5 Մարտ 2010 - 14:54 AMT
Ապրիլին Հայաստանի Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը (ԻՏՁՄ) կհամալրվի նոր անդամներով: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ին հաղորդեցին միության մամլո ծառայությունից, կազմակերպությանը կմիանան Գյումրիի Տեղեկատվական Տեխնոլոգիաների Կենտրոնը (GITC) �ւ ՍԻ Քյու Ջի (CQG) ընկերությունը:
Գյումրիի Տեղեկատվական Տեխնոլոգիաների Կենտրոնը գիտակրթական հիմնադրամ է տեխեկատվական տեխնոլոգիաների /ՏՏ/ բնագավառում: Հիմանդրվել է 2005 թվականին: Կենտրոնի տեսլականն է ապակենտրոնացնել ՏՏ շուկան Երեւանից Գյումրի` նպաստելով երկրի տնտեսության հզորացումը եւ ՏՏ բնագավառի առաջխաղացումը:
Սի Քյու Ջի ընկերությունը ԱՄՆ-ում իր գործունեությունը սկսել է 1980թվականից, Եվրոպայում` 1988թվականից, իսկ Ասիայում` 1998-ից: Սի Քյու Ջին ներկայացուցիչ ընկերություններ ունի Չիկագոյում, Փարիզում, Նյու-Յորքում, Լոնդոնում, Տոկիոյում, Երեւանում եւ այլ վայրերում:
Ինչպես նշում է Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը, ներկայում ԻՏՁՄ անդամ կազմակերպությունների թիվն արագորեն աճում է: 2010թ. մարտի դրությամբ այն միավորում է ոլորտի առաջատար 32 կազմակերպություններ: Միության անդամներն են Հայաստանում գործող տեղական եւ միջազգային կազմակերպությունները:
ԻՏՁՄ անդամները մասնավորապես ներգրավված են ծրագրային ապահովման ստեղծման, ինտերնետ տեխնոլոգիաների եւ էլեկտրոնային առեւտրի, հետազոտման եւ զարգացման, կիսահաղորդիչների դիզայնի եւ այլ մասնագիտացումներում: Մի շարք ԻՏՁՄ անդամներ գրավում են առաջատար դիրքեր համաշխարհային շուկայում:

Союз компаний по информационным технологиям Армении (UITE) пополнится новыми членами в апреле. Как сообщили PanARMENIAN.Net в пресс-службе организации, в союз войдут Гюмрийский центр информационных технологий (GITC) и компания CQG.
Научно-образовательный фонд Гюмрийский центр информационных технологий (GITC) был основан в 2005 году. Деятельность центра направлена на децентрализацию рынка в Ереване и перераспределение части бизнеса в Гюмри для развития ИТ в стране.
CQG занимается разработкой программных средств для технического анализа и электронной торговли, компания специализируется в основном на фьючерсных рынках.
Начав свою деятельность в 1980 году в США, с 1988 CQG представлена в Европе, а с 1998 года – и в Азии. Компания имеет представительства в Нью-Йорке, Чикаго, Париже, Лондоне, Токио, Ереване и других городах мира.
Как отмечают в Союзе компаний по информационным технологиям, число членов организации динамично растет. На сегодняшний день Союз включает 32 организации, среди которых как местные, так и международные компании.
Члены UITE – компании, занимающиеся разработкой программного обеспечения, Интернет-технологиями, электронной торговлей, исследованием и развитием сферы ИТ и др. Ряд членов занимают ведущие позиции на международном рынке.