1 Մարտ 2010 - 10:29 AMT
Հայաստանում մսի գնի իջեցում պետք է սպասել ոչ թե մայիսին, այլ միայն ընթացիկ տարվա հունիս-հուլիս ամիսներին: Երեւանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժաանակ լրագրողներին այդպիսի կարծիք է հայտնել Հայաստանի Գյուղատնտեսական-գյուղացիական միության նախագահ Հրաչյա Բերբերյանը: Նրա խոսքերով, շուկան թելադրում է իր պայմաները, եւ «գաղտնիք չէ, որ երկրում խոշոր եւ մանր եղջերավոր անասունների արտադրությունը նվազել է 10 տոկոսով»: Դրա հետ կապված նա ավելացրեց, որ եթե մոտ ապագայում ավելանա անասունների ծնաճը, ապա դա, իր հերթին, կհանգեցնի մսի գնի իջեցմանը: Սակայն, միության նախագահի կարծիքով, պետք չէ ակնկալել գների էական նվազում. մոտ 10 տոկոս:
Ինչպես նախկինում հայտարարել է Հրաչյա Բերեբերյանը, 2009-ին գրանցվել է ոչխարի գնի բարձրացում` կապված արտահանման ծավալների հետ: 1 կգ ոչխարի մսի գինը 3000 դրամից դարձել է 4000 դրամ, խոզի մսի գինը` 3000-3500 դրամից 2000-2500 դրամ, քանի որ խոզաբուծությունն արդեն վերականգնվում է: Տավարի մսի գինն աննշան է աճել, ինչը կապված է վառելանյութի գների բարձրացման հետ:

Decrease of meat prices in Armenia is expected in June-July, not in May, said Hrachya Berberyan, chairman of Agrarian-Peasant Union of Armenia.
According to him, the market dictates its own conditions, and “it’s not a secret that livestock production has decreased by 10% minimum”. “Should livestock yield increase, it’ll lead to a 10% cut in meat prices,” he said.
Earlier, Mr. Berberyan stated that the rise in mutton prices in 2009 is explained by increase of export. “Mutton prices range from AMD 3000 to AMD 4000 per kg, while the pork prices dropped, ranging from AMD 3000-3500 to AMD 2000-2500 due to the current restoration of pigstry. Increase of beef prices is not significant and related to the increase of fuel costs,” he said.