15 March 2010 - 14:18 AMT
2010 թ. մայիսի 29-ից մինչեւ հունիսի 26-ը Ռուսաստանի, մերձավոր եւ հեռավոր արտասահմանյան երկրների երիտասարդ արհեստավարժ դերասանների համար Մոսկվայում անց է կացվելու Ռուսաստանի թատերական գործիչների 4-րդ Միջազգային ամառային թատերական դպրոց:
Այդ միջոցառման կազմակերպիչներն են ՌԴ թատերական գործիչների միությունը, ՌԴ մշակույթի նախարարությունը, ՌԴ ԱԳՆ-ն եւ Մոսկովյան մարզի մշակույթի նախարարությունը:
Միջոցառմանը մասնակցելու համար հրավիրվել է Երեւանի կամերային թատրոնի դերասան Հասմիկ Դանիելյանը:
Այս լայնամասշտաբ կրթական նախագծի նպատակն է` աջակցել դերասանների արհեստավարժության բաձրացմանը, ստեղծագործական հարաբերությունների հաստատումը, փորձի փոխանակումը: Դպրոցի գեղարվեստական ղեկավարն է ՌԴ թատերական գործիչների միության նախագահ, Ռուսաստանի ժողովրդական դերասան Ալեքսանդր Կալյագինը:
Միջոցառմանը մասնակցելու են ընդամենը 85 երիտասարդ դերասաններ` Աբխազիայից, Ադրբեջանից, Հայաստանից, Բելառուսից, Բուլղարիայից, Հունգարիայից, Գերմանիայից, Հունաստանից, Իսրայելից, Իտալիայից, Ղազախստանից, Կոստա Ռիկայից, Կիրգիզիայից, Լատվիայից, Լիբանանից, Լիտվայից, Մակեդոնիայից, Մոնղոլիայից, Մոլդովայից, Ռուսաստանից, Սերբիայից, Սլովակիայից, ԱՄՆ-ից, Ուզբեկստանից, Ուկրաինայից, Տաջիկստանից, Թուրքմենստանից, Ֆրանսիայից, Էստոնիայից եւ Հարավային Օսիայից:
Նախագիծն անցկացվում է ՌԴ նախագահի հովանավորության ներքո գտնվող ԱՊՀ եւ Բալթյան երկրների ռուսական թատրոնների պետական եւ հասարակական աջակցության ծրագրի շրջանակներում:

15 March 2010 - 14:18 AMT
С 29 мая по 26 июня 2010 года в Москве пройдет IV Международная летняя театральная школа Союза театральных деятелей России для молодых профессиональных артистов России, стран ближнего и дальнего зарубежья.
Организаторами IV Международной летней театральной школы СТД РФ являются Союз театральных деятелей Российской Федерации, Министерство культуры РФ, МИД РФ и Министерство культуры Московской области.
Для участия в IV Международной летней театральной школе СТД РФ приглашен актер Ереванского камерного театра — Асмик Даниелян.
Цель этого масштабного образовательного проекта — содействие профессиональному росту актеров, налаживание творческих контактов, обмен опытом. Художественный руководитель Школы – Председатель Союза театральных деятелей РФ, народный артист России – Александр Калягин.
Всего в работе будущей четвертой Школы примут участие 85 молодых артистов из: Абхазии, Азербайджана, Армении, Беларуси, Болгарии, Венгрии, Германии, Греции, Израиля, Италии, Казахстана, Коста-Рики, Киргизии, Латвии, Ливана, Литвы, Македонии, Монголии, Молдовы, России, Сербии, Cловакии, США, Узбекистана, Украины, Таджикистана, Туркменистана, Франции, Эстонии и Южной Осетии. На протяжении месяца они будут заниматься всеми основными профессиональными дисциплинами под руководством известнейших российских педагогов ведущих театральных ВУЗов Москвы и Санкт-Петербурга.
Проект проводится в рамках Программы государственной и общественной поддержки русских театров стран СНГ и Балтии, находящейся под патронатом Президента РФ.