3 Մարտ 2010 - 10:21 AMT
Հայաստանում էլեկտրոնային հասարակության ձեւավորման հայեցակարգը կոչված է լուծելու երրորդ սերնդի խնդիրներ: Այդ մասին Երեւանում լրագրողներին է ասել Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարության տեղեկատվական տեխնոլոգիաների վարչության պետ Վաչե Կիրակոսյանը` ներկայացնելով «Էլեկտրոնային հասարակության ձեւավորման հայեցակարգը. մեկնաբանություններ եւ առաջարկություններ» զեկույցի հիմնական գաղափարները: «Երբ մենք մշակում էինք այս հայեցակարգը, ապա հիմքում ընկած էին այն լուծումներն ու մեխանիզմները, որոնք կպարունակեն երրորդ սերնդի տեխնոլոգիաներ: Հայաստանն իրավունք չունի ետ մնալ համաշխարհային զարգացումներից»,-ասել է նա: Ըստ վարչության պետի, այս հայեցակարգի իրականացման շրջանակներում եկել է փաստաթղթերի շրջանառությունից կոնկրետ միջոցառումների անցնելու ժամանակը:
Այս առնչությամբ Վաչե Կիրակոսյանը նշել է, որ հայեցակարգը պարունակում է երեք տարի ժամկետով իրականացման ժամանակացույց եւ նախատեսվում է, որ մինչ 2011թ. կիրականացվեն ծրագրի հիմնական դրույթները` ֆիզիկական ենթակառուցվածքների ներդրում, տեղեկատվական անվտանգության ապահովում եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների տրամադրման մեխանիզմների ստեղծում: Բացի այդ, նա հավելել է, որ մշակված հայեցակարգի շրջանակներում արդեն մեկնարկել են այնպիսի կառավարական ծրագրեր, ինչպիսիք են «Համակարգիչներ բոլորի համար», ինչպես նաեւ լայնաշերտ ինտերնետի ներմուծումը:
Իր հերթին Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացման աջակցության խորհրդի գործադիր քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հավելել է, որ Հայաստանն ուշացել է էլեկտրոնային հասարակության ձեւավորման հարցում: «Գաղտնիք չէ, որ տարիներ շարունակ կիրառվող էլեկտրոնային համակարգերըր փոխկապակցված չէին եւ չէին լուծում առկա խնդիրները, ուստի անհրաժեշտ եղավ ստեղծել էլեկտրոնային հասարակության արդիական միասնական համակարգ»,-նշել է նա:
Հայաստանի կառավարությունը 2010 թվականի մարտի 2-ին ներկայացրեց Էլեկտրոնային կառավարման ծրագիրը երկրի պետական կառույցների համար: Քաղաքացիները, որոնք դիմում են իշխանության մարմիններին, ստանում են 12 նիշից կազմված ծածկագիր, որի օգնությամբ նրանց հասանելի կդառնա դիմումների քննարկման ընթացքը: Այդ նպատակների համար կառավարության շենքում արդեն տեղադրվել են հատուկ տերմինալներ: Բացի այդ, ՀՀ կառավարության պաշտոնական կայքէջում արդեն բացվել է «Տրանսպարենտային կառավարում» բաժինը, որտեղ կզետեղվեն տեղեկությունները հայերեն լեզվով պաշտոնական փաստաթղթերի մասին:

Концепция формирования электронного общества в Армении призвана решать проблемы третьего поколения. Об этом журналистам на пресс-конференции в Ереване заявил начальник управления высоких и информационных технологий Министерства экономики Армении Ваче Киракосян, представляя основную идеологию «Концепции формирования электронного общества: комментарии и предложения». «Когда мы разрабатывали эту концепцию, то в основу были заложены решения и механизмы, которые будут содержать технологии третьего поколения. Армения не имеет право отставать от мирового развития», – сказал он. По словам начальника управления, в рамках реализации данной концепции наступил шаг перехода от документооборота к конкретным мероприятиям.
В связи с этим Ваче Киракосян отметил, что концепция содержит график реализации, рассчитанный на три года, и планируется, что до 2011 года будут осуществлены ее основные положения: внедрение физической инфраструктуры, обеспечение информационной безопасности и создание механизмов по предоставлению информационных услуг. Помимо этого, он добавил, что в рамках разработанной концепции уже стартовали такие правительственные программы, как «Компьютер для всех», а также внедрение широкополосного интернета.
В свою очередь исполнительный секретарь Совета содействия развитию информационных технологий (ССРИТ) Армен Григорян добавил, что Армения запоздала с формированием электронного общества. «Не секрет, что на протяжении долгих лет применяемые электронные системы не были взаимосвязаны и не решали имеющихся проблем, поэтому возникла необходимость в создании современной единой системы электронного общества», – отметил он.
Правительство Армении 2 марта 2010 года презентовало Программу электронного управления в государственных структурах страны. Граждане, обратившиеся в органы власти, получают 12-значный код, с помощью которого получают доступ к информации о процессе рассмотрений их обращений. Для этих целей в здании правительства уже установлены специальные терминалы. Кроме этого, на официальном сайте Правительства РА (www.gov.am) уже открылся раздел «Транспарентное управление», где будет размещаться информация об официальной документации на армянском языке. На первом этапе этого процесса здесь уже представлены заявки различных государственных инстанций РА посредством одного лица на необходимые закупки (услуга, работа, товар).
Британская компания AI Partnership, разработавшая систему Mulberry, была отобрана в конкурсе, объявленном ВБ в 2006 году. За 4 года на реализацию программы Всемирным банком было затрачено $ 700 000. На сегодняшний день к системе управления Mulberry подключены 25 из 44 органов управления. Еще пять органов госуправления будут подключены в ближайшие месяцы. Процесс создания сети планируется завершить к концу 2011 года.