2 Մարտ 2010 - 09:54 AMT
Անկախ ճգնաժամից, ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ բանկին հաջողվել է աճ ապահովել հիմնական ֆինանսական ցուցանիշներով եւ առաջատար դիրքեր գրավել Հայաստանի բանկային համակարգում: Այդ մասին մարտի 2-ին լրագրողներին է ասել բանկի գլխավոր գործադիր տնօրեն Ստեփան Գիշյանը` ամփոփելով 2009 թվականի արդյունքները: «Ինչպես հայտնի է, 2009 թվականը ճգնաժամի տարի էր, որը չշրջանցեց նաեւ Հայաստանը: Չնայած դրան, բանկը շարունակեց է իր գործունեությունը եւ ոչ մի օր չի դադարեցրել վարկավորման գործընթացը` այդպիսով շարունակելով աջակցել իր հաճախորդներին»,-ասել է նա: Ըստ Գիշյանի, ճգնաժամը հիմնականում անդրադարձավ Հայաստանի տնտեսության իրական հատվածի վրա, ոչ թե ֆինանսական, ինչպես դա եղավ բազում զարգացած երկրներում:
Այդ համատեքստում Ս.Գիշյանն ընդգծել է, որ ճգնաժամի պայմաններում որդեգրած քաղաքականությունն իր արդյունքները տվեց, որի արդյունքում ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ բանկը աճ է գրանցել: «Բանկի ակտիվները 2009-ի վերջում կազմում էին շուրջ 162 մլրդ դրամ, ինչը կազմում է երկրի ընդհանուր բանկային համակարգի 12,3 տոկոսը»,-ասել է նա: Ընդ որում, ըստ բանկի գործադիր տնօրենի, ակտիվների աճը 2009-ին կազմել է 31,6 տոկոս 2008-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ: Սեփական կապիտալի բաժնեմասը կազմում է 12,7 տոկոս` ՀՀ բանկային համակարգի ընդհանուր ծավալում (35 մլրդ դրամ), սեփական կապիտալի աճը 2009-ին 2008-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ կազմել է 34,8 տոկոս: Բանկի շահույթի մեծությունը 2009թ. տարեվերջին կազմել է մոտ 4,3 մլրդ դրամ, շահույթը 49,6 տոկոս է, բանկի վարկային պորտֆելը կազմում է 90 մլրդ դրամ, 12,2 տոկոս մասնաբաժնով բանկային համակարգի ընդհանուր ծավալի մեջ: Բանկի ընդհանուր պարտավորությունները կազմել են շուրջ 127 մլրդ դրամ, մասնաբաժինը բանկային համակարգի ընդհանուր ծավալում կազմում է 12,1 տոկոս:
Բանկի 2009թ. նվաճումների թվում բանկի ղեկավարը նշել է համագործակցությունը Հայաստանի ֆինանսական հաշտարարի հետ, որի շրջանակներում ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ բանկը լավագույնն է ճանաչվել «Լավագույն համագործակցող բանկ» անվանակարգում, ինչպես նաեւ պրոֆեսիոնալ TOP-մենեջերների առկայությամբ ու American Express պլաստիկ քարտերի սպասարկման գծով ներկայացուցիչ լինելու բացառիկ հնարավորությամբ:

Несмотря на финансово-экономический кризис ACBA-CREDIT AGRICOLE BANK-у удалось обеспечить рост по основным финансовым показателям и занять лидирующие позиции в банковской системе Армении. Об этом журналистам 2 марта 2010 года на пресс-конференции в Ереване заявил генеральный исполнительный директор банка Степан Гишян, подводя итоги 2009 года. «Как известно, 2009 год был годом финансово-экономического кризиса, который не обошел стороной и Армению. Несмотря на это, банк продолжил свою деятельность, и ни на один день не прекратил процесс кредитования, тем самым продолжая содействовать своим клиентам в их жизнедеятельности», – сказал он. По словам банкира, кризис в наибольшей степени оказал влияние на реальный сектор экономики Армении, а не на финансовый, как это было во многих развитых странах.
В этом контексте Степан Гишян подчеркнул, что выбранная в условиях кризиса политика дала свои результаты, в результате чего ACBA-CREDIT AGRICOLE BANK зафиксировал рост. «Активы банка на конец 2009 года составили порядка 162 млрд. драмов, что составляет 12.3% от общей банковской системе страны», – сказал он. При этом, по словам исполнительный директор банка, рост активов в 2009 году составил 31,6% по сравнению с аналогичным периодом 2008 года. Доля собственного капитала банка составляет 12.7% в общем объеме банковской системы Армении (35 млрд. драмов), рост собственного капитала в 2009 году по сравнению с 2008 годом составил 34.8%. Прибыль ACBA-CREDIT AGRICOLE BANK-а в 2009 году составила порядка 4,3 млрд. драмов, с 49,6% долей в общем объеме банковской системы, кредитный портфель банка – 90 млрд. драмов, с 12.2% долей в общем объеме банковской системы, общие обязательства банка составили более 127 млрд. драмов, доля в общем объеме банковской системы – 12.1%.
Среди достижений банка в 2009 году его глава банка отметил сотрудничество с финансовым примирителем Армении, в рамках которого ACBA-CREDIT AGRICOLE BANK был признан лучшим в номинации «Лучший сотрудничающий банк», а также наличием профессиональных TOP- менеджеров и приобретением исключительной возможности быть представителем по обслуживанию пластиковых карт American Express.