9 Մարտ 2010 - 12:40 AMT
Հայաստանի Ռամկավար-Ազատական կուսակցությունը Հովարդ Բերմանին մատնանշեց Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձեւում թույլ տված սխալը
Մարտի 9-ին Հայաստանի Ռամկավար-Ազատական կուսակցության ատենապետ Հարություն Առաքելյանը նամակով երախտագիտություն հայտնեց Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Կոնգրեսի Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Հովարդ Բերմանին Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձեւի ընդունման կապակցությամբ:
Նամակում նշվում է, որ բանաձեւում տեղ է գտել մի անճշտություն: Այնտեղ, մասնավորապես, ասվում է, որ Հայոց ցեղասպանության արդյունքում հայերը զրկվել են իրենց 2500-ամյա բնօրրանից: Հարությունյանը նշում է, որ այդ սխալը, ըստ երեւույթին, այն բանի արդյունքն է, որ փաստաթղթի շուրջ աշխատող մարդիկ օգտվել են հայոց պատմությունը խեղաթյուրող, կասկածելի աղբյուրներից:
Ինչպես նշվում է նամակում, բազմաթիվ են օտար քաղաքակրթությունների վկայություններն այն մասին, որ հայ ազգը արարել ու ստեղծագործել է Հայկական Լեռնաշխարհում 4500-ից ավելի տարիներ, հետեւաբար` 252 բանաձեւում ավելի արդարացի կլիներ, որպեսզի այլ ազգի ծագումնաբանությանը վերաբերող որեւէ տարեգրություն չգրվեր, այլ ուղղակի փաստվեր, որ ցեղասպանության, թալանի ու կողոպուտի հետ մեկտեղ, տեղի է ունեցել հայրենազրկում:
Առաքելյանը նաեւ հույս է հայտնում, որ այսուհետեւ Հովարդ Բերմանի ղեկավարած հանձնաժողովը հայ ազգի պատմությանը վերաբերող բանաձեւեր կազմելիս կօգտվի զուտ հայկական ակադեմիական հաստատությունների ծառայությունից:

On March 9, the leader of the Ramkavar Liberal Party of Armenia Harutyun Arakelyan thanked in a letter the Chairman of the U.S. House of Representatives Committee on Foreign Affairs Howard Berman, in connection with the adoption of the Armenian Genocide Resolution on March 4.
According to the letter, the text of the resolution had a mistake. In particular, it says that as a result of the Genocide Armenians were deprived of the alleged 2.500-year-old homeland. According to Harutyun Arakelyan, probably, people who worked on the document, used dubious sources, distorting the Armenian history. There are many other sources indicating that the Armenians live more than 4500 years in the Armenian highlands, and in this case it would be correct in general, not to mention in the resolution the origin of the Armenians at all.
Arakelyan also expressed hope that the committee, led by Howard Berman will only use only the services of Armenia's academic institutions.