Հարավկովկասյան երկաթուղի ընկերությունը ռադիոհաճախականության արտոնագրեր է ստացել Հայաստանի գնացքներում ռադիոռելեային կապի գծեր ստեղծելու համար: Ըստ Հայաստանի Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի, 151,825 ՄՀց, 153 ՄՀց, 154 ՄՀց ռադիոհաճախականությունները Երեւանում, Արարատում, Լոռիում եւ Շիրակում տրամադրվել են ընկերությանը 10 տարի ժամկետով:
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է «ՀԿԵՈւ» ՓԲԸ-ի ավտոմատիկայի, հեռամեխանիկայի ու կապի ծառայության պետի տեղակալ Սամվել Զոհրաբյանը, այդ հաճախականությունները նախկինում օգտագործվել են երկաթուղային հաղորդակցության մեջ, սակայն քանի որ ՀԿԵՈւ-ն չի հանդիսանում «Հայկական երկաթուղի» ՓԲԸ-ի իրավահաջորդը, այդ հաճախականությունների համար նոր արտոնագիր էր հարկավոր ստանալ:
«Ռադիոկապն անհրաժեշտ է գնացքների անվտանգ երթեւեկության համար` ըստ ԱՊՀ եւ ԵՄ տարածքում գործող չափանիշների»,-ասել է նա:

3 Март 2010 - 12:45 AMT
Компания «Южно-Кавказская железная дорога» получила лицензию на радиочастоты для организации линии радиорелейной связи в поездах Армении. Согласно решению Комиссии по регулированию общественных услуг (КРОУ) Армении, компании сроком на 10 лет перешли радиочастоты 151,825 МГц, 153 МГц, 154 МГц в городе Ереван, в регионах Арарат, Лори и Ширак.
Как сказал в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заместитель начальника службы автоматики, телемеханики и связи ЗАО «ЮКЖД» Самвел Зограбян, эти радиочастоты и ранее использовались в железнодорожном сообщении, однако поскольку компания ЮКЖД не является правопреемницей ЗАО "Армянская железная дорога", для этих частот необходимо было получить новую лицензию.
“Радиосвязь необходима для обеспечения безопасности движения поездов в соответствии со стандартами, действующими на территории СНГ и ЕС”, – пояснил он.