ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների ընդունած Հայոց ցեղասպանության մասին թիվ 252 բանաձեւը Անկարայի համար Ադրբեջանի ճնշումից ազատվելու եւ Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ արձանագրությունների վավերացմանը գնալու հնարավորություն է: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Եվրոպական ինտեգրացիա» հասարակական կազմակերպության նախագահ Կարեն Բեքարյանը: Ըստ նրա, Արձանագրությունների վավերացման հնարավորությունը գնալով նվազում է, սակայն ասել, թե հայ-թուրքական գործընթացը փակուղի է մտել, հնարավոր կլինի միայն այն դեպքում, եթե Անկարան չվավերացնի Արձանագրությունները մինչեւ ապրիլի 24-ը:
Ընդ որում, հայ փորձագետը նշել է, որ փակուղային վիճակը հայ-թուրքական գործընթացում ընդհանրապես կապ չունի ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների կոմիտեի ընդունած բանաձեւի հետ: «Անկումը հայ-թուրքական գործընթացում կապված է Թուրքիայի ներքաղաքական իրավիճակի հետ»,-ասել է փորձագետը:
Մեկնաբանելով Թուրքիայի ԱԳՆ ղեկավարի հայտարարությունն այն մասին, թե Թուրքիան կարող է վավերացնել Արձանագրությունները 3 օրվա ընթացքում, սակայն Ղարաբաղում պատերազմի վերսկսման դեպքում, կրկին փակել սահմանը Հայաստանի հետ` Կ.Բեքարյանը հայտարարել է, որ Անկարայի նման հայտարարությունները ուժի կիրառման ուղղակի սպառնալիք են եւ Ադրբեջանին հասցեագրված ազդակ:
Անդրադառնալով ԱՄՆ վարչակազմի արձագանքին թիվ 252 բանաձեւի ընդունմանը` փորձագետը նշել է, որ ոչ մի նոր բան Բարաք Օբամայի վարչակազմի հայտարարություններում չկա: «Սակայն նախորդ վարչակազմի համեմատ, պաշտոնական Վաշինգտոնի արձագանքն այս անգամ այդչափ կտրուկ չէր: Պետդեպարտամենտի հայտարարությունը ԱՄՆ-ին մանեւրելու հնարավորություն է տալիս»,-ասել է Բեքարյանը:

6 March 2010 - 12:58 AMT
Genocide resolution – Ankara’s chance to shake off Baku’s pressure on the way to Protocols ratification
US House Foreign Affairs Committee passage of Genocide resolution is Ankara’s chance to shake off Baku’s pressure on the way to Protocols ratification, according European Integration NGO chairman Karen Bekaryan.
“Probability for Protocols ratification is dwindling, but the final result of Armenia-Turkey rapprochement could be forecasted only in case Ankara fails to ratify protocols before April 24,” he told a news conference in Yerevan.
The expert linked the slump in rapprochement process with Turkey’s internal political situation, rather than the passage of H.Res. 252.
Commenting on recent statement by Turkish Foreign Minister on the possibility to open borders with Armenia within 3 days, and closing them, should Karabakh war break out, Karen Bekaryan stressed that Ankara’s statements contain a threat of force and a message to Azerbaijan.
Commenting on the reaction of US Administration on resolution passage, the expert emphasized there was nothing new in Obama Administration’s statements. “Compared with previous administration’s reaction, this time, official Washington’s response was less harsh. The statements of US Department of State leave US some space for further maneuvers,” Bekaryan said.