10 Մարտ 2010 - 10:58 AMT
Մինչ օրս Հայաստանի ղեկավարությունը համարժեք քայլեր չի ձեռնարկել 2008թ. մարտի 1-ի ողբերգական հետեւանքների վերացման համար, քանի որ երկու տարի ընթացող դատավարությունների ընթացքում կատարվել է միայն իշխանությունների քաղաքական պատվերը: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի ժողովրդական կուսակցության (ՀԺԿ) նախագահ Ստեփան Դեմիրճյանը:
Ըստ Դեմիրճյանի, իշխանությունները նաեւ համարժեք քայլեր չեն ձեռնարկում նաեւ տնտեսական ճգնաժամից դուրս գալու համար: «Իսկ իշխանությունների բոլոր հայտարարությունները ճգնաժամի հաղթահարման մասին, չեն համապատասխանում իրականությանը, քանի որ մարդիկ գնալով ավելի վատ են ապրում»,-նշել է նա:
ՀԺԿ նախագահն ասել է, որ միակ ելքն երկրում ստեղծված իրավիճակից ձերբազատումն է այսօրվա «օլիգարխիկ» համակարգից եւ նոր արտահերթ խորհրդարանական ու նախագահական ընտրությունների անցկացումը:
Դեմիրճյանն ողջունել է նաեւ Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձեւի ընդունումը ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների կոմիտի կողմից եւ նշել է, որ հազիվ թե թիվ 252 բանաձեւն ընդգրկվի ԱՄՆ Կոնգրեսի օրակարգում: «Քիչ է նաեւ այն հավանականությունը, որ եթե մինչեւ ապրիլի 24-ը Թուրքիան չվավերացնի Հայ-թուրքական արձանագրությունները, ապա ԱՄՆ նախագահը հայ համայնքին հասցեագրված իր ամենամյա ուղերձում կարտասանի Ցեղասպանություն բառը»,-ասել է ՀԺԿ նախագահը:
Միեւնույն ժամանակ նա նշել է, որ բոլոր հայտարարությունները ղարաբաղյան հակամարտության շուտափույթ կարգավորման մասին անտեղի են, քանի որ անհնար է արագ կարգավորման հասնել նման բարդ հարցում:

До сих пор руководство Армении не предприняло адекватных шагов для ликвидации последствий трагических событий 1-го марта 2008 года, так как в течение двух лет все состоявшиеся судебные процессы по делу первомартовских событий только выполняли политические заказы властей. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил председатель Народной партии Армении (НПА) Степан Демирчян.
По словам Демиряна, власти также не предпринимают адекватных шагов для выхода из экономического кризиса. «Все заявления властей о преодолении кризиса не соответствуют действительности, так как день ото дня жизнь людей становится все хуже. К этому также приплюсовалось подорожание цен на газ», – заметил он.
Демирчян заметил, что для выхода из экономического кризиса АНК уже представил экономическую программу «100 шагов», но, тем не менее, единственным выходом из сложившейся ситуации в стране является избавление от сегодняшней «олигархической» системы и проведение новых досрочных парламентских и президентских выборов в стране.
Отвечая на вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net о том, почему АНК не придерживается намеченных с их стороны сроков для досрочных выборов, Демирчян заметил, что проведение досрочных выборов для АНК является целью борьбы, и чем скорее это произойдет, тем лучше. «Естественно люди потеряли доверие к выборам, и мы в первую очередь стараемся вернуть это доверие», – отметил он.