6 Մարտ 2010 - 12:29 AMT
ՀՀ ԱԺ խոսնակ. Պատմական արդարության հաստատումը չի կարող խոչընդոտել հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը նամակ է հղել ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Նենսի Պելոսիին: Նամակու, մասնավորապես, ասվում է. Հայաստանում մեծ ուշադրությամբ եւ հուզմունքով էինք հետեւում Միացյալ Նահանգների Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում 1915թ. Թուրքիայի կողմից իրականացրած Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձեւի քննարկումներին:
Գոհունակությամբ արձանագրեցինք քվեարկության արդյունքները: 2010թ. մարտի 4-ի քվեարկությունը ոչ միայն բարոյական տուրք է հայ ժողովրդին, այլ նաեւ արդարացի պատասխանն է նախորդ դարասկզբին մարդկության առջեւ գործած ոճրագործությանը: Մեծարգո տիկին նախագահ, Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի եւ անձամբ իմ անունից շնորհակալություն եմ հայտնում Ձեզ եւ Ներկայացուցիչների պալատի բոլոր այն գործընկերներին, ովքեր նպաստեցին հանձնաժողովում այս բանաձեւի ընդունմանը:
Այն սկիզբն է մի մեծ գործընթացի. հուսով եմ` չի ուշանա այն օրը, երբ բանաձեւը կընդունվի երկայացուցիչների պալատի կողմից: Ավելորդ եմ համարում նաեւ նշել, որ պատմական արդարության հաստատումը չի կարող խոչընդոտել հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին, այլ, մեր խորին համոզմամբ, կարեւոր քայլ կլինի հայ եւ թուրք ժողովուրդների հաշտեցման ճանապարհին»,-ասվում է ՀՀ ԱԺ մամլո ծառայության հաղորդագրության մեջ:

6 Март 2010 - 12:29 AMT
В связи в решением Комитетa по иностранным делам Палаты представителей США принять 252 резолюцию о Геноциде армян, спикер парламента Армении Овик Абрамян направил письмо спикеру Палаты представителей США Нэнси Пелоси.
В письме в частности говорится: «Решение Комитетa по иностранным делам Палаты представителей США является не только моральной данью армянскому народу, а также справедливым ответом преступлению, которое было совершено перед человечеством в начале ХХ века».
В своем письме Абрамян от имени НС РА выразил благодарность спикеру Пелоси, а также всем тем конгрессменам, которые выступили за принятие резолюции, выразив надежду, что в скором законопроект будет принят и Палатой представителей США.
В своем письме спикер парламента РА также отметил, что торжество исторической справедливости не может стать препятствием для процесса нормализации армяно-турецких отношений, а наоборот, сблизит народ двух стран, сообщает пресс-служба НС РА.