Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այսօր ընդունել է եգիպտական «ԱՐՏՈԿ գրուպ» ներդրումային ընկերության պատվիրակությանը` ընկերության նախագահ Շաֆիկ Գաբրի գլխավորությամբ, հաղորդում է կառավարության տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
Ողջունելով հյուրերին` վարչապետը նշել է, որ տեղյակ է ընկերության նախատեսած ներդրումային ծրագրերի մասին եւ բարձր է գնահատում դրանք: Անդրադառնալով երկկողմ համագործակցության խորացման եւ ներդրումային ծրագրերի իրականացման հեռանկարներին` վարչապետը կարեւորել է գիտելիքի վրա հիմնված տնտեսության զարգացման առաջնայնությունը` այդ գործում առանցքային դեր վերապահելով տեխնոպարկերի ստեղծմանը: Զրուցակիցներն անհրաժեշտ են համարել տեխնիկական բիզնես պարկերի ստեղծումը, որոնք պետք է ներառեն բոլոր անհրաժեշտ ծառայությունները տեղեկատվական տեխնոլոգիաների եւ գիտության ոլորտներում:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են լայնաշերտ համացանցի ձեւավորման հնարավորություններին: Վարչապետը նշել է, որ կառավարության կողմից հավանության է արժանացել էլեկտրոնային հասարակության ձեւավորման հայեցակարգը, որը ներառում է նաեւ էլեկտրոնային կառավարման համակարգի շարունակական զարգացման հեռանկարները: Փոխադարձաբար կարեւորվել է ազատ տնտեսական գոտիների վերաբերյալ նախագծերի իրականացումը:
Հյուրի խնդրանքով վարչապետն անդրադարձել է Հայաստանի տնտեսական զարգացման ու տարածաշրջանային խնդիրներին, ճգնաժամի հետեւանքներին ու դրանց հաղթահարմանը:
Հանդիպման ավարտին Տիգրան Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ նախատեսվող համատեղ ծրագրերը հաջող ընթացք կունենան: Վարչապետը հրավիրել է հյուրերին Հայաստան հոկտեմբեր ամսին` մասնակցելու Տաթեւի ճոպանուղու` աշխարհի ամենաերկար ճոպանուղու բացմանը:

Премьер-министр Армении Тигран Саркисян принял делегацию египетской инвестиционной компании ARTOC group во главе с ее президентом Шафиком Габри, сообщает пресс-служба правительства.
Обсуждая перспективы двустороннего сотрудничества и реализацию инвестиционных программ, глава правительства подчеркнул приоритетность развития экономики, основанной на знаниях, придав в этом деле ключевую роль созданию технопарков. Собеседники сочли необходимым создание технических бизнес-парков, которые должны включать все необходимые службы в сфере информационных технологий и науки.
Стороны также рассмотрели возможности формирования широкополосного Интернета. Тигран Саркисян отметил, что правительство Армении одобрило концепцию формирования электронного общества, которая включает в себя также перспективы последовательного развития системы электронного управления. Была предана важность совместной реализации проектов по созданию свободных экономических зон.
По просьбе гостя Премьер-министр коснулся вопросов экономического развития Армении и региональных проблем, последствий кризиса и их преодоления.
В конце встречи Тигран Саркисян выразил надежду, что ход осуществления намеченных совместных программ будет успешным. Премьер-министр пригласил гостей в Армению в октябре – на открытие в Татеве самой длинной канатной дороги в мире.