12 Մարտ 2010 - 09:36 AMT
Լեհաստանը մտադիր է ընդօրինակել ԱԷԿ կառուցման Հայաստանի փորձը: Այդ մասին 2010-ի մարտի 12-ին Երեւանում երկու երկրների վարչապետերի համատեղ մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտնել է լեհական կառավարության ղեկավար Դոնալդ Տուսկը:
Նրա խոսքերով, ՀՀ վարչապետի հետ պաշտոնական հանդիպման ընթացքում հստակեցվել են այն ոլորտները, որոնք հետաքրքրություն են ներկայացնում երկու երկրների համար: «Նշվել են արդյունաբերության տարբեր ոլորտներ, մասնավորապես, էլեկտրաէներգետիկան: Ես հուսով եմ, որ Լեհաստանը փոխառելու է ԱԷԿ կառուցման Հայաստանի փորձը»,- ասել է նա:
Նա նաեւ հայտնեց, որ արդեն տեղի է ունեցել պաշտոնական հանդիպում, որի արդյունքներով ստորագրվել է համաձայնագիր երկու երկրների միջեւ տնտեսական համագործակցության մասին, ինչպես նաեւ որոշում է ընդունվել հայ-լեհական միջկառավարական հանձնաժողով ստեղծելու մասին:
Համաձայն Հայաստանում Լեհաստանի դեսպանատան պաշտոնական տվյալների, Լեհաստանի տնտեսությունը Եվրոպայի երկրների շարքում 6-րդ տեղն է զբաղեցնում եւ 20-րդը` աշխարհում: Լեհաստանի ՀՆԱ ծավալը 2009-ի վերջում կազմել է 686 մլրդ դոլար: Հայաստանի եւ Լեհաստանի միջեւ ապրանքաշրջանառությունը 2010-ի առաջին 10 ամիսներին կազմել է 20,11 մլն դոլար, միաժամանակ Հայաստանից արտահանումը կազմել է 18.23, իսկ Հայաստան ներկրումը` 1.88 մլն դոլար:

As he noted at a joint news conference with his Armenian counterpart on Friday, March 12 in Yerevan, spheres of interest to both parties, specifically chemical and power industry, were specified during official meeting.
During official visit to Armenia, Polish Prime Minister Donald Tusk met with his Armenian counterpart Tigran Sargsyan to sign economic collaboration contract. A resolution on formation of Armenian-Polish intergovernmental committee was also adopted.
According to official data, provided by Armenian and Polish Embassies, Polish economy is ranked 6th in Europe and 20th in the world. In the end of 2009, GDP volume in Poland comprised USD 686 billion. Product turnover between Armenia and Poland comprised USD 20,11 million in January-November 2009. Armenia-Poland exports comprised USD 18, 23 million, Poland-Armenia imports – USD 1,88 million.
Armenia is planning construction of a new 1000-megawatt power plant. The project is estimated to cost around USD 5 billion. Construction works are scheduled for the beginning of 2011.
Currently operating Armenian nuclear power plant is located near the town of Metsamor. The station was launched in 1967, with the second 407,5 -megawatt block functioning at present. According to expert assessments, the power plant will be operative till 2016.