հավելել է, որ գյուղատնտեսության զարգացման եւ երկրում արտահանման խթանման համար պետք է գործի «Արտադրության մասին» օրենքը, «իսկ այդ օրենքի հիման վրա հնարավոր կլինի նոր ինստիտուտ ներմուծել, որը կդառնա պետության ընկերը»: Այս առնչությամբ միության նախագահը նշել է, որ նոր կառույցի ստեղծումը, որը կարող է գրանցվել որպես ցանկացած կազմակերպություն, որոշակի կարգ կսահմանի գյուղատնտեսության ոլորտում, քանի որ զեկույցներ կներկայացնի գյուղատնտեսությունների գործունեության մասին, այդ թվում կզբաղվի նաեւ անասունի գլխաքանակի հաշվառմամբ:
Ինչպես հաղորդել է Հայաստանի ագրարագյուղացիական միության նախագահը, տվյալ կառույցը կմատուցի ագրարատեխնիկական, անասնաբուժական ծառայություններ, ինչպես նաեւ այդ կառույցին կից կստեղծվի ապահովագրական ընկերություն: Միության առաջարկած կառուցվածքը, ըստ նրա, նույնպես կզբաղվի գյուղատնտեսության ֆինանսավորմամբ: «Այսօրվա դրությամբ գյուղացին հսկայական դժվարությամբ է վարկ վերցնում բանկում, չնայած նրան, որ իրենք ակտիվորեն առաջարկում են գյուղատնտեսական վարկեր»,-հավաստիացրել է նա:
«Հայկական ագրարագյուղացիական միավորում» հասարակական կազմակերպությունը ստեղծվել է 1996 թվականին եւ ֆերմերների, գյուղացիական տնտեսությունների եւ գյուղատնտեսական ձեռնարկությունների պրոֆեսիոնալ միավորում է: Այսօրվա դրությամբ միավորումը 32 000 անդամ ունի, համագործակցում է պետմարմինների հետ, տարբեր միջազգային կառույցների հետ: Կազմակերպության հիմնական առաջնայնությունն աջակցությունն է ՀՀ գյուղատնտեսության զարգացման աջակցությանն ուսուցման, տեխնիկական օգնության, ռազմավարական հետազոտությունների միջոցով:

Аграрно-крестьянский союз Армении представил на рассмотрение Общественному совету концепцию развития сельского хозяйства республики, которая предусматривает создание специализированной структуры, которая выступит посредником между фермерами и государством. Об этом журналистам на пресс-конференции 1 марта в Ереване сообщил председатель союза Грачья Берберян. «Это будет антикоррупционная структура, поскольку фермеры сами будут выступать заказчиками и контролерами ее деятельности», – сказал он. По словам председателя, в Армении необходимо внедрить Национальную палату фермеров, которая давно уже действует в развитых странах.
Помимо этого, Грачья Берберян добавил, что для развития сельского хозяйства и стимулирования экспорта в стране должен действовать закон «О производителе», «а на основе этого закона станет возможным внедрение нового института, который станет другом государства». В связи с этим председатель союза отметил, что создание новой структуры, которая может быть зарегистрирована как любая организация, внесет порядок в сферу сельского хозяйства, поскольку будет представлять отчеты о деятельности фермерских хозяйств, в том числе и заниматься ведением счета поголовья скота.
Как сообщил председатель Аграрно-крестьянский союз Армении, данная структура будет предоставлять агротехнические услуги, ветеринарные, а также при ней будет создана страховая компания. Предложенная союзом структура, по его словам, также будет заниматься финансированием сельского хозяйства. «На сегодняшний день фермер с огромным трудом получает кредит в банке, несмотря на то, что они активно выступают с предложением сельскохозяйственных кредитов», – заверил он.