Մարտի 9-ին Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպությունում (ՍԾՏՀԿ) ՀՀ Մշտական ներկայացուցչի պարտականությունները ստանձնելու կապակցությամբ, Միքայել Վարդանյանը ՍԾՏՀԿՄ շտական միջազգային քարտուղարության Գլխավոր քարտուղար Լեոնիդաս Քրիզանթոպուլոսին հանձնեց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի նամակը:
ՍԾՏՀԿ Գլխավոր քարտուղարի հետ հանդիպման ժամանակ Միքայել Վարդանյանը կարեւորեց Հայաստանի մասնակցությունը բազմակողմ համագործակցության ձեւաչափում՝ նշելով, որ իր պաշտոնավարության ընթացքում կշարունակի ջանքեր գործադրել կազմակերպության շրջանակում համագործակցության տարբեր ոլորտներում Հայաստանի շահերը պաշտպանելու, սոցիալ-տնտեսական նախագծերում Հայաստանի մասնակցությունն ընդլայնելու ուղղությամբ:
Գլխավոր քարտուղար Քրիզանթոպուլոսը, իր հերթին գոհունակությամբ նշեց Հայաստանի ակտիվ ներգրավվածությունը կազմակերպության շրջանակում իրականացվող աշխատանքներում, մասնավորապես վերջին տարիների ընթացքում՝ բարձր գնահատելով մեր երկրի հստակ եւ կառուցողական մոտեցումներն ու դիրքորոշումները, որոնք ուղղված են տարածաշրջանային տնտեսական համագործակցության զարգացմանն ու ՍԾՏՀ կազմակերպության արդյունավետության բարձրացմանը: Հանդիպման ընթացքում մանրամասնորեն քննարկվեցին համագործակցության արդիական խնդիրներն ու ապագա անելիքները, ինչպես նաեւ ՍԾՏՀ-ԵՄ գործակցությունը:
Միքայել Վարդանյանը հանդիպեց նաեւ ՍԾՏՀ Գլխավոր քարտուղարի առաջին տեղակալ Նոյան Սումրուի հետ, որից հետո քարտուղարության շենքում կազմակերպվեց ընդունելություն:
Նույն օրը Միքայել Վարդանյանին ընդունեց Թուրքիայի Հայոց Կրոնական Ժողովի Ատենապետ Արամ արքեպիսկոպոս Աթեշյանը: Հանդիպման ընթացքում արքեպիսկոպոս Աթեշյանը նորանշանակ մշտական ներկայացուցչին ներկայացրեց Ստամբուլի հայ համայնքի առօրյան, հաղորդում է ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը:

10 Март 2010 - 09:22 AMT
9 марта в связи с вступлением с должность постоянного представителя Армении в Организацию Черноморского экономического сотрудничества (ОЧЭС), Микаел Варданян вручил письмо главы МИД Армении Эдварда Налбандяна генеральному секретарю постоянного международного секретариата ОЧЭС Леонидасу Хризантопулосу.
В ходе встречи с Хризантопулосом, Варданян отметил важность участия Армении в формате многостороннего сотрудничества, подчеркнув, что в ходе его деятельности он приложит усилия в рамках организации, чтобы защитить интересы Армении в разных сферах сотрудничества и способствовать расширению участия Республики в социально-экономических проектах.
В свою очередь Хризантопулос с удовлетворением оценил работы Армении в рамках организации, в особенности отметив четкие и конструктивные подходы и позиции страны направленные на развитие экономического сотрудничества и на повышение эффективности ОЧЭС.
Собеседники также обсудили вопросы сотрудничества и дальнейшую деятельность организации, а также взаимодействия ОЧЭС-ЕС.
В тот же день Варданян встретился с представителем Константинопольской епархии Армянской апостольской церкви, архиепископом Арамом Атешяном. В ходе встречи Атешян ознакомил Варданяна с повседневной жизнью армянской общины в Стамбуле, сообщает пресс-служба МИД РА.