11 Մարտ 2010 - 09:50 AMT
Վրաստանի իշխանությունները թույլ են տալիս հայկական գրականություն տեղափոխել Ջավախք: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանում Վրաստանի դեսպան Գրիգոլ Տաբատաձեն` մեկնաբանելով այն տեղեկատվությունը, թե Ջավախքի տարածք արգելված է հայ գրականություն ներմուծել: Ըստ նրա, խնդիրը կապված է եղել դասագրքերի հետ: «Վրաստանի կառավարությունը ֆինանսավորում է Վրաստանի տարածքում գտնվող 144 հայկական դպրոց: Դասագրքերն ու գրքերը, հաստատված Վրաստանի կրթության նախարարության կողմից, թարգմանվում են հայերեն Հայաստանում եւ հետո տեղափոխվում են Վրաստան: Մյուս հայկական դասագրքերը, որոնք չեն հաստատվել Վրաստանի կրթության նախարարության ծրագրով, չեն կարող հատել հայ-վրացական սահմանը»,-ասել է Տաբատաձեն: Նա նաեւ հաղորդել է, որ այս տարի ազգային փոքրամասնությունների դպրոցների շրջանավարտները իրենց լեզվով մեկ քննություն կհանձնեն:
«Վրաստանը շուրջ 108 մլն դոլար է ծախսել Ջավախքի սոցիալ-տնտեսական իրավիճակի բարելավման համար»,-ասել է Տաբատաձեն` հավելելով, թե իրականացվել են հատուկ ծրագրեր, որոնց շրջանակներում վերականգնվել են մի շարք հայկական դպրոցներ, այդ թվում նաեւ Վահան Տերյանի անվան դպրոցը:

The Georgian authorities permit carrying Armenian literature to Javakheti, Georgian Ambassador to Armenia Grigol Tabatadze told a news conference in Yerevan, commenting on the information that it is forbidden to carry Armenian literature to Javakhk. "The Georgian government is funding 144 Armenian schools in Georgia. Books and manuals, approved by the Georgian ministry of education are translated into Armenian in Armenia and then sent back to Georgia. Other Armenian textbooks, which are not approved by the Georgian education ministry cannot cross the Armenian-Georgian border," Tabatadze said. According to him, this year graduates of national minorities’schools will pass one exam in their language.
"The Georgian authorities have spent some USD 108 million to improve the socio-economic status of Javakhk,”Tabatadze said, adding that several Armenian schools were restored, including school after Vahan Teryan.