8 Մարտ 2010 - 09:53 AMT
Հայաստանի պատվիրակությունը` ՀՀ փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գեւորգյանի գլխավորությամբ, Մոսկվայում մասնակցեց «Նոր նախաձեռնություններ` ԱՊՀ-ում ՌԴ նախագահության տարում» խորագրով ԱՊՀ անդամ երկրների միջազգային տնտեսական համաժողովին: Ինչպես հայտնեցին ՀՀ Տարածքային կառավարման նախարարության մամլո ծառայությունից, համաժողովի ընթացքում Գեւորգյանը հանդես եկավ ելույթով:
Հայկական պատվիրակությունը մասնակցեց տնտեսական համաժողովի շրջանակում կազմակերպված «Ազգային արժույթներով հաշվարկների խթանում: ԱՊՀ-ում առեւտրային եւ ներդրումային գործարքների ակտիվացման նոր հնարավորություններ», «Գործարար հետաքրքրություններ եւ ինտեգրման գործընթացի հետագա զարգացում ԱՊՀ անդամ երկրներում», «Նորարարությունը` որպես տնտեսության զարգացման խթան», «Նորարարական մոտեցումներ` ուղղված ենթակառուցվածքների զարգացմանը (շինարարության, տրանսպորտի, հեռահաղորդակցության եւ այլն)», «Նորարարությունը` որպես դեղամիջոցների եւ բժշկական ծառայությունների մատչելիության միջոց» թեմաներով կլոր սեղանների քննարկումներին, ներկայացրեց հայկական կողմի շահերը եւ տեսակետները:
ՀՀ փոխվարչապետ, ԱՊՀ տնտեսական խորհրդի անդամ Ա. Գեւորգյանը Մոսկվայում մասնակցեց նաեւ ԱՊՀ տնտեսական խորհրդի հերթական` 46-րդ նիստին:

Делегация, возглавляемая вице-премьером, министром территориального управления Армении Арменом Геворгяном, приняла участие в международном экономическом конгрессе стран СНГ «Новые начинания в году председательствования РФ в СНГ». Как сообщили в пресс-службе Министерство территориального управления РА, в ходе конгресса Геворгян выступил с докладом.
Кроме того, армянская делегация приняла участие в организованных в рамках экономического конгресса круглых столах по темам «Стимулирование расчетов в национальной валюте. Новые возможности активации торговых и инвестиционных соглашений», «Предпринимательские интересы и дальнейшее развитие процесса интеграции в странах СНГ», «Новаторство как стимул развития экономики», «Новаторские подходы, направленные на развитие инфраструктур (строительства, транспорта, телекоммуникаций и т.д) », «Новаторство как средство обеспечения доступности медикаментов и медицинских услуг», представила мнения и интересы армянской стороны.
Вице-премьер РА, член Экономического совета СНГ Армен Геворгян в Москве принял участие также в очередном 48-ом заседании Экономического совета СНГ.