5 March 2010 - 16:03 AMT
«Ամբողջ աշխարհում Հայաստանի ամենահայտնի ներկայացուցիչը Շառլ Ազնավուրն է»,- մարտի 5-ին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնեց հայտնի սերբ ռեժիսոր եւ երաժիշտ Էմիր Կուստուրիցան: Նա հաղորդեց, որ Հայաստանի մասին շատ բան չգիտի, միայն Ազնավուրին, Փարաջանովին եւ Խաչատուր Ալմազյանին, «ես մեծ ընդհանրություն եմ տեսնում Հայաստանի ու Սերբիայի միջեւ, եւ դա ինձ բավական է»:
Ռեժիսորն ասաց, որ երջանիկ ու հաջողակ մարդ է, քանի որ կյանքում արել է միայն այն, ինչ ցանկացել է. «Ես միշտ արել եմ այն, ինչ ցանկացել եմ, ուստի իմ ֆիլմերը հասկանում եւ ընդունում են աշխարհի տարբեր մասերում»:
Ռեժիսորն ընդգծեց նաեւ, որ երբեք տարբերություն չի դրել երաժշտության ու ֆիլմերի միջեւ, քանի որ ցանկացել է, որպեսզի հանդիսատեսը վայելի թե մեկը, եւ թե մյուսը:
Կուստուրիցան անդրադարձավ նաեւ փակ սահմանների թեմային: «Բնական է, որ յուրաքանչյուր մարդ ցանկանում է գնալ այնտեղ, որտեղ ցանկանում է, սակայն եթե այժմ Հայաստանը բաց դառնա ողջ աշխարհի համար, ապա այստեղ կարող են լուրջ փոփոխություններ տեղի ունենալ, որոնք ձեզ կարող են դուր չգալ»,- ընդգծեց ռեժիսորը:

5 March 2010 - 16:03 AMT
“Самым известным представителем Армении во всем мире является Шарль Азнавур”,- заявил на пресс-конференции 5 марта известный сербский режиссер и музыкант Эмир Кустурица. Он сообщил, что знает об Армении не много, только Азнавура, Параджанова и Хачатура Алмазяна, “я вижу большое родство между Арменией и Сербией и мне этого достаточно”.
Режиссер сказал, что является счастливым и везучим человеком, так как в жизни делал много того, чего хотел: “Я всегда делал то, чего хотел и поэтому мои фильмы понимают и принимают в разных частях мира”.
Режиссер подчеркнул также, что никогда не ставил разницы между музыкой и фильмами, так как хотел, чтобы его зритель наслаждался и тем и другим.
Кустурица обратился также к теме закрытых границ. “Естественно, что каждый человек должен ехать туда, куда хочет, однако если сейчас открыть Армению для всего мира, то здесь могут увеличиться миграционные потоки и произойти серьезные перемены, которые вам могут не понравиться”,- подчеркнул режиссер.