11 Մարտ 2010 - 14:06 AMT
2010 թվականի մարտի 11-ին Հայաստանի կառավարությունն իր նիստում որոշեց հանրապետության տարածքում Զարգացման եվրասիական բանկի գտնվելու պայմանները: Այդ կապակցությամբ էներգետիկայի եւ բնական ռեսուրսների նախարարի տեղակալ Լեւոն Շահվերդյանը հիշեցրեց, որ 2008 թվականին Հայաստանը EDB-ում մասնակցելու հայտ էր ներկայացրել, ինչի արդյունքում նույն տարվա դեկտեմբերին բանկի Խորհուրդը հաստատեց Հայաստանի անդամակցությունը: Դրանից հետո, նրա խոսքով, Հայաստանի Ազգային Ժողովը 2009 թվականի փետրվարի 3-ին վավերացրեց տվյալ համաձայնագիրը:
Այդ առիթով Հայաստանի Կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանն ավելացրեց, որ EDB կանոնադրության համաձայն, Հայաստանի տարածքում Բանկն իրավունք ունի տրամադրելու ֆինանսական ծառայությունների ողջ շրջանակը, այդ թվում` ընդունել ավանդներ իրավաբանական անձանցից:
ՀՀ ԿԲ ղեկավարը նշեց նաեւ, որ համաձայնագրի մեջ հարկավոր է լրացում ներմուծել, որի համաձայն EDB-ն Հայաստանում իր բանկային գործունեությունն իրականացնում է ԿԲ հետ համաձայնեցված կարգով եւ պայմաններով, առանց լիցենզավորման անհրաժեշտության:

At March 11governmental sitting, terms for establishment of Eurasian Development Bank representation in Armenia were set down.
In 2008, Armenia applied for EDB participation, with bank council confirming Armenia’s membership in December 2008. The agreement on Armenia’s membership was ratified by RA National Assembly on February 3, 2009.
As CBA President Artur Javadyan stated, EDB office in Armenia will be offering a full range of financial services, as well as those of attracting investments from legal persons.
CBA President suggested introducing a point stipulating that EDB banking activities in Armenia are agreed with CBA, without a necessity of licensing.