ԱԱԽ քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը մարտի 10-ին ընդունել է ԱՊՀ երկրների սահմանապահ զորքերի հրամանատարների խորհրդի համակարգող, գեներալ Ալեքսանդր Մանիլովի գլխավորած պատվիրակությանը: Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել սահմանային անվտանգության բարձրացման խնդիրների շուրջ:
Արթուր Բաղդասարյանը նշել է, որ Հայաստանում լուրջ բարեփոխումներ են իրականացվում սահմանային անվտանգության առավել բարձր մակարդակ ապահովելու համար, նախապատրաստվում է սահմանային ենթակառուցվածքների արդիականացման ծրագիր:
Ալեքսանդր Մանիլովը ներկայացրել է սահմանապահ զորքերի հրամանատարների խորհրդի գործունեությունը, գործող նորմատիվ-իրավական դաշտը: Նա կարեւորել է սահմանային անվտանգության ապահովման ու սահմանային ենթակառուցվածքների արդիականացման միջգերատեսչական հանձնախմբի ստեղծումը Հայաստանում: Հանդիպման ընթացքում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել խորացնել համագործակցությունը սահմանապահ զորքերի հրամանատարության հետ, ինչպես նաեւ` օգտագործել առկա փորձը Հայաստանում բարեփոխումների իրականացման ընթացքում:
Ալեքսանդր Մանիլովն Արթուր Բաղդասարյանին է հանձնել սահմանապահ զորքերի հրամանատարների խորհրդի որոշմամբ սահմանների անվտանգության խնդիրներին մեծ ուշադրություն հատկացնելու համար նրան շնորհված մեդալը, հաղորդում է Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղարի մամուլի գրասենյակը:

10 Март 2010 - 14:25 AMT
10 марта секретарь Совета национальной безопасности Армении (СНБ РА) Артур Багдасарян встретился с председателем Координационной службы Совета командующих пограничными войсками (СКПВ) государств – участников СНГ, генерал-полковником Александром Маниловым. В ходе встречи стороны обсудили вопросы, связанные с усилением пограничной безопасности.
Во время встречи Багдасарян отметил, что Армении осуществляются серьезные реформы, направленные на обеспечение более высокого уровня пограничной безопасности, а также разрабатывается программа модернизации приграничных инфраструктур.
В свою очередь генерал-полковник Манилов представил деятельность СКПВ и действующую нормативно-правовую базу. При этом он придал особую важность созданию в Армении межведомственной комиссии по обеспечению пограничной безопасности и модернизации приграничных инфраструктур.
В ходе встречи также была достигнута договоренность о расширении сотрудничества с командованием пограничных войск, а также использовать существующий опыт в ходе реализации реформ в Армении.
Манилов также вручил Багдасаряну медаль, присвоенную ему решением СКПВ за большое внимание к проблемам пограничной безопасности, сообщает пресс-служба СНБ РА.