12 Մարտ 2010 - 09:40 AMT
Հայ-լեհական հարաբերություններում համագործակցության նոր էջ է բացվում, 2010-ի մարտի 12-ին Երեւանում լրագրողներին հայտնել է Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը Լեհաստանի վարչապետ Դոնալդ Տուսկի հետ համատեղ մամլո ասուլիսի ժամանակ: «Լեհ վարչապետի այցը շատ հաճելի է. մի կողմից մենք քննարկել ենք երկու երկրների միջեւ տնտեսական համագործակցության ամրապնդումը, մյուս կողմից կողմերը հստակեցրել են առաջնությունները, որոնք խոր արմատներ ունեն հայ-լեհական հարաբերությունների խորացման համար»,- նշել է Հայաստանի կառավարության ղեկավարը:
Նա նաեւ հայտնեց, որ արդեն տեղի է ունեցել պաշտոնական հանդիպում, որի արդյունքներով ստորագրվել է համաձայնագիր երկու երկրների միջեւ տնտեսական համագործակցության մասին: «Համաձայնագիրը բարենպաստ պայմաններ է ստեղծում ներդրումների պահպանման համար եւ մեր երկրների մասնավոր հատվածին աջակցելու համար»,- նշել է նա: Այդ նպատակով ստեղծվելու է միջկառավարական հանձնաժողով, որը զբաղվելու է տնտեսական, ֆինանսական, սոցիալական եւ մշակութային ոլորտներում համագործակցության հարցերով, ձեռք են բերվել նաեւ կոնկրետ բիզնես-նախագծերի վերաբերյալ համաձայնություններ, որոնք նույնպես գտնվում են միջկառավարական հանձնաժողովի ուշադրության կենտրոնում:
Իր հերթին Լեհաստանի վարչապետ Դոնալդ Տուսկը հաղորդեց, որ սա նրա առաջին այցն է Հայաստան եւ ավելացրեց, որ «սա երկու բարեկամական երկրների միջեւ նեղ համագործակցության ոչ թե վերջն է, այլ սկիզբը ոչ միայն պետական, այլ նաեւ հասարակական մակարդակում»: Նա նաեւ նշեց, որ պաշտոնական հանդիպման ընթացքում հայ գործընկերոջ հետ նշվել են երկու ժողովուրդների միջեւ պատմական կապերը: «Այդ պատմական կապերը իրենցից ներկայացնում են ոչ միայն պատմական, այլ նաեւ քաղաքական կապիտալ»:
Դոնալդ Տուսկը նաեւ ավելացրեց, որ երկու ժողովուրդների միջեւ գոյություն ունի փոխվստահություն, ինչը հիմք է հանդիսացել Հայաստան-ԵՄ համագործակցության համար:

12 Март 2010 - 09:40 AMT
В армяно-польских отношениях открывается новая страница сотрудничества, сказал журналистам 12 марта 2010 года в Ереване премьер-министр Армении Тигран Саркисян в ходе совместной пресс-конференции со своим коллегой премьер-министром Польши Дональдом Туском. «Визит польского премьера очень приятен: с одной стороны мы обсудили укрепление экономического сотрудничества между двумя странами, с другой стороны определили приоритеты, которые имеют глубокие корни для углубления армяно-польских отношений», – отметил глава армянского правительства.
Он также сообщил, что уже состоялась официальная встреча, по итогам которой было подписано соглашение об экономическом сотрудничестве между двумя странами. «Соглашение создаст благоприятные условия для охраны инвестиций и содействия частному сектору наших стран», – отметил он. С этой целью, по его словам, будет создана двусторонняя межправкомиссия, которая будет заниматься вопросами сотрудничества в экономической, финансовой, социальной и культурной сферах, были достигнуты также соглашения по конкретным бизнес-проектам, которые также будут находиться в центре внимания межправкомиссии.
В свою очередь премьер-министр Польши Дональд Туск сообщил, что это его первый визит в Армению и добавил, что «это начало, а не конец установления тесного сотрудничества между двумя дружественными странами не только на государственном, но и на общественном уровне». Он также отметил, что в ходе официальной встречи с армянским коллегой были отмечены исторические связи между двумя народами. «Эти исторические связи представляют собой не только исторический, но и политический капитал».
В этом контексте Дональд Туск добавил, что между двумя народами есть также взаимодоверие, что явилось основой для сотрудничества в рамках Армения-ЕС.