ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի նորանշանակ նախագահ Արտակ Շաբոյանն իր առաջին պաշտոնական հանդիպումն է անցկացրել` ընդունելով Գերմանիայի տեխնիկական զարգացման ընկերության (GTZ) «Մասնավոր հատվածի խթանումը Հարավային Կովկասում» ծրագրի ղեկավար Ֆրենկ Թիբիթանզլին:
Հանդիպմանը ՏՄՊՊՀ նախագահը կարեւորեց միջազգային կառույցների հետ համագործակցությունը եւ հատկապես ԵՄ երկրների լավագույն փորձի կիրառումը Հայաստանում մրցակցային իրավիճակի բարելավման գործում:
Թիբիթանզլը, շնորհավորելով Հանձնաժողովի նախագահին իր պաշտոնում նշանակվելու կախակցությամբ, ներկայացրեց Հանձնաժողովի եւ կազմակերպության համագործակցության ընթացքում օրենսդրական բարեփոխումների փորձագիտական աջակցության որոշ մանրամասներ, աշխատակազմի մասնագետների համար կազմակերպված ուսուցման ծարգրերը:
Ծրագրի հետ համագործակցության շրջանակներում նախատեսվում է նաեւ «Մրցակցություն, քաղաքականություն, կարգավորում եւ որակի ենթակառուցվածք» թեմայով ուսուցողական այց Գերմանիայի Դաշնություն, որտեղ կուսումնասիրվի հեռահաղորդակցության ոլորտում մրցակցային եւ կարգավորող մարմինների համագործակցության փորձը եւ կներդրվի նաեւ Հայաստանում:
Այցին նախատեսված է ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարի, ՀՀ ՏՄՊՊՀ նախագահի, Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի ներկայացուցչի, ՀՀ Վարչական դատարանի նախագահի եւ դատավորների մասնակցությունը:

6 Март 2010 - 07:57 AMT
Председатель Государственного комиссии по защите экономической конкуренции Армении (ГКЗЭК) Артак Шабоян принял главу программы «Стимулирование частного сектора на Южном Кавказе» Немецкой компании по техническому развитию (GTZ) Френка Тибитанзли, сообщает пресс-служба ГКЗЭК.
На встрече председатель ГКЗЭК отметил важность международного сотрудничества, в частности в области применения лучшего опыта стран Евросоюза для улучшения международного положения Армении.
Тибитанзл поздравил Шабояна с назначением на пост председателя ГКЗЭК и представил некоторые подробности предлагаемых специалистами в рамках сотрудничества законодательных реформ и обучающих программ для сотрудников аппарата Комиссии.
Как отмечается в сообщении, армянская делегация в рамках сотрудничества между ГКЗЭК и GTZ совершит обучающий визит в Германию по теме политика конкуренции, регулирование и качество инфраструктур. В связи с этим Тибитанзл сообщил, что целью визита станет изучение опыта сотрудничества международных и регулирующих органов в области телекоммуникаций с целью его внедрения в Армении.
Ожидается, что в визите примут участие министр экономики Армении, председатель ГКЗЭК, представители Комиссии по регулированию общественных услуг, председатель и судьи Административного суда Армении.