9 Մարտ 2010 - 12:47 AMT
2010թվականից ՀՀ Կառավարությունը Վերակառուցման եւ Զարգացման Եվրոպական բանկի ֆինանսական աջակցությամբ սկսում է Երեւանի մետրոպոլիտենի վերակառուցման ծրագիր, որի շրջանակում մարտի 10-ին` ժամը 11:00-ին ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Դավթյանը եւ ՎԶԵԲ-ի երեւանյան գրասենյակի ղեկավար Վալերիու Ռազլոգը կստորագրեն 15 մլն եվրո ընդհանուր արժողությամբ վարկային համաձայնագիր, հաղորդում է ՀՀ ֆինանսների նախարարության մամլո ծառայությունը:
Այդ գումարից 5 մլն եվրոն` որպես դրամաշնորհ, կտրամադրի Եվրոպական Միության Հարեւանության ներդրումային ծրագիրը, 5-ական մլն եվրոյի չափով վարկեր կտրամադրվեն Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի ու Եվրոպական ներդրումային բանկի միջոցներից:
Վարկային համաձայնագրով նշված միջոցառումների իրականացումն ապահովելու նպատակով կստորագրվեն նաեւ Ծրագրի աջակցության համաձայնագիր» Երեւանի քաղաքապետարանի եւ «Ծրագրի համաձայնագիր»` Երեւանի Կարեն Դեմիրճյանի անվան Մետրոպոլիտեն ՓԲԸ-ի հետ:
Ներկայում ՎԶԵԲ-ն ներդրել է ավելի քան 335 մլն եվրո` Հայաստանի տնտեսության տարբեր սեկտորներում ավելի քան 70 ծրագիր իրականացնելու համար:

9 Март 2010 - 12:47 AMT
С 2010 года Правительство РА при финансовой поддержке Европейского банка реконструкции (EBRD) и развития начинает проект реконструкции Ереванского Метрополитена, в рамках которого 10 марта министр финансов Тигран Давтян и глава ереванского офиса EBRD Валериу Разлог подпишут кредитный договор общей стоимостью в 15 млн. евро.
Согласно сообщению пресс-службы Министерства финансов РА, из этой суммы 5 млн. евро в виде гранта будет предоставлено Инвестиционной программой Соседства Европейского союза и по 5 млн. евро будут предоставлены из средств EBRD и Европейского инвестиционного банка.
С целью обеспечения осуществления мероприятий, отмеченных кредитным договором, будут подписаны также «Договор о поддержке программы» с мэрией Еревана и «Договор программы» с ЗАО «Ереванский Метрополитен имени Карена Демирчяна».
До настоящего времени EBRD инвестировал более 335 млн. евро в осуществлении более 70 программ в различных секторах экономики Армении.