«Ամերիա» ՓԲԸ-ն 2010 թ. փետրվարից հանդես է գալիս ՀՀ կառավարության կողմից ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարության միջոցով իրականացվող «Տեխնոլոգիաների մրցունակության բարձրացման» ծրագրի երկրորդ բաղադրիչի նախապատրաստական աշխատանքների իրականացմամբ, որը ներառում է Ինովացիոն ենթակառուցվածքի, Երեւանի տեխնոպարկի ծրագրերի իրականացումը: Նշված ծրագիրը ֆինանսավորվում է Համաշխարհային բանկի կողմից:
Նպատակ ունենալով ձեւավորել ինովացիոն եւ մրցունակ գիտելիքներով հասարակություն՝ ծրագիրն ուղղված է Հայաստանում օժանդակ միջավայրի ստեղծմանը, որը ենթադրում է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների եւ բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում գործող ընկերությունների մրցունակ գործունեության համար համապատասխան ենթակառուցվածքի, էլեկտրոնային ծառայությունների եւ այլ օժանդակ կառույցների ապահովում: «Ամերիան»նախատեսված աշխատանքներն իրականացնելու է 3 փուլով եւ ամբողջ աշխատանքն ավարտելու է մինչ— 2010թ. հունիս ամիսը: Աշխատանքների ավարտից հետո Ամերիան շահագրգիռ կողմերին կներկայացնի հետազոտության արդյունքների ամփոփ վերլուծություն»,- ասվում է հաղորդագրությունում:

10 Март 2010 - 10:20 AMT
С февраля 2010 г. ЗАО «Америя» осуществляет подготовительные работы для реализации второго этапа программы правительства РА «Повышение конкурентоспособности технологий», реализуемой посредством Министерства экономики РА, говорится в сообщении, предоставленном пресс-службой «Америабанка». Проект, осуществляемый при финансовой поддержке Всемирного банка (ВБ), включает программы реализации Инновационной инфраструктуры и Ереванского технопарка.
Программа создана с целью формирования инновационного общества с конкурентоспособными знаниями и направлена на создание в Армении вспомогательной среды, что предполагает обеспечение соответствующей инфраструктуры, электронных услуг и прочие вспомогательные структуры для конкурентоспособной деятельности компаний, действующих в сферах информационных и высоких технологий. «Америя осуществит запланированные работы в 3 этапа, завершив работы к июню 2010 г., после чего заинтересованным сторонам будет представлен обобщенный анализ результатов исследования», – говорится в сообщении.