ՀԲԸՄ Հայկական վիրտուալ համալսարանը (ՀՎՀ) ուրախությամբ տեղեկացնում է, որ մեկնարկել է 2010թ.-ի գարնանային ուսումնական շրջանի գրանցման ժամանակաշրջանը: PanARMENIAN.Net-ին ՀՎՀ մամլո ծառայությունից հաղորդել են, որ գարնանային ուսումնական շրջանի դասերը կսկսվեն ապրիլի 5-ին եւ կավարտվեն հունիսի 8-ին: Արեւելահայերենի, արեւմտահայերենի, հայոց պատմության եւ ճարտարապետության դասընթացները ներկայացվում են տարբեր լեզուներով` արեւելահայերեն, արեւմտահայերեն, անգլերեն, ֆրանսերեն, ռուսերեն եւ իսպաներեն:
Գրանցվելու համար պետք է այցելել ՀՎՀ-ի կայքը` ww.avc-agbu.org եւ ստեղծել log-in-ը:
Լրացուցիչ տեղեկություններ ստանալու համար դիմել հետեւյալ էլեկտրոնային հասցեով` [email protected]:
PanARMENIAN.Net-ին վաղորօք ՀՎՀ ուսումնական մասի տնօրեն Հասմիկ Խալափյանը հաղորդել էր, որ վերջին ուսումնական շրջանին մասնակցել էր 160 ուսանող` աշխարհի ավելի քան 25 երկրից: Ուսանողների մեծ մասը ժամանել էր ԱՄՆ-ից, Ֆրանսիայից եւ Ռուսաստանից:
ՀՎՀ-ում գործում է հայոց լեզվի, պատմության, մշակույթի, այդ թվում նաեւ հայ ճարտարապետության ֆակուլտետներ: Ծրագիրը ներկայացվում է վեց լեզուներով` հայերեն(արեւմտահայերեն եւ արեւելահայերեն), անգլերեն, ռուսերեն, ֆրանսերեն եւ իսպաներեն: Մշակվում է նաեւ հայ երաժշտության պատմության ուսուցման ծրագիր:
Հայկական վիրտուալ համալսարանի ծրագիրը 2004 թ. հիմնել է ՀԲԸՄ-ն, իսկ այդ ծրագիրը կատարելագործել են ԵՊՀ գիտնականներն ու ծրագրավորողները: ՀՎՀ-ի նպատակն է ողջ աշխարհի հայերին լիարժեք հայկական կրթություն ստանալու հնարավորություն ընձեռել` անկախ նրանց տարիքից, բնակավայրից եւ գիտելիքների մակարդակից:

Армянский Виртуальный Колледж (АВК) объявил об открытии своего регистрационного периода на весенний семестр 2010 года. Как сообщили PanARMENIAN.Net в пресс-службе АВК, занятия весеннего семестра 2010 года продлятся с 5-го апреля по 8-ое июня. Для регистрации необходимо посетить сайт АВК на http://avc-agbu.org, создать логин и представить регистрационную заявку до 21 марта.
Как сообщила ранее в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net директор по учебной части АВК Асмик Халапян, в последнем образовательном сезоне Армянского виртуального колледжа приняли участие 160 студентов из более чем 25 стран мира. Большая часть студентов (32%) из США, Франции (15%) и России (13%).
В АВК действуют факультеты армянского языка, истории и культуры, в том числе и Введение в армянскую архитектуру. Программа представлена на шести языках: английском, армянском (восточноармянский и западноармянский), русском, французском и испанском. Также разрабатывается программа по изучению истории армянской музыки.
Программа Армянского виртуального колледжа была основана в 2004 году отделением Армянского Всеобщего Благотворительного Союза (AGBU) Силиконовой долины и впоследствии усовершенствована учеными и программистами ЕГУ. Цель АВК предоставить армянам всего мира возможность получить полноценное армянское образование независимо от возраста, места проживания и уровня знаний.