Երեւանի մետրոպոլիտենի ծառայությունների որակի եւ մատչելիության բարձրացումը, ինչպես նաեւ նրա կառավարման եւ շահագործման արդյունավետությունը 50 տոկոսով կկրճատի էլեկտրաէներգիայի սպառումը: Այդ մասին Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի ու «Կարեն Դեմիրճյանի անվան Երեւանի Մետրոպոլիտեն» ՓԲԸ-ի միջեւ վարկային պայմանագրի ստորագրումից հետո հայտարարել է ՎԶԵԲ-ի երեւանյան գրասենյակի ղեկավար Վալերիու Ռազլոգը: Ըստ նրա, նման էներգախնայողության հնարավոր է հասնել դրեզինայի եւ ջրահեռացման պամպերի փոխարինման, ինչպես նաեւ էներգամատակարարման համակարգի փոխարինման միջոցով:
«Սա առաջին երկարաժամկետ ֆինանսավորումն է, որը ՎԶԵԲ-ն իրականացնում է Հայաստանի հասարակական տրանսպորտի ոլորտում: Ծրագիրը թույլ կտա ընկերությանը կատարելագործել տրանսպորտայիօն ծառայությունների հատկացումը»,-ասել է նա: Ընդ որում, նա հավելել է, որ Երեւանի Մետրոպոլիտենի վերակառուցումը թույլ կտա առավել մատչելի դարձնել ստորգետնյա տրանսպորտի մատչելիությունը մայրաքաղաքի քաղաքացիների համար:
Այս առնչությամբ Ռազլոգը հավելել է, որ ՎԶԵԲ-ը 1 մլն եվրոյի տեխնիկական աջակցություն կցուցաբերի Երեւանի Մետրոպոլիտենին:
2010թ. մարտի 10-ին ՀՀ կառավարությունն ու ՎԶԵԲ-ը վարկային պայմանագիր են ստորագրել 15 մլն եվրո ընդհանուր արժողությամբ Երեւանի մետրոպոլիտենի վերակառուցման համար: Պայմանագիրը ստորագրել են ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Դավթյանն ու ՎԶԵԲ-ի երեւանյան գրասենյակի ղեկավար Ռազլոգը: Այդ նպատակով ստորագրվել են նաեւ «Ծրագրի աջակցության համաձայնագիր» Երեւանի քաղաքապետարանի եւ «Ծրագրի համաձայնագիր» «Երեւանի Կարեն Դեմիրճյանի անվան Մետրոպոլիտեն» ՓԲԸ-ի հետ:
Մինչ օրս ՎԶԵԲ-ը 335 մլն եվրո է ներդրել Հայաստանի տնտեսության տարբեր ոլորտներում շուրջ 70 ծրագրերի իրականացման համար:

Повышения качества и доступности услуг Ереванского Метрополитена, а также эффективности по его управлению и эксплуатации сократит использование электроэнергии на 50%. Об этом после подписания кредитного договора между Европейским банком реконструкции и развития (EBRD) и ЗАО «Ереванский Метрополитен имени Карена Демирчяна» сообщил глава ереванского офиса EBRD Валериу Разлог. По его словам, подобного энергосбережения можно будет достигнуть за счет замены дрезины и насосов по отводу воды из тоннелей, а также системы электроснабжение.
«Это первое долгосрочное финансирование, которое EBRD осуществляет в сфере муниципального транспорта Армении. Данная программа поможет компании усовершенствовать предоставление транспортных услуг», – сказал он. При этом он добавил, что реконструкция Ереванского Метрополитена позволит увеличить доступность подземных услуг для граждан столицы.
В связи с этим Валериу Разлог добавил, что EBRD предоставит Ереванскому Метрополитену техническое содействие на сумму в 1 млн. евро.
10 марта 2010 года правительство РА и Европейский банк реконструкции и развития (EBRD) подписали кредитный договор общей стоимостью в 15 млн. евро для реконструкции Ереванского Метрополитена. Договор подписал министр финансов Армении Тигран Давтян и глава ереванского офиса EBRD Валериу Разлог. С целью обеспечения осуществления мероприятий, отмеченных кредитным договором, были подписаны также «Договор о поддержке программы» с мэрией Еревана и «Договор программы» с ЗАО «Ереванский Метрополитен имени Карена Демирчяна».