2 Մարտ 2010 - 14:18 AMT
Առեւտրային բանկերում դրամի որոշակի բազայի առկայության դեպքում Հայաստանի համար խեջավորման որոշակի գործիք է անհրաժեշտ, կարծում է ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ բանկի գլխավոր գործադիր տնօրեն Ստեփան Գիշյանը: «Խեջավորման գործիքը շատ կարեւոր է, ցավոք սրտի Հայաստանում այն չի գործում»,- ասել է նա Երեւանում մամլո ասուլիսի ժամանակ:
Նրա խոսքերով, ճգնաժամի պայմաններում միջազգային խեջ-հիմնադրամները որոշակի դժվարություններ են կրել, դրա համար 2009-ն ամենալավ տարին չէր Հայաստանում նման հիմնադրամ ստեղծելու համար: «Սակայն դրա անհրաժեշտությունը կա. դրամի բազան Հայաստանում դեռեւս բավարար չէ, բանկերը ստիպված ներգրավում են դրամական միջոցներ արտարժույթով իրենց հաճախորդների վարկային պահանջմունքները բավարարելու համար: Այստեղից էլ առաջանում է արտարժույթով վարկային միջոցների առկայությունը, դրա համար խեջավորման որոշակի գործիքներ Հայաստանի համար անհրաժեշտ են»,- նշել է նա:
Դրա հետ կապված Ստեփան Գիշյանն ավելացրել է, որ Հայաստանի կենտրոնական բանկը 2009-ին որոշ առումով ռիսկի է դիմել` հատկացնելով մասնավոր բանկերին դրամական միջոցներ, ինչը դրական ազդեցություն է թողել երկրի բանկային ոլորտի վրա եւ մասնակի լուծել դրամային միջոցների անբավարարությունը առեւտրային բանկերում:

2 Март 2010 - 14:18 AMT
При наличии небольшой драмовой базы в коммерческих банках определенный инструмент хеджирования для Армении необходим, считает генеральный исполнительный директор ACBA-CREDIT AGRICOLE BANK Степан Гишян. «Инструмент хеджирования является очень важным, к сожалению, в Армении он не действует», – сказал он на пресс-конференции в Ереване.
По его словам, в условиях кризиса международные хедж-фонды испытали значительные трудности, поэтому 2009 год был не самым лучшим для создания подобного фонда в Армении. «Однако в нем есть потребность: драмовая база в Армении пока что недостаточна, и банки вынуждено привлекают денежные средства в инвалюте для удовлетворения кредитных потребностей своих клиентов. Отсюда и вытекает наличие кредитных средств в инвалюте, поэтому определенные инструменты хеджирования для Армении необходимы», – отметил он.
В связи с этим Степан Гишян также добавил, что Центральный банк Армении в 2009 году взял на себя определенные риски, предоставив комбанкам страны драмовые ресурсы, что положительно сказалось на банковской сфере страны и частично решило проблему нехватки драмовых ресурсов в армянских комбанках.