12 Մարտ 2010 - 08:05 AMT
Շվեդական խորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը, ինչպես նաեւ ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին գործերի հանձնաժողովի կողմից ընդունված 252 բանաձեւը վկայում են այն մասին, որ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացն անդառնալի է դարձել: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հայտարարել է Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը: Նրա խոսերով, այդ գործընթացը չի կարող խանգարել հայ-թուրքական հարաբերությունենրին, այլ հակառակը, դրանց նոր լիցք է հաղորդում: «Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը կստիպի Թուրքիային վերանայել իր հայացքները սեփական պատմության նկատմամբ եւ կօգնի Թուրքիային առաջ շարժվել»,- ասել է Շարմազանովը:
Մարտի 11-ին Շվեդիայի խորհրդարանը131 «կողմ» եւ «130» դեմ ձայներով ճանաչել է Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանությունը, ինչպես նաեւ ասորիների եւ Պոնտոսի հույների ցեղասպանությունները:
Մարտի 4-ին ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին գործերի հանձնաժողովը «23» կողմ եւ «22» դեմ ձայներով ընդունել է Հայոց ցեղասպանության մասին 252 բանաձեւը: Պրոֆիլային հանձնաժողովի քվեարկությունից հետո բանաձեւն ուղորդվելու է Ներկայացուցիչների պալատ:

The decision of the Swedish Parliament to recognize the Armenian Genocide in Ottoman Empire, as well as the Armenian Genocide resolution 252 adopted by the U.S. House Committee on Foreign Affairs show that the Armenian Genocide international recognition has become irreversible process, Edward Sharmazanov, secretary of the RPA parliamentary group told PanARMENIAN.Net.
According to him, this process cannot prevent the Armenian-Turkish normalization, but instead will give a new impetus to it. "International recognition of the Armenian Genocide in Ottoman Empire will force Turkey to revise own history and help the country to move forward," Sharmazanov said.
On March 11 the Swedish Parliament adopted the Armenian Genocide resolution with 131 votes in favor and 130 against, the resolution acknowledges also genocides of Assyrians and Pontic Greeks in the Ottoman Empire (modern Turkey).
On March 4 the U.S. House Committee on Foreign Affairs adopted the Armenian Genocide resolution 252 with 23 votes in favor and 22 against.