3 Մարտ 2010 - 11:50 AMT
Հայաստանի քաղաքացիների համար ինտերնետ-ծառայությունների մատչելիության մակարդակը կախված կլինի համապատասխան ենթակառուցվածքների Զարգացումից ու շուկայի թելադրած պահանջարկից: Լրագրողներին նման կարծիք է հայտնել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության տեղեկատվական ոլորտի վարչության պետ Վաչե Կիրակոսյանը «Էլեկտրոնային հայեցակարգի ձեւավորում. մեկնաբանություններ եւ առաջարկներ» թեմայով մամլո ասուլիսի ժամանակ:
Անդրադառնալով Հայաստանում ինտերնետի մատչելիության մակարդակի բարձրացման խնդրին` նա ասել է, որ հարկավոր է երկու տեսակետից այս խնդիրը դիտարկել` առաջինը, ինտերնետից օգտվելու ցանկություն ունեցող մարդը պետք է համապատասխան տեխնիկական հագեցվածություն ունենա: Այս համատեքստում գործում է «Համակարգիչ` բոլորին» կառավարական ծրագիրը, եւ մենք մտադիր ենք այն ընդլայնել»:
Ըստ Վ.Կիրակոսյանի, ՏՏ զարգացման ոլորտում մեր գերխնդիրը ինտերնետի արագության ապահովումն է 100 մեգաբիտ մակարդակի վրա ողջ բնակչության համար: Բացի այդ, ըստ նրա, ինտերնետի գները կախված կլինեն օգտվողների քանակից, ինչպես նաեւ ենթակառուցվածքների զարգացումից:

Уровень доступности интернет-услуг для граждан Армении будет зависеть от развития соответствующей инфраструктуры и формирующегося на рынке спроса. Такое мнение журналистам высказал 3 марта в Ереване начальник управления высоких и информационных технологий Министерства экономики Армении Ваче Киракосян в ходе пресс-конференции на тему «Концепция формирования электронного общества: комментарии и предложения».
Говоря о повышения уровня доступности интернета в Армении, он сказал, что необходимо рассмотреть две позиции: во-первых, человек, который хочет пользоваться интернетом, должен иметь соответствующее техническое оснащение. В этом контексте действует правительственная программа «Компьютер для всех», и «мы планируем ее расширить».
Следующей сверхзадачей, по словам Ваче Киракосяна, в сфере развития IT – сферы является предоставление интернет-услуг со скоростью 100 мегабит для всего населения. Помимо этого, по его словам, цены на интернет будут зависеть от количества пользователей, а также развития инфраструктуры.