Երեւանի կոնյակի գործարանի (ԵԿԳ) կոնյակի արտադրության ծավալները 2009-ի համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի պատճառով կրճատվել են 36 տոկոսով, միաժամանակ Հայաստանում կոնյակի արտադրությունը կրճատվել է 46-47 տոկոսով: Այդ մասին լրագրողներին Տավուշի մարզի Բերդ քաղաքում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ հաղորդել է ԵԿԳ գործադիր տնօրեն Արա Գրիգորյանը: Նա նաեւ հույս հայտնեց, որ մինչեւ 2012-ն արտադրության ծավալները վերականգնվելու են եւ հասնելու են 2007-ի ցուցանիշներին, որն ամենալավն է եղել:
Արա Գրիգորյանը նաեւ նշեց, որ 2009-ին ընկերությունը մեծ հաջողությունների չի հասել կոնյակի իրագործման նոր շուկաների որոնման մեջ, բայց շարունակելու է հնարավորության դեպքում կրճատել Ռուսաստանի դերն ընկերության արտահանման աշխարհագրության մեջ մեկ շուկայից կախում չունենալու համար:
ԵԿԳ արտադրության տնօրեն Ֆիլիպ Տիբոն ավելացրել է, որ հայկական կոնյակը շատ մրցունակ է ողջ աշխարհում, եւ գործարանը կարող է նոր շուկաներ գտնել եւ դուրս գալ ճգնաժամից` պահպանելով կոնյակի յուրահատկությունը, որի գաղտնիքը խաղող տեսակների, հայկական հողի եւ կլիմայի մեջ է: «Իսկական հայկական կոնյակն անհատականություն է եւ տարբերվում է մնացած բոլոր կոնյակներից»,- ասել է նա:

Объемы производства коньяка на Ереванском коньячном заводе (ЕКЗ) в 2009 году из-за мирового финансово-экономического кризиса сократились на 36%, при этом всего в Армении производство коньяка сократилось на 46-47%. Об этом журналистам на пресс-конференции в городе Берд Тавушской области сообщил исполнительный директор ЕКЗ Ара Григорян. При этом он выразил надежду, что до 2012 года объемы производства восстановятся и достигнут показателя 2007 года, который является наилучшим.
Ара Григорян также отметил, что в 2009 году компания не достигла больших успехов в диверсификации или поисках новых рынков реализации коньяка, но будет продолжать по возможности сокращать удельную долю России в географии экспорта компании, чтобы не зависеть от одного рынка.
Директор по производству ЕКЗ Филипп Тибо в свою очередь добавил, что армянский коньяк очень конкурентоспособен во всем мире и завод может добиться новых рынков и выйти из кризиса, сохранив особенность коньяка, который заключен в сортах винограда, армянской земле и климате. «Настоящий армянский коньяк – это индивидуальность и отличие от всех других коньяков», – сказал он.
Ереванский коньячный завод (ЕКЗ) учрежден в 1887 году купцом первой гильдии Нерсесом Таирянцем (Таировым). В 1998 году ЕКЗ был приватизирован и вошёл в состав международной группы «Pernod Ricard». Сумма сделки — $30 млн. По инициативе ЕКЗ в апреле 1999 года был введён новый Стандарт Республики Армения «Армянский коньяк», жестко регламентирующий производство этого напитка.