Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ), Ներդրումների եվրոպական բանկի խումբը եւ Համաշխարհային բանկի խումբը 24,5 մլրդ եվրոյի հասնող մի ֆինանսական ծրագիր կազմեց 2009-2010թթ. Կենտրոնական ու Արեւելյան Եվրոպայի երկրների բանկային համակարգերի եւ տնտեսության իրական հատվածի վարկավորման համար, ասվում է Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի (IFC) երեւանյան գրասենյակի մամլո ծառայության կողմից PanARMENIAN.Net-ին տրամադրված հաղորդագրության մեջ:
Ընդ որում, 2009 թվականին տարածաշրջանի երկրներում ֆինանսական հատվածները միջազգային հաստատությունների միջոցով 19 մլրդ եվրոյից ավելի հակաճգնաժամային ֆինանսական աջակցություն են ստացել: «Դեռեւս չներդրված ռեսուրսները հասանելի են մնալու 2010թ. ընթացքում եւ դրանից հետո»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:

9 Март 2010 - 08:07 AMT
Европейский банк реконструкции и развития (EBRD), группа Европейского инвестиционного банка, группа Всемирного банка в рамках финансовой программы на 2009-2010 гг. для оказания поддержки банковской системе и развитию реального сектора экономики стран Центральной и Восточной Европы разработали программу на общую сумму в 24,5 млрд. евро, говорится в сообщении, предоставленном PanARMENIAN.Net пресс-службой ереванского офиса Международной финансовой корпорации (IFC).
При этом, в 2009 году финансовый сектор региона уже получил антикризисную финансовую помощь более чем на 19 млрд. евро. «Средства, которые не были инвестированы до сих пор, будут доступны в течение 2010 года и после», – говорится в сообщении.