«ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների գծով կոմիտեում Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձեւի առաջիկա քննարկումը ոգեւորություն է առաջ բերել հայ համայնքում: Բանաձեւում 1915-23թթ. Օսմանյան Կայսրության ողբերգական իրադարձությունները գնահատվում են որպես Ցեղասպանություն»,- այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում ասաց Հայաստանի Ռամկավար-Ազատական կուսակցության վարչության նախագահ Հարություն Առաքելյանը:
Առաքելյանի խոսքով, Թուրքիան ԱՄՆ-ում հրեական լոբբիստական կազմակերպություններին է դիմել, որպեսզի խոչընդոտի բանաձեւի ընդունմանը, սակայն կտրուկ մերժում է ստացել, որը պարզաբանվում է նրանով, որ ԱՄՆ Կոնգրեսը պատմության խմբագրման վայր չէ:
Հարությունը նկատեց, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն ամենից շատ անհրաժեշտ է ԱՄՆ-ին, եւ եթե հանկարծ հանձնաժողովը դրական եզրակացություն չտա կամ էլ ԱՄՆ նախագահը չարտասանի «ցեղասպանություն» բառը, պետք չէ հուսահատվել: «Քանի որ, ըստ էության, ԱՄՆ կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը ոչինչ չի տա, պարզապես Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած պետությունների ցուցակը կհամալրվի եւս մեկով: Մենք պետք է այդ հարցը լուծենք միջազգային իրավունքի շրջանակներում, այսինքն Հաագայի Միջազգային դատարան դիմենք»,- նկատեց նա:
Ռամկավար-Ազատական կուսակցության վարչության նախագահն ընդգծեց, որ Թուրքիան մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություն է կատարել, եւ նրան պետք է պատասխանատվության ենթարկել Միջազգային դատարանում: «Դրա համար հարկավոր է հավաքել Ցեղասպանությանն առնչվող բոլոր փաստաբանական նյութերը եւ դրանք դատարան ներկայացնել: Բայց մինչ այդ ՀՀ խորհրդարանը պետք է որոշում ընդունի այն մասին, որ Միջազգային դատարանի վճիռները պետք է տարածվեն նաեւ Հայաստանի վրա»,- պարզաբանեց Առաքելյանը:

“Предстоящее обсуждение резолюции о Геноциде армян в комиссии по внешним отношениям Палаты представителей США вызвало воодушевление у армянской диаспоры. В резолюции трагические события 1915-23 гг. в Османской Империи оцениваются как Геноцид”, – на пресс-конференции в Ереване сказал председатель правления партии Рамкавар – Азатакан Армении Арутюн Аракелян.
По словам Аракеляна, Турция обратилась к еврейским лоббистским организациям в США с тем, чтобы помешать принятию резолюции, но получила жесткий отказ, мотивированный тем, что Конгресс США не является местом для редактирования истории.
Арутюнян заметил, что признание Геноцида армян больше всего нужно Соединенным Штатам, и если вдруг комиссия не даст положительное заключение или президент США не произнесет слова “геноцид”, не нужно разочароваться. «Так как, по большому счету, признание Геноцида армян со стороны США ничего не даст, просто список государств, признавших Геноцид армян, пополнится еще одной страной. Нам нужно это вопрос решать в рамках международного права, то есть обратиться в Международный суд в Гааге», – заметил он.
Председатель партии Рамкавар – Азатакан Армении подчеркнул, что Турция совершила преступление против человечества и ее нужно привлечь к ответственности в Международном суде. «Для этого нужно собрать все фактологические материалы относительно Геноцида и представить их суду. Но до этого парламент РА должен принять решение о том, что вердикты Международного суда должны распространяться также на Армению», – разъяснил Аракелян.