Հայաստանի շուրջ 70 ընկերություններ վերահսկում են իրենց ավտոպարկերը GPS Tracking ծրագրի օգնությամբ, որ մշակել է Locator ընկերությունը: Ինչպես թղթակցի հետ զրույցում ասել է ՏՏ Locator ընկերության տնօրեն Հայկ Եղիազարյանը, պատվիրատուները կարող են էլեկտրոնային քարտեզով հետեւել, թե որտեղ է այս պահին գտնվում նրանց ավտոմեքենան, որտեղ էր այն մի քանի օր առաջ եւ ինչ ճանապարհով է գնացել:
2007թ. ընկերությունների մասնագետները ստեղծել են համակարգչային մի համակարգ , որն օգտագործում է GPS/GLONASS համակարգը եւ բջջային կապի ցանցային ռեսուրսները, որոնք թույլ են տալիս մեծ ճշգրտությամբ որոշել եւ հարմար ձեւով ներկայացնել օբյեկտների դիրքը, արագությունն ու շարժման ուղղությունը էլեկտրոնային քարտեզի վրա, որը ստեղծվել է տիեզերական բարձր ճշգրտության պատկերների հիման վրա:
«Ուսումնասիրելով նման ծրագրերի փորձը` մենք ստեղծեցինք եզակի մի տեխնոլոգիա, որը թույլ է տալիս լուծում տալ մի շարք խնդիրների: Ծրագիրը կարող է կիրառվել ինչպես տաքսի ծառայությունների եւ առաքման ծառայության, այնպես էլ բժշկական հաստատությունների եւ գանձապահական կազմակերպությունների կողմից, ինչպես նաեւ կարող է որպես հակաառեւանգային միջոց ծառայել իրավաբանական ու մասնավոր անձանց համար»,-ասել է նա:
Ըստ Եղիազարյանի, GPS Tracking ծրագիրը կիրառվում է նաեւ Սոչի քաղաքի «շտապ օգնության» ծառայությունում: Այս պահի դրությամբ բանակցություններ են ընթանում այդ ծրագիրը ՌԴ-ում եւ Եվրոպայում ներդնելու ուղղությամբ: Այս ծրագիրն օգտագործվում է նաեւ անվտանգության ապահովման համար, քանի որ համակարգը նախատեսում է SOS ազդանշան ուղարկելու հնարավորություն: Ինչպես նշել է Եղիազարյանը, այդ ծառայությունն արդեն շատերի կյանք է փրկել:

3 Март 2010 - 14:25 AMT
В Армении более 70 компаний контролируют свои автопарки при помощи программы GPS Tracking, разработанной компанией Locator. Как сказал в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net директор ИТ- компании Locator Айк Егиазарян, заказчики могут наблюдать на электронной карте за тем, где сейчас находится их автомобиль, где он был несколько дней тому назад и какой путь проделал.
В 2007 году специалистами компании была создана компьютерная система, использующая систему позиционирования GPS/GLONASS и ресурсы сетей сотовой связи (GSM GPRS), позволяющая с высокой точностью определить и в удобной форме представить местоположение, скорость и направление движения объектов на электронной карте, созданной на основе космических снимков высокого разрешения.
“Изучив опыт подобных программ, мы создали уникальную технологию, которая позволяет решить большой спектр проблем. Программа может применяться как таксомоторными компаниями и службой доставки, так и медицинскими учреждениями и инкассаторскими организациями, а также в качестве противоугонной системы для юридических и частных лиц”, – сказал он.
По словам Айка Егиазаряна, программа GPS Tracking используется в службе Скорой помощи в городе Сочи. На данный момент ведутся переговоры по внедрению программы в России и Европе. GPS Tracking используется и для обеспечения безопасности, поскольку система предусматривает возможность посылать сигнал SOS. Как отметил Айк Егиазарян, эта услуга уже спасла жизни людям.