11 Մարտ 2010 - 10:52 AMT
Հայաստանը հավատարիմ է տարածաշրջանային խնդիրները բացառապես խաղաղ միջոցներով, երկխոսության ճանապարհով լուծելու գաղափարին: Այդ մասին, ելույթ ունենալով Երեւանում ընթացող ՆԱՏՕ-ի ԽՎ «Ռոուզ Ռոթ» «Տարածաշրջանային գործընթացները Հարավային Կովկասում. Մարտահրավերներ, հնարավորություններ եւ հեռանկարներ» թեմայով սեմինարում, հայտարարել է Հայաստանի Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը:
«Հենց այդ նպատակով Հայաստանը նախաձեռնեց հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը: Հայկական կողմը, որն անցել է 1915թ. Ցեղասպանության ողբերգության միջով, իր մեջ ուժ եւ քաղաքական կամք գտավ` կարգավորելու համար հարաբերությունները Թուրքիայի հետ»,-ասել է ԱԱԽ քարտուղարը:
Անդրադառնալով ղարաբաղյան հակամարտությանը` Ա.Բաղդասարյանը հայտարարել է, որ Երեւանն այդ հարցում հադես է գալիս խնդրի խաղաղ լուծման օգտին` փոխզիջման միջոցով: «Մեզ համար անընդունելի են ռազմատենչ հայտարարությունները եւ մենք միշտ կառուցողական մոտեցում ենք դրսեւորում բանակցային գործընթացում»,-ասել է Հայաստանի Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը:

11 Март 2010 - 10:52 AMT
Армения привержена идее решения проблем на Южном Кавказе исключительно мирным путем, посредством диалога. Об этом, Об этом, выступая в Ереване на 73 семинаре ПА НАТО Rose Roth на тему "Региональные процессы на Южном Кавказе. Вызовы, возможности и перспективы", заявил секретарь Совета национальной безопасности Армении Артур Багдасарян.
“Именно с этой целью Армения инициировала процесс нормализации армяно-турецких отношений. Армянская сторона, которая прошла через трагедию Геноцида 1915 года, нашла в себе силу и политическую волю, чтобы нормализировать отношения с Турцией”,- отметил секретарь СНБ.
Говоря о карабахском конфликте, Артур Багдасарян заявил, что Ереван в этом вопросе выступает за мирное решение проблемы, путем компромисса. “Для нас неприемлемы воинственные заявления, и мы всегда выступали с конструктивным подходом в переговорном процессе”,- подчеркнул секретарь Совета национальной безопасности.