ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների ընդունած Հայոց ցեղասպանության մասին թիվ 252 բանաձեւը Անկարայի համար Ադրբեջանի ճնշումից ազատվելու եւ Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ արձանագրությունների վավերացմանը գնալու հնարավորություն է: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Եվրոպական ինտեգրացիա» հասարակական կազմակերպության նախագահ Կարեն Բեքարյանը: Ըստ նրա, Արձանագրությունների վավերացման հնարավորությունը գնալով նվազում է, սակայն ասել, թե հայ-թուրքական գործընթացը փակուղի է մտել, հնարավոր կլինի միայն այն դեպքում, եթե Անկարան չվավերացնի Արձանագրությունները մինչեւ ապրիլի 24-ը:
Ընդ որում, հայ փորձագետը նշել է, որ փակուղային վիճակը հայ-թուրքական գործընթացում ընդհանրապես կապ չունի ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների կոմիտեի ընդունած բանաձեւի հետ: «Անկումը հայ-թուրքական գործընթացում կապված է Թուրքիայի ներքաղաքական իրավիճակի հետ»,-ասել է փորձագետը:
Մեկնաբանելով Թուրքիայի ԱԳՆ ղեկավարի հայտարարությունն այն մասին, թե Թուրքիան կարող է վավերացնել Արձանագրությունները 3 օրվա ընթացքում, սակայն Ղարաբաղում պատերազմի վերսկսման դեպքում, կրկին փակել սահմանը Հայաստանի հետ` Կ.Բեքարյանը հայտարարել է, որ Անկարայի նման հայտարարությունները ուժի կիրառման ուղղակի սպառնալիք են եւ Ադրբեջանին հասցեագրված ազդակ:
Անդրադառնալով ԱՄՆ վարչակազմի արձագանքին թիվ 252 բանաձեւի ընդունմանը` փորձագետը նշել է, որ ոչ մի նոր բան Բարաք Օբամայի վարչակազմի հայտարարություններում չկա: «Սակայն նախորդ վարչակազմի համեմատ, պաշտոնական Վաշինգտոնի արձագանքն այս անգամ այդչափ կտրուկ չէր: Պետդեպարտամենտի հայտարարությունը ԱՄՆ-ին մանեւրելու հնարավորություն է տալիս»,-ասել է Բեքարյանը:

Принятая комитетом по иностранным делам Палаты представителей США резолюция 252 о Геноциде армян дает шанс Анкаре освободиться от азербайджанского давления и пойти на ратификацию Протоколов о нормализации армяно-турецких отношений. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил председатель общественной организации «Европейская интеграция» Карен Бекарян. По его словам, вероятность ратификации Протоколов становится все меньше, но о том, что армяно-турецкий процесс зашел в тупик можно будет сказать лишь в том случае, если Анкара не ратифицирует Протоколы до 24 апреля (День памяти жертв Геноцида армян).
При этом, армянский эксперт подчеркнул, что тупиковое положение в армяно-турецком процессе вовсе не связано с принятием в комитете Палаты представителей США резолюции 252. “Спад в армяно-турецком процессе связан с внутриполитической ситуацией в Турции»,- сказал эксперт.
Комментируя недавнее заявление главы МИД Турции, согласно которому Турция может ратифицировать Протоколы в течение 3 дней, но когда в Карабахе начнется война, вновь закрыть границу с Арменией, Карен Бекарян заявил, что эти высказывания Анкары являются непосредственной угрозой применения силы и мессиджем в сторону Азербайджана.
Касаясь реакции американской администрации по поводу принятия резолюции 252, эксперт подчеркнул, что ничего нового в заявлениях администрации Барака Обамы не было. “Но по сравнению с предыдущей администрацией, реакция официального Вашингтона на этот раз была менее резкой. Заявления Госдепартамента дают США место для дальнейшего маневра”,- сказал Бекарян.