Հայաստանի բանկային համակարգի առջեւ դրվող հիմնական նպատակը ֆինանսավորման ապահովումն է ճգնաժամից դուրս գալու համար: Լրագրողներին այդպիսի կարծիք է հայտնել Ամերիաբանկի զարգացման գծով տնօրեն Տիգրան Ջրբաշյանը: «Որպես կանոն ճգնաժամից դուրս գալու հետ մեկտեղ աճում է վարկային միջոցների պահանջարկը, որի հետեւանքով սպասվում է բանկի կողմից վարկավորման շուկայի ակտիվացում: Այս ոլորտում Ամերիաբանկը լուրջ ծրագիր է նախատեսում. մոտակա տարվա ընթացքում տեղաբաշխել մինչեւ 80 մլն դոլար»,-ասել է նա: Միաժամանակ ավելացրել է, որ եթե այդ միջոցները ներգրավելու բոլոր պայմանագրերը հաջողություն ունենան, ապա այդ գումարը 2010-ին կարող է հասնել 100 մլն դոլարի:
Ինչ վերաբերվում է վարկերի տոկոսադրույքներին, ապա Ջրբաշյանի կարծիքով պետք չէ սպասել տոկոսադրույքների փոփոխությaն: «Դա կապված է տարբեր գործոնների հետ, մասնավորապես նրա հետ, որ Կենտրոնական բանկն այժմ խստացնում է դրամավարկային քաղաքականությունը` կապված արժեզրկման վտանգի հետ վերջին տարում երկու անգամ մեծացնելով վերաֆինանսավորման տոկոսադրույթը»,- նշել է Տիգրան Ջրբաշյանը:

6 Март 2010 - 07:23 AMT
Основная задача, которая будет стоять перед банковской системой Армении, – обеспечение финансирования для выхода из кризиса. Такое мнение журналистам высказал директор по линии развития Америабанка Тигран Джрбашян. «На выходе из кризиса, как правило, растет потребность в кредитных ресурсах, в силу чего будет значительная активизация на рынке кредитования со стороны банков. И в этом аспекте Америабанк планирует достаточно серьезную программу – до 80 млн. долларов разместить в течение ближайшего года», – сказал он. При этом банкир добавил, что, если все договоры по привлечению этих средств пройдут успешно, то эта сумма к концу 2010 года может достигнуть и 100 млн. долларов.
Что же касается процентных ставок по кредитам, то, по мнению Тиграна Джрбашяна, не стоит ожидать изменения процентных ставок. «Это связано с различными факторами, в частности, с тем, что Центральный банк сейчас ужесточает кредитно-денежную политику, связанную с опасностью инфляции, повысив ставку рефинансирования за последний период дважды», – отметил директор по линии развития Америабанка.