12 Մարտ 2010 - 09:36 AMT
Լեհաստանը մտադիր է ընդօրինակել ԱԷԿ կառուցման Հայաստանի փորձը: Այդ մասին 2010-ի մարտի 12-ին Երեւանում երկու երկրների վարչապետերի համատեղ մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտնել է լեհական կառավարության ղեկավար Դոնալդ Տուսկը:
Նրա խոսքերով, ՀՀ վարչապետի հետ պաշտոնական հանդիպման ընթացքում հստակեցվել են այն ոլորտները, որոնք հետաքրքրություն են ներկայացնում երկու երկրների համար: «Նշվել են արդյունաբերության տարբեր ոլորտներ, մասնավորապես, էլեկտրաէներգետիկան: Ես հուսով եմ, որ Լեհաստանը փոխառելու է ԱԷԿ կառուցման Հայաստանի փորձը»,- ասել է նա:
Նա նաեւ հայտնեց, որ արդեն տեղի է ունեցել պաշտոնական հանդիպում, որի արդյունքներով ստորագրվել է համաձայնագիր երկու երկրների միջեւ տնտեսական համագործակցության մասին, ինչպես նաեւ որոշում է ընդունվել հայ-լեհական միջկառավարական հանձնաժողով ստեղծելու մասին:
Համաձայն Հայաստանում Լեհաստանի դեսպանատան պաշտոնական տվյալների, Լեհաստանի տնտեսությունը Եվրոպայի երկրների շարքում 6-րդ տեղն է զբաղեցնում եւ 20-րդը` աշխարհում: Լեհաստանի ՀՆԱ ծավալը 2009-ի վերջում կազմել է 686 մլրդ դոլար: Հայաստանի եւ Լեհաստանի միջեւ ապրանքաշրջանառությունը 2010-ի առաջին 10 ամիսներին կազմել է 20,11 մլն դոլար, միաժամանակ Հայաստանից արտահանումը կազմել է 18.23, իսկ Հայաստան ներկրումը` 1.88 մլն դոլար:

Польша намерена перенять опыт Армении по строительству АЭС. Об этом на совместной пресс-конференции премьеров двух стран Армении и Польши 12 марта 2010 года в Ереване сообщил глава польского правительства Дональд Туск.
По его словам, в ходе официальной встречи с главой армянского правительства были определены сферы, представляющие интерес для двух сторон. «Были отмечены разные сферы промышленности, в частности, химическая, электроэнергетика. Я также надеюсь, что Польша будет перенимать опыт Армении по строительству АЭС», – добавил он.
В Армении с официальным визитом находится премьер-министр Польши Дональд Туск, в рамках которого он встретился со своим коллегой премьер-министром Армении Тиграном Саркисяном. По итогам встречи стороны подписали соглашение о сотрудничестве в экономической сфере, а также было принято решение о создании армяно-польской межправкомиссии.
Согласно официальным данным посольства Польши в Армении, экономика Польши занимает 6 место среди стран Европы и 20 место – в мире. Объем ВВП Польши в конце 2009 года составил 686 млрд. долларов. Товарооборот между Арменией и Польшей за первые 10 месяцев 2009 года составил 20,11 млн. долларов, при этом экспорт из Армении составил 18, 23, и импорт в Армению – 1.88 млн. долларов.