12 Մարտ 2010 - 08:05 AMT
Շվեդական խորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը, ինչպես նաեւ ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին գործերի հանձնաժողովի կողմից ընդունված 252 բանաձեւը վկայում են այն մասին, որ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացն անդառնալի է դարձել: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հայտարարել է Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը: Նրա խոսերով, այդ գործընթացը չի կարող խանգարել հայ-թուրքական հարաբերությունենրին, այլ հակառակը, դրանց նոր լիցք է հաղորդում: «Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը կստիպի Թուրքիային վերանայել իր հայացքները սեփական պատմության նկատմամբ եւ կօգնի Թուրքիային առաջ շարժվել»,- ասել է Շարմազանովը:
Մարտի 11-ին Շվեդիայի խորհրդարանը131 «կողմ» եւ «130» դեմ ձայներով ճանաչել է Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանությունը, ինչպես նաեւ ասորիների եւ Պոնտոսի հույների ցեղասպանությունները:
Մարտի 4-ին ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին գործերի հանձնաժողովը «23» կողմ եւ «22» դեմ ձայներով ընդունել է Հայոց ցեղասպանության մասին 252 բանաձեւը: Պրոֆիլային հանձնաժողովի քվեարկությունից հետո բանաձեւն ուղորդվելու է Ներկայացուցիչների պալատ:

12 Март 2010 - 08:05 AMT
Признание шведским парламентом Геноцида армян в Османской империи, равно как и 252 резолюция о Геноциде армян, принятая Комитетом по иностранным делам Палаты представителей США свидетельствуют о том, что процесс международного признания Геноцида армян стал необратимым. Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net заявил секретарь парламентской фракции Республиканской партии Армении (РПА) Эдуард Шармазанов. По его словам, этот процесс никак не может помешать армяно-турецким отношениям, а напротив, только придаст им новый импульс. «Международное признание Геноцида армян в Османской империи заставит Турцию пересмотреть свои взгляды на собственную историю и поможет стране двигаться вперед», – подчеркнул Шармазанов.
11 марта парламент Швеции 131 голосами “за” и 130 “против” признал Геноцид армян, а также ассирийцев и понтийских греков в Османской империи.
4 марта комитет по иностранным делам Палаты представителей США 23 голосам «за», при 22 – «против» принял резолюцию 252 о Геноциде армян. После голосования в профильном комитете, резолюция будет направлена в Палату представителей для окончательного голосования.