2010 թ. մարտի 10-ին Երեւանում տեղի ունեցավ համաժողով, որն անվանվեց «Անվտանգ բջջային կապ. դպրոցականների հնարավորությունների զարգացումը»: Այն կազմակերպել էր «Երեխաների աջակցության կենտրոն» Հայ օգնության հիմնադրամը:
Հայաստանի աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերով նախարարի տեղակալ Ֆիլարետ Բերիկյանն իր ելույթում ընդգծել է, որ բջջային կապը երեխաների համար լուրջ վտանգ է ներկայացնում, սակայն այն նաեւ դրական կողմեր ունի: «Հայաստանում անհրաժեշտ է զարգացնել կապի ժամանակակից միջոցներից օգտվելու մշակույթը` հիմնվելով համաշխարհային փորձի վրա», – ասել է նա:
Համաժողովի կազմակերպիչների ներկայացուցիչ Միրա Անտոնյանը նշել է` որպեսզի հասկանալի լինի արդյոք Հայաստանում գոյությո՞ւն ունի բջջային կապի անվտանգության խնդիր, կազմակերպությունը ուսումնասիրություններ է անցկացրել երկրի 6 դպրոցներում, հարցում են կատարել ե'ւ երեխաներից, ե'ւ նրանց ծնողներից: Դրանց արդյունքում պարզվել է, որ շատ քիչ երեխաներ են տուժել տարբեր հաղորդագրություններից: «Այդպիսի երեւույթների պատճառը հիմնականում երեխաների հետաքրքրասիրությունն է, նրանց թույլ տեղեկացված ու անվարժ լինելը եւ այլն»,- նշել է նա:
UNICEF-ի ներկայացուցիչ Քրիստինա Ռոչելան եվրոպական երկրներում բջջային կապի վտանգների դեմ պայքարի մի քանի օրինակ է բերել, որոնց արդյունքից հայ հասարակությունը պետք է օգտվի:

10 Март 2010 - 11:37 AMT
10 марта 2010 года в Ереване прошел форум «Безопасная сотовая связь: развитие возможностей школьников», организованный Армянским фондом помощи «Центр поддержки детей».
Заместитель министра труда и по социальным вопросам Армении Филарет Берикян в своем выступлении подчеркнул, что сотовая связь представляет серьезные риски для детей, но также имеет и положительные стороны. «В Армении необходимо развивать культуру пользования современными средствами связи, воспользовавшись результатами мирового опыта», – сказала она.
Представитель организаторов форума Мира Антонян отметила, что для того, чтобы понять существует ли задача безопасности сотовой связи в Армении или нет, организация провела исследования в 6 школах страны, были опрошены как дети, так и их родители. По их результатам выяснилось, что очень малое количество детей пострадали от различных сообщений. «Причины таких явлений в основном заключаются в любознательности ребенка, недостаточном уровне их информированности и навыков, неопытность и т.д.», – отметила она.
Представитель UNICEF Кристина Рочелла привела несколько примеров борьбы с опасностями сотовой связи в европейских странах, результатами которых армянскому обществу следует воспользоваться.
На форуме присутствовали заместитель министра образования и науки Манук Мкртчян, заместитель министра труда и социальных вопросов Армении Филарет Берикян, пресс-секретарь компании ЗАО «АрменТел» (торговая марка Beeline) Ануш Беглоян, полковник полиции Армении Нелли Дурян, представитель Общественного совета Хосров Арутюнян, представители Детского фонда ООН (UNICEF) Лейли Мошири и Кристина Рочелла и др.